Airbnb v Praze rapidně roste. Podíl na trhu stoupl na 3,4%
Nový výzkum společnosti Colliers International a Hotelové školy v Haagu (Hotelschool The Hague) odhaluje, že navzdory legislativním opatřením, jež v poslední době řada zemí zavedla za účelem omezení používání platformy Airbnb, jsou pohostinské služby jejím prostřednictvím v pěti hlavních evropských metropolích, a to Londýně, Amsterdamu, Berlíně, Madridu a Paříži, stále využívanější.
Analýza ukazuje, že návštěvníci těchto měst si i nadále přes Airbnb ubytování rezervují, přičemž v počtu přenocování se jeho tržní podíl od roku 2016 zvýšil až na 3,4 %.
Zvýšení podílu na trhu:
Londýn: z 5 % na 6,9 %
Paříž: z 13,4 % na 15,2 %
Amsterdam: z 10,7 % na 11,8 %Berlín: z 5,3 % na 6,5 %
Madrid: z 6,7 % na 10,1 %
Marc Finney, ředitel oddělení Hotel & Resorts Consulting společnosti Colliers International, uvedl: „Je jasné, že ve velkých městech služba Airbnb přetrvá a stává se z ní významná alternativa tradičních hotelů. Díky Airbnb mají hosté daleko větší výběr, navíc jim ve srovnání s hotely nabízí dostupnější možnosti ubytování.“
Praha je jako turistická destinace na vzestupu. Dokazuje to vytíženost pražského mezinárodního letiště, která vzrostla z 10,8 milionu pasažérů v roce 2012 na 15,4 milionu pasažérů v roce 2017. Tento vývoj měl obrovský dopad na výkonnost trhu pohostinstvía obliba platformy Airbnb ve městě dosahuje úrovně rozvinutějších západoevropských trhů.
Legislativa limitující počet nocí, po který může být nemovitost pronajata skrz jakýkoli systém sdílené ekonomiky, sice zatím nebyla navržena, již o ni však probíhají diskuze. Lze očekávat, že na základě stále rychlejšího růstu platformy, kdy počet zajištěných přenocování prostřednictvím Airbnb v roce 2017 meziročně stoupl o 61 %, budou určité restrikce zavedeny. Někteří přitom poukazují na vzestup popularity Airbnb, jakožto příčinu nedostatku bytů k dlouhodobému pronájmu na trhu rezidenčních nemovitostí.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Bydlení rubrika
- Zbavit se problémového nájemníka je snazší. Soud vrátil do hry doložky umožňující rychlejší vystěhování
- Podpora bydlení v Česku nerozšiřuje nabídku. Potřebujeme nastartovat obecní bydlení, říká Prokop (audio)
- US - zájem o hypotéky v uplynulém týdnu rostl, průměrné úročení pokleslo
- Jakými zdroji se v Česku topí? Nejpopulárnější jsou plynové kotle, fosilní tuhá paliva topí nejvíce v Libereckém kraji
- Pasivní dům – investice, která se díky dotacím vyplatí
- Češi si od příštího roku za plynu připlatí i 2000 Kč, kvůli poloprázdným plynovodům Net4Gas. Regulované platby za plyn vzrostou dle úředního návrhu až o 15 %