Mýtus čisté podlahy: hladký povrch nemusíme vysávat, stačí ho vytřít
Na hladké podlahy si s mopem nevystačíte
V mnoha domácnostech panuje názor, že na hladké podlahy stačí mop nebo jiný uklízecí pomocník, kterým povrch vytřeme. Prach, který se zde usazuje, je stejně vhodné vysávat. O to více, že na hladkém povrchu se snadno víří. Pro efektivní péči o čistý domov je potřeba kvalitní vysavač. Velkou popularitu získaly vysavače centrální, které všechny nasáté nečistoty rovnou odvádí mimo dům a dosud nevysátý prach v místnosti nevíří. Výhody? Povrchy a ovzduší v místnosti jsou čistší, úklid efektivnější. Není tedy náhoda, že téměř třetina všech nových rodinných domů je již dnes centrálním vysavačem vybavena.
Abychom se chyby vyvarovali, je potřeba podlahu před samotným vytíráním důkladně vysát. „Klasický nebo robotický vysavač však prach zvíří a po vytření podlahy se na ní opět usadí. Plýtváme naším drahocenným časem a práce je neefektivní. I v tomto případě tedy pomůže praktický centrální vysavač, který z hladkých podlah odstraní usazený a dosud nevysátý prach, aniž by ho zvířil,“ informuje Jiří Najman, zástupce firmy Husky.
Jak centrální vysavač vypadá?
Viditelnými částmi centrálního vysavače jsou odlehčené hadice a vysavačové zásuvky umístěné ve zdi. Centrální jednotka je na rozdíl od klasického vysavače umístěná zcela mimo obytné prostory, veškerý provozní hluk a nečistoty tak jsou mimo domácnost. Nejlepší místo pro umístění centrální jednotky je například sklep, garáž, nebo technická místnost domu. Odtud je z ní vedeno speciální potrubí k jednotlivým zásuvkám rozmístěným po domě tak, aby hadice dosáhla do všech míst, která je potřeba vysávat. Zapomeňte na hledání zásuvek za nábytkem a běhání se šňůrou od vysavače po domě. Do vysavačové zásuvky se u centrálního vysavače buď jednoduše zapojí hadice, anebo se z ní vytáhne hadice zabudovaná ve zdi. Vzduch včetně nečistot proudí od hubice, přes hadici a trubní rozvod až k výkonné centrální vysavačové jednotce, kde je účinně přefiltrován a vyfouknut ven.
Na centrální vysavač myslete už při stavbě domu
V Kanadě a ve státech severní Evropy patří centrální vysavač už dlouhou dobu mezi běžný standard, v některých zemích je dokonce součástí projektu novostavby, který je nutnou dokumentací pro vydání stavebního povolení. Stavitelé a projektanti by na centrální vysavač měli myslet už od samého začátku. Jakékoli pozdější plánování je sice možné, ale nese s sebou vždy menší či větší potíže. Pokud je problémem omezený rozpočet, je možné celou realizaci rozložit do více částí. Za pár tisíc lze při budování instalací položit základní trubní rozvody a zbytek kompletu vysavače pořídit až za několik let, nebo třeba na splátky.
Právě cena je u centrálních vysavačů největším strašákem a mýtem. Jeho pořízení však pro běžný RD do 160 m2 činní zhruba 35 000 Kč včetně DPH. „Nejedná se ale o spotřební zboží, nýbrž o dlouhodobou investici do výbavy domu nebo bytu. Zároveň investujeme do našeho zdraví, pro astmatiky a alergiky může být centrální vysavač stěžejní výbavou domácnosti,“ vysvětluje Jiří Najman, Husky.
Zatímco robotické a klasické přenosné vysavače, jejichž pořizovací cena se pohybuje v rámci tisíců až desetitisíců korun, koupíme s dvouletou zákonnou zárukou, výrobce centrálních vysavačů Husky dává u vybraných modelů záruku 25 let. Můžeme tedy pořídit jeden vysavač, který svou životností vydrží jako tři až čtyři vysavače klasické. Ty navíc často podléhají fenoménu „kazítek“, klíčových součástek, jejichž životnost lehce přesahuje zákonnou záruku. Vysavač se tedy rozbije po uplynutí záruky a my jsme nuceni koupit za plnou cenu nový.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Technika
- Čas se krátí: Využijte dotace na ekologické topení, dokud jsou
- Je tepelné čerpadlo ekologičtější než plynový kotel? Optikou celkového dopadu na životní prostředí to tak být nemusí
- Obavy ze zvyšování cen bytů kvůli novým ekologickým pravidlům jsou přehnané. Investice do moderních technologií se může z dlouhodobého hlediska naopak výrazně vyplatit - Komentář Marka Bláhy
- Častý mýtus: zima je nepřítel fotovoltaických elektráren. Proč s investicí do ní nečekat až na jaro či léto?
- I přes zákaz je v provozu stále téměř 100 tisíc nevyhovujících kotlů, které slouží jako hlavní zdroj tepla
- Jak zařídit fotovoltaiku nebo tepelné čerpadlo od A do Z?