Družstevní výstavba jako cesta k dostupnému bydlení?
Družstevní bydlení bylo v posledních dekádách jednoznačně méně oblíbenou variantou než osobní vlastnictví. Zhoršení dostupnosti hypotečních úvěrů způsobené mimo jiné doporučeními České národní banky (ČNB) ale způsobují, že výhody družstevního financování nabývají nového rozměru. „V případě nové družstevní výstavby patří mezi největší výhody to, že zájemce si nevyřizuje individuální hypotéku, stačí mu pouze 30 % hodnoty bytu. Zbývající část úhrady za družstevní podíl hradí v měsíčních splátkách družstvu do doby umoření celkové ceny za družstevní podíl," říká ředitel společnosti M&M Finance Michal Pitucha.
Zájemcům o hypoteční úvěr se pravidla zpřísní od října. Nová opatření ČNB říkají, že banky mohou půjčovat jen do devítinásobku ročního příjmu a splátka hypotéky nesmí přesáhnout 45 % čistého měsíčního příjmu žadatele.
Pokud by se opět rozšířila družstevní výstavba s možností splácení družstvu, které by případně mělo i úvěr od bank či stavebních spořitelen, mohlo by to podle Michala Pituchy značně zjednodušit přístup k bydlení mladým lidem, které zmíněná nová pravidla ohledně poskytování hypoték zasáhnou nejvíce. Další skutečnost podle něho ocení naopak lidé ve středním a vyšším věku. „Tito klienti totiž nejsou v případě družstevního bytu limitováni délkou splatnosti, jako je tomu u bank, které vyžadují nutnost splacení do 70 let věku, a u stavebních spořitelen, kde je to do 75 let věku,“ pokračuje Michal Pitucha.
Obrovský potenciál nové družstevní výstavby vnímá také Petr Morcinek, majitel holdingu M&M Reality, autor ambiciózního projektu s názvem Výstavba bytového fondu v ČR. Společnost M&M Development, developerská odnož největší realitní kanceláře v zemi, v rámci tohoto projektu zahajuje výstavbu 2,5 tisíce družstevních bytů a každý rok plánuje tento počet zdvojnásobit. M&M Reality holding se přitom zaměřuje především na menší města, jako jsou Náchod, Hranice nebo Fulnek, která jiní developeři v podstatě ignorují.
„Na základě dat z více než sto osmdesáti poboček naší realitní kanceláře víme, že poptávka po dostupném bydlení je v regionech obrovská. Malá města jsou ve velkém deficitu, byty se v nich nestavěly posledních pětadvacet let. Víme přesně, kde postavit osmdesát a kde třeba padesát bytů,“ říká k tomu Petr Morcinek.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Bydlení rubrika
- Češi mění přístup k bydlení: Institucionální nájemní bydlení na vzestupu
- Pohonné hmoty zmírní tempo svého zdražování. Uklidňuje se situace na Blízkém východě a Trump slibuje vyšší těžbu ropy
- Zbavit se problémového nájemníka je snazší. Soud vrátil do hry doložky umožňující rychlejší vystěhování
- Podpora bydlení v Česku nerozšiřuje nabídku. Potřebujeme nastartovat obecní bydlení, říká Prokop (audio)
- US - zájem o hypotéky v uplynulém týdnu rostl, průměrné úročení pokleslo
- Jakými zdroji se v Česku topí? Nejpopulárnější jsou plynové kotle, fosilní tuhá paliva topí nejvíce v Libereckém kraji