V ČR jsou jedovatí pavouci, brouci i štíři, které můžete v létě potkat?
I při toulkách českou přírodou můžete při troše štěstí narazit na želvy, štíry nebo zajímavé pavouky a brouky. Před některými zástupci zvířecí říše byste se ale měli mít na pozoru, i u nás totiž můžete najít jedovaté druhy.
Zápřednice, pokoutníci, palovčíci nebo jedovaté majky. Všichni tito živočichově dokážou mezi lidmi vyvolat strach. Jsou ale ve skutečnosti nebezpeční a kde na ně v Česku narazíte? Na to odpovídala ve Snídani s Novou odbornice na teraristiku a vášnivá chovatelka zvířat Anna Vedralová.
V první řadě je třeba upozornit, že v Česku opravdu existují druhy zvířat, kterým byste se měli obloukem vyhnout. Narazit na ně chce ale často pořádnou dávku (ne)štěstí.
Mezi banány v obchodech můžete třeba ve zcela vzácných případech narazit na jednoho z nejjedovatějších pavouků - palovčíka. Bývá agresivní, zimu u nás ale podle Vedralové nepřežije.
Hojněji se u nás vyskytuje zápřednice jedovatá, jejíž kousnutí může být velmi bolestivé a někdy dokáže vyvolat zdravotní problémy. "Reakce jsou u každého člověka jiné, většinou jsou to otok ruky nebo kousance, závratě, nevolnosti,..." vyjmenovala některé z následků kousnutí chovatelka. A jedovatí jsou i pokoutníci, na které můžete narazit v domácnostech. Pro zdravého člověka ale podle odborníků nebezpečí nepředstavují.
Zajímavostí je, že ve volné přírodě je možné narazit i na štíry. Třeba štír kýlnatý se ještě donedávna vyskytoval v okolí Slapské přehrady, dlouho už se ale nepodařilo žádného zástupce najít. Důvodem může být kromě jiného i jeho velmi malý vzrůst.
Zpozornět byste měli, pokud narazíte na fialového až čtyři centimetry velkého broučka. Může jít totiž o majku fialovou, která je i pro člověka jedovatá. V Česku jsou známé případy, kdy byla po kousnutí nutná urychlená hospitalizace.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tiskové zprávy
- YIT ještě letos spustí v Kladně jeden ze svých prvních mimopražských projektů
- Jakými zdroji se v Česku topí? Nejpopulárnější jsou plynové kotle, fosilní tuhá paliva topí nejvíce v Libereckém kraji
- KRIZE BYDLENÍ: České rodinné domy chátrají, hrozí „bungalizace“ venkova, nejvíce v Královéhradeckém a Plzeňském kraji
- V první polovině roku 2024 se v práci zranilo 22 741 osob, mají nárok na odškodnění
- Black Friday vs. Giving Tuesday: Chystají se Češi utrácet, nebo darovat?
- Bytové domy dobývají regiony, byty v nich vyjdou výrazně levněji než v rodinných domech