Spojí se dva evropské státy do jednoho? Tisíce lidí si spojení přeje
Několik tisíc Moldavanů se sešlo v sobotu v hlavním městě Kišiněv na demonstraci za opětovné sjednocení své země se sousedním Rumunskem.
Podporovatelé této myšlenky nesli rumunské a moldavské vlajky, které jsou téměř totožné, a skandovali hesla jako "Jednota" a "Besarábie, rumunská zem", uvedly tvnoviny.sk. Besarábie je historické označení území dnešního Moldavska a části Ukrajiny.
Demonstranti aplaudovali skupině několika desítek Rumunů, kteří se k akci za znovusjednocení připojili po 1300 kilometrů dlouhém pochodu po celém Rumunsku.
Rumuni měli tento týden několikadenní zákaz vstupu do Moldavska po tom, co pohraniční policie vyhlásila, že představují hrozbu pro veřejný pořádek. "Hranice mezi oběma státy by neměla existovat. Je špatné oddělovat Moldavce od Rumunů, jako bychom nebyli jeden národ," řekl organizátor George Simion.
Besarábie byla od roku 1812 oblastí Ruského impéria. Po skončení 1. světové války vytvořilo Moldavsko společně s Rumunskem společný stát. V roce 1940 ho zabral Sovětský svaz. Nezávislost na SSSR získalo v roce 1991.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tiskové zprávy
- Vindicia: počet pracovních úrazů klesl, cestu k odškodnění dál komplikují mýty
- Středočeský kraj zažívá realitní boom. Dokončilo se zde přes 6 000 nových bytů, ceny jsou až o polovinu nižší než v Praze
- Živá zeleň místo plastu a betonu: Průzkum na pražském sídlišti odhalil teplotní rozdíly až 50 °C
- Nový dům pro seniory v Nymburku – postaví ho RS Group vedle polikliniky v ulici Okružní
- Nevyčerpaná dovolená? Pro zaměstnavatele představuje riziko, upozorňuje expertka na pracovní právo
- GasNet spustil největší zátěžovou stanici pro testování spolehlivosti plynoměrů v ČR. Posiluje nezávislost českého plynárenství a přináší finanční úspory