Science centrum připravilo experimentální programy pro žáky i učitele
Děti z prvního stupně se nově mohou zúčastnit tematických programů „Vodnická laboratoř“ a „Lidské smysly pro starší“. „Žáci v rámci laborky zjistí, jak funguje jejich čich, chuť a hmat. Dozví se, proč má člověk oči u sebe, nebo si otestují svůj barvocit a prostorové vidění. Rovněž budou mít příležitost zmást své smysly, a to pomocí zvukovodů a nejrůznějších optických klamů,“ říká Petr Desenský, manažer pro vědu a vzdělávání. To „Vodnická laboratoř“ je zase zaměřena na kapaliny. Během ní si školáci například namíchají vlastní Archimédův koktejl nebo jim tým iQLANDIE prozradí, jaký význam má hustota vody pro lodní přepravu.
Astrofyzika v laboratoři
Pro starší žáky, konkrétně osmáky a deváťáky, je nachystána „Astrofyzika“. „Během 90 až 120 minut se v laboratoři zajímavou formou seznámí s tématy věnujícími se vlastnostem světla, termojaderné fúzi, fyzice supernov, stavu beztíže či střídání ročních období,“ upřesňuje Lukáš Durda, vedoucí Planetária Liberec, které je součástí science centra.
iQLANDIA ale není pouze o workshopech a laboratořích. Žáci i učitelé zde mohou navštívit deset expozic, kde najdou více než čtyři sta interaktivních exponátů – humanoidního robota Thespiana, Hvězdný kolotoč, přistávací modul Sojuz či simulátor zemětřesní a spousty dalších. „Kantoři mohou dětem návštěvu zpestřit pracovními listy, které jsou zaměřeny na jednotlivé expozice nebo dané školní téma, třeba lidské tělo. Listy si lze zdarma stáhnout na našich webových stránkách nebo zakoupit na pokladně,“ komentuje Petr Desenský.
Liberečtí školáci do iQLANDIE zdarma
Vybrané tři třídy z každé z jednadvaceti základních škol, jejichž zřizovatelem je město Liberec, se budou moci letos zúčastnit zdarma speciálních vzdělávacích modulů v iQLANDII. A to především díky dotaci ve výši 200 tisíc, kterou město poskytlo science centru. „Pro žáky a jejich učitele máme nachystáno celkem 13 tematických vzdělávacích programů, podívají se jak do laboratoří, tak do expozic. Navíc si vyzkouší práci s hi-tech vybavením, například se stereolupami či částicovou kamerou MX-10. Takové přístroje na školách většinou chybí, je to nejenom kvůli jejich vysoké pořizovací ceně, ale i proto, že je kantor během roku tolikrát nevyužije. Na konci minulého školního roku již vzdělávací moduly v našem science centru proběhly a město je podpořilo také částkou 200 tisíc. Díky tomu se loni do iQLANDIE dostalo téměř 1500 libereckých školáků,“ udává manažer.
Science on Stage po dvou letech v iQLANDII
V iQLANDII se opět uskuteční národní kolo soutěže Science on Stage. „Projekt je zaměřen na všechny učitele přírodovědných oborů z nejrůznějších typů škol. Hlavním cílem Science on Stage je povzbudit kantory, aby si navzájem předali své zkušenosti,“ poznamenává Desenský. Učitelé mohou posílat přihlášky, které najdou na webových stránkách Science on Stage, do 20. září, finále pak proběhne
13. října.
iQLANDIA, o. p. s., je členem České asociace science center.
Více na: www.iQlandia.cz
Kontakt:
Lenka Gecková, communication
GSM: +420 776 828 390
E-mail: geckova@parliamo.cz
www.parliamo.cz
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tipy a triky
- Vodovodní škody: zrádný (nejen) zimní nepřítel
- Podpora bydlení v Česku nerozšiřuje nabídku. Potřebujeme nastartovat obecní bydlení, říká Prokop (audio)
- Budňanská skála v Karlštejně je geologický unikát. Nabízí pohled na hranici dvou vývojových období (Výlety) (audio)
- Petr Fischer: Může dětem vadit, že neumí ve škole držet tužku? (Názory a argumenty) (audio)
- Advent v Livignu: Tradiční oslavy a kouzlo Vánoc v srdci italských Alp
- I v českých hotelech by se během příštího roku mohla objevit robotická recepční (Věda Plus) (audio)