Vlčici utratili pro vzteklinu, kterou neměla. Jak je to možné?
Krkonošská vlčice znepříjemňovala život místním několik týdnů. Nejdříve napadla ovce v ohradě, pak zakousla štěně a nakonec vběhla do restaurace hotelu. Veterináři ji utratili pro podezření, že má vzteklinu, to se ale neprokázalo. Myslivci teď řekli, proč musela zemřít.
Příběh vlčice z Krkonoš zaujal veřejnost na začátku srpna. Mladé zvíře vběhlo u Vrchlabí do ohrady s ovcemi a nedokázalo se dostat ven, zřejmě ze strachu z elektrického ohradníku. Podle chovatele patřila vlčice do smečky, která mu pár dní předtím zadávila čtyři ovce.
Odborníci ji odchytili a znovu vypustili do volné přírody. Kráce nato napadla vlčice štěně, které nakonec jeho majitelka vybojovala zpět, už ale mrtvé. Nakonec při shánění potravy vběhla do restaurace hotelu Velveta na Přední Labské.
Přivolaní veterináři vlčici uspali a převezli do Safari parku ve Dvoře Králové nad Labem. Krevní testy ukázaly, že má zvíře protilátky na vzteklinu. Kvůli obavě, že by mohla být nakažená, se experti dohodli na utracení vlčice.
Teď ale vyšlo najevo, že šelma vzteklinu neměla, což potvrdily krevní rozbory. Jak je tedy možné, že v krvi měla protilátky? Podle Českomoravské myslivecké jednoty, která případ sledovala, je musela získat z očkování.
"Jednou z možností je možná plošná orální vakcinace lišek a ostatních šelem proti vzteklině, která se ovšem od roku 2011 v České republice neprovádí (nicméně v některých oblastech
Polska ano)," uvedla mluvčí jednoty Martina Novotná.
Podle myslivců je ale pravděpodobnější, že byla vlčice dříve držena v zajetí a pochází z umělého chovu. "Tuto variantu podporuje i chování vlčice, kdy zvíře nebylo výrazně plaché, v zajetí nevykazovalo vysokou míru stresu a bylo značně vyhublé, ve volnosti si nedokázalo obstarat potravu," doplnila mluvčí.
Dosud přitom kompetentní orgány, jako je ministerstvo životního prostředí nebo Agentura ochrany přírody a krajiny, nelegální vypouštění vlků ze zajetí odmítaly. "Tvrdily, že se vždy jednalo o divoké vlky a takové jejich chování je běžné. Podle našeho názoru rozhodně běžné není," sdělila Novotná.
Jednota proto vyzvala odpovědné orgány, aby vypracovaly odpovídající legislativní opatření, která stanoví podmínky evidence a kontroly všech chovaných vlků. "Je bezpodmínečně nutné vést evidenci každého vlka chovaného v zajetí v ČR od narození až do doby jeho skonu," uzavřela Novotná.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tiskové zprávy
- Ekospol v roce 2024 prodal 500 bytů za 3,3 miliardy korun, v roce 2025 zahájí stavbu 450 nových bytů za tři miliardy korun
- Stav zásob plynu v Česku pokračuje v poklesu a blíží se naplněnosti zásobníků na 61 %, stav je oproti loňskému roku o 26 % nižší
- Centrální banka ponechala základní úrokové sazby beze změn, hypoteční trh to nijak neovlivní
- Rozhodnutí bankovní rady ČNB k úrokovým sazbám ze dne 19. 12. 2024 - Komentář
- Nejčastějšími prosincovými úrazy jsou pády - Pozor na ledovku a zimní sporty
- Trendy v energetice – prodejci fotovoltaiky mají plné sklady panelů, riziko odchylek častěji nesou zákazníci