Voda zdraží, protože s ní šetříme: vodárny tvrdí, že nemají na údržbu...
Další zdražení pro domácnosti. Po zvýšení cen za elektřinu to vypadá, že si v dohledné době připlatíme i za pitnou vodu. V Evropě sice patříme, co se týče vody, mezi největší šetřílky - od sametové revoluce spadla její spotřeba o polovinu - její cena se ale pořád zvyšuje. Je to prý kvůli rostoucím fixním nákladům, například za údržbu vodovodních sítí.
Kdo šetří, má za tři - tohle přísloví ale českým domácnostem tentokrát moc nevychází. Ve spotřebě pitné vody jsme sice jedním ze šampionů evropských zemí, naší peněžence to ale neulevuje. Od roku 1989 spadla spotřeba vody o 50 procent. Méně vody užívají už jen Estonci, Slováci nebo Malťané.
"Jsme už skoro na hygienickém minimu. Dříve ta spotřeba byla kolem 170 litrů na osobu na den a nyní je to zhruba 88 litrů na osobu na den," řekl TV Nova vodohospodář Oldřich Vlasák.
Na první pohled to sice zní jako dobrá zpráva - právě naše úspornost ale, kromě jiného, stojí za tím, že cena vody ještě více roste.
"Zdražování dodávky pitné vody a její nižší spotřeba jsou do jisté míry spojité nádoby. Je to dáno vysokým podílem fixních nákladů spojených se samotnou existencí infrastruktury vodovodů a kanalizací," uvedl náměstek ministra zemědělství Jan Duda.
Ekonom Radek Novotný radí převzít správu městských a krajských vodáren zpět pod města a kraj v podobě veřejné služby. "Aby se nehonily zisky, které pak skončí mimo republiku," vysvětluje Novotný.
Voda nicméně není jedinou položkou, která zatěžuje úspory. Od počátku roku totiž strmě stoupají i ceny elektřiny - takto vysoké byly naposledy zhruba před šesti lety.
Zdražení vody a energií asi nejvíce pociťují lidé v rodinných domech. Jen třeba na zalévání zahrady ročně spotřebují tisíce litrů nebo používají elektřinu na vytápění velkých prostor. V takovém případě za ni zaplatí ročně i několik desítek tisíc korun.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tiskové zprávy
- YIT ještě letos spustí v Kladně jeden ze svých prvních mimopražských projektů
- Jakými zdroji se v Česku topí? Nejpopulárnější jsou plynové kotle, fosilní tuhá paliva topí nejvíce v Libereckém kraji
- KRIZE BYDLENÍ: České rodinné domy chátrají, hrozí „bungalizace“ venkova, nejvíce v Královéhradeckém a Plzeňském kraji
- V první polovině roku 2024 se v práci zranilo 22 741 osob, mají nárok na odškodnění
- Black Friday vs. Giving Tuesday: Chystají se Češi utrácet, nebo darovat?
- Bytové domy dobývají regiony, byty v nich vyjdou výrazně levněji než v rodinných domech