Energetická soběstačnost: bateriové moduly dobíjené sluneční, vodní či větrnou energií
Ještě před třemi roky bylo zřízení, byť třeba jen malé elektrárny, pro osobní účely v domku či na chatě a její následné napojení do sítě doprovázeno složitým byrokratickým procesem, určitou finanční zátěží a v neposlední řadě i nutností technické způsobilosti. Ve stále nasycenějším prostředí rozsáhlejších solárních elektráren navíc bylo získání připojení poměrně obtížné. Rok 2016 však přinesl zásadní legislativní změnu a pro ty, kteří ve svých plánech na rozběhnutí vlastní elektrárny do 10 kilowatt výkonu vytrvali, celý složitý proces konečně odpadl.
Cesta se tak otevřela i pro plný rozvoj a zvýšení povědomí o společnosti FitCraft Energy a jejím portfoliu jednotek SAVEBOX, jež plně respektují trendy a požadavky současných domácností, ale i nároky průmyslových odvětví. „Fakt, že tak rozšířené fotovoltaické elektrárny nedokáží získanou energii uschovat pro další využití, byl jeden z klíčových faktorů našeho rozhodnutí se do tohoto segmentu naplno pustit,“ komentuje první kroky ve vývoji Martin Dorazil, spolumajitel a jednatel firmy FitCraft Energy.
Nabíjet lze ze sluneční, vodní či větrné energie, ale i hybridně
Moravská firma se sídlem ve Valašském Meziříčí své řešení staví na vlastním know how, vývoji bateriových modulů s integrovaným balancováním, které je možné de facto zdarma nabíjet ze slunce, vody, větru, nebo i hybridně – tedy agregáty, nebo přímo ze sítě. Oproti populárnější „Powerwall“ americké Tesly navíc obsahuje potřebné měniče a nabíječe, čímž se – na rozdíl od modulu z dílny Elona Muska – stává elegantním all-in-one řešením.
Ačkoliv může celý koncept působit na první pohled technicky složitě, SAVEBOX Home, určený pro domácnosti a jejich každodenní provoz, dokáže i laikovi pravý opak. Jde o vysoce kompaktní, a přitom designově vytříbené zařízení, které energii nashromážděnou např. ze solární elektrárny na střeše domu hromadí a pak přesně dle přání majitele distribuuje dále do domácnosti.
Jednotku SAVEBOX Home je možné částečně financovat z dotačních programů
Kromě designu a maximální funkčnosti však vývojáři mysleli i na bezpečnost či finance s pořízením zařízení spojené. V prvním případě je proti veškerým poruchám jednotka SAVEBOX vybavena jištěním a v případě překročení povolených tolerancí parametrů elektrické sítě dojde k automatickému odpojení, následnému monitorování a opětovnému připojení, jakmile je vše opět v pořádku. I přes poměrně vysokou pořizovací hodnotu cca 150 tis. Kč je možné na jednotku SAVEBOX Home získat dotaci z programu Nová zelená úsporám. Svou konstrukcí je jednotka pro tento titul plně optimalizována.
V případě využitelnosti nezaostává SAVEBOX Home ani na chatě či chalupě. V rámci tzv. „ostrovního systému“ dokáže plně nabité zařízení pokryt až několik desítek hodin provozu domácích spotřebičů či elektroniky a osvětlení.
Produkt budí zájem i daleko za hranicemi
Domácí použití hraje pro FitCraft Energy prim především v tuzemsku. Nejen plány a vize, ale i již realizované projekty však sahají mnohdy i daleko za české hranice. Společnost totiž ve svém portfoliu nabízí i větší, mobilní akumulátorové zdroje energie. Jednotky SAVEBOX Industry nachází své uplatnění především ve stavebnictví a průmyslu – nejčastěji jako optimalizace provozu dieselových agregátů. Ty díky nim nemusí běžet nekonečné hodiny a znečišťovat tak nemalou měrou ovzduší a životní prostředí.
Mezi svými zákazníky má firma z Valašska především slovenské a britské klienty, své uplatnění a notnou pozornost získala už ale i v jihoamerickém Peru, kde po zaslouženém obdivu tamního britského ambasadora vycestovala až do 3500 metrů vysoko položené horské vesničky. „Právě vzdálené trhy jsou těmi, které se pro naše výrobky hodí nejvíce, i když hledání prostoru v zapadlých končinách světa není jednoduché,“ komentuje situaci Dorazil z FitCraft Energy.
I proto FitCraft Energy spoléhá na dobré vztahy s britskými partnery, díky nimž již získala celou řadu významných kontaktů a možností prezentace i uplatnění. Důležitost těchto spojení s Britskými ostrovy nyní roste i s nejistou dobou odchodu Spojeného království z Evropské unie, a tedy i potenciálním ztížením pobytu evropských firem na tamějším trhu.
•••
Jednotky SAVEBOX si můžete zjednodušeně představit jako zařízení složené z mnoha baterií (ale i spousty dalších nezbytných dílů), které plní funkci tzv. hybridního systému. Jde o unikátní LiFePo4 akumulátory, které vybavené naší elektronikou a systémem v běžném denním provozu vydrží více než 6 000 cyklů, což je při jednom nabíjecím cyklu denně 16 let. Jejich primární funkcí je akumulace energie, která k nim přichází díky slunci, přes fotovoltaické panely umístěné např. na vašem domě, nebo v blízkosti vaší továrny či jiného provozu, ale i přes jiný zdroj energie-síť, větrná či vodní turbína či generátor.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Technika
- Čas se krátí: Využijte dotace na ekologické topení, dokud jsou
- Je tepelné čerpadlo ekologičtější než plynový kotel? Optikou celkového dopadu na životní prostředí to tak být nemusí
- Obavy ze zvyšování cen bytů kvůli novým ekologickým pravidlům jsou přehnané. Investice do moderních technologií se může z dlouhodobého hlediska naopak výrazně vyplatit - Komentář Marka Bláhy
- Častý mýtus: zima je nepřítel fotovoltaických elektráren. Proč s investicí do ní nečekat až na jaro či léto?
- I přes zákaz je v provozu stále téměř 100 tisíc nevyhovujících kotlů, které slouží jako hlavní zdroj tepla
- Jak zařídit fotovoltaiku nebo tepelné čerpadlo od A do Z?