Pět tipů, jak dosáhnout na hypotéku s nízkým daňovým základem
Přemýšlíte o vlastním bydlení, ale nedosáhnete na hypotéku kvůli nízkému daňovému základu? S tímto problémem se potýká čím dál tím více Čechů. Netýká se zdaleka jen některých profesí, které mají nízký základ mzdy jako např. zdravotní sestry, kuchaři či řidiči kamionů, ale také drobných podnikatelů a živnostníků. Jak to řešit? Podle Davida Mencla, ředitele společnosti Ekonomické stavby, který se financováním bydlení dlouhodobě zabývá, existuje hned pět možných způsobů.
1. Přiznejte plnou výši příjmů
Domácnosti s dětmi, ale i drobní podnikatelé a firmy mají řadu příležitostí, jak legálně uspořit na dani. Říká se tomu daňová optimalizace. Daňových slev pro fyzické osoby, např. na školkovné, je spolu s nejrůznějšími možnostmi odpočtů, celá řada. Pokud je využíváte efektivně, neplatíte sice vysoké daně, za to nemusíte být pro banku v takovém případě dostatečně bonitní. Při sjednání hypotečního úvěru totiž ověřují částku po všech slevách a odečtech. Pokud plánujete nové bydlení, zvažte, jestli se vám nevyplatí jeden rok slevy neuplatňovat a přiznat plnou výši příjmů.
2. Neuplatňujte daňový paušál
Podobně jako v případě daňových slev a odečtů i uplatnění daňového paušálu vede k nízkému daňovému základu. Pro řadu živnostníků a drobných podnikatelů je vykázání nákladů paušálem tou nejúspornější cestou, banky ovšem na váš příjem opět nahlíží až po uplatnění výhod.
3. Zajistěte si druhý příjem
V případě, že nechcete nebo si nemůžete dovolit daňové výhody neuplatňovat, máte ještě další možnost. A sice zajištění alternativního příjmu, který přiznáte s následujícím daňovým přiznáním. Může jít o dočasný přivýdělek, který vám pomůže zvýšit váš vykazovaný daňový základ. Pokud už třeba nějakou dobu přemýšlíte, že byste zkusili podnikat při zaměstnání, může právě toto ideálním řešením vaší ekonomické situace. Dočasně a externě se můžete nechat zaměstnat také na dohodu o provedení práce nebo dohodu o provedení činnosti.
4. Požádejte o nižší hypoteční úvěr a zvažte dofinancování
Pokud ani jedna z výše uvedených možností nepřipadá v úvahu, zvažte také kombinaci nižší hypotéky a dofinancování nového bydlení prostřednictvím jiného typu úvěru. K dofinancování Češi ve většině případů využívají úvěrů ze stavebních spoření. Velmi populární začínají také být moderní typy peer-to-peer půjček, kdy si lidé půjčují peníze mezi sebou.
5. Sežeňte si někoho, kdo se za vás zaručí
V neposlední řadě máte při snaze dosáhnout na hypotéku ještě poslední možnost, a sice v podobě takzvaného přistupitele ke smlouvě. Obvykle jde o někoho z příbuzných, kdo se za vás zaručí, že v případě vaší neschopnosti splácet splátkovou povinnost převezme na sebe. To v hodnocení bonity klienta posiluje jeho příjem a zvyšuje se tak pravděpodobnost dosažení vysněného bydlení.
Zdroj: David Mencl, ředitel Ekonomických staveb
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Bydlení rubrika
- Zbavit se problémového nájemníka je snazší. Soud vrátil do hry doložky umožňující rychlejší vystěhování
- Podpora bydlení v Česku nerozšiřuje nabídku. Potřebujeme nastartovat obecní bydlení, říká Prokop (audio)
- US - zájem o hypotéky v uplynulém týdnu rostl, průměrné úročení pokleslo
- Jakými zdroji se v Česku topí? Nejpopulárnější jsou plynové kotle, fosilní tuhá paliva topí nejvíce v Libereckém kraji
- Pasivní dům – investice, která se díky dotacím vyplatí
- Češi si od příštího roku za plynu připlatí i 2000 Kč, kvůli poloprázdným plynovodům Net4Gas. Regulované platby za plyn vzrostou dle úředního návrhu až o 15 %