Šperky a doplňky z počítačů a elektrozařízení: i takový bude letošní Designblok
Jubilejní dvacátý ročník pražského festivalu Designblok, jehož ústředním motivem je téma oslav, odtajní také novinky z kolekce Trash Made. Šperky i módní a interiérové doplňky, které vznikají z vysloužilých elektrozařízení, budou k vidění na mezinárodní přehlídce designu a módy již po osmé, konkrétně od 25. do 29. října v Průmyslovém paláci pražského Výstaviště. Expozice Trash Made předvede návštěvníkům například náušnice a jehlice do klopy ze starých chladičů počítačů nebo svícny ze svítidel.
Hliníkové chladiče nebo desky plošných spojů. Pro mnohé spíše technické obraty, ale pro designéry projektu Trash Made důležitý pracovní materiál. Právě tyto komponenty zužitkovali k vytvoření nové podzimní kolekce recyklovaných doplňků. „Výrobky Trash Made vznikají z materiálů a součástek, které už jednou byly použity a původně měly být zrecyklovány, tedy trvale zničeny. Mohou však mít další využití, které umožní pokračování jejich příběhu. Velká různorodost tvarů, barev a materiálů a zpracování v tvary nové jim může dát nové funkce. Jedinečnost výrobků Trash Made dodává také jejich limitované množství dostupné po omezující čas, neboť vychází z moderních technologií, které se neustále mění. Tím poskytují našemu designerskému týmu stále nevyzkoušené a jiné inspirující elementy,“ říká manažerka projektu Trash Made Zdeňka Kladníčková.
Pro letošní ročník Designbloku se značka Trash Made spojila se studenty z UMPRUM, kteří se nechali inspirovat tématem oslav, jež pojí všechna díla tohoto festivalu designu. „Materiály jsme vybírali tak, aby co nejvíce s tematikou korespondovaly. Navíc jsme chtěli použít něco, s čím jsme doposud nepracovali, abychom ukázali široké pole uplatnění vysloužilých elektrosoučástek,“ upřesňuje Kladníčková. „Připravené svícny evokují svíčky na dortu, šperky doplňují atmosféru slavnostních chvil a hodí se na různé plesy, výročí či promoce. Kolekce pro ženy a muže navíc ladí k sobě, muži mají jehlici do klopy a ženy náušnice a náhrdelník ve stejném konceptu. Hlavním tahákem naší expozice bude také speciální dort vyrobený z kabelových cívek,“ doplnila s tím, že prostřednictvím kolekce se snaží projekt připomenout smysl recyklace a důležitost vědomého zacházení se všemi druhy odpadů, nejen s elektroodpadem.
Projekt Trash Made byl poprvé představen veřejnosti na Designbloku v roce 2009. Na projektu, který zaštiťuje kolektivní systém REMA, se v současnosti podílí skupina návrhářů, přičemž s výrobou pomáhají i lidé z chráněných dílen, kteří mají díky Trash Made možnost uplatnit a rozvinout svou zručnost. Na letošní expozici spolupracovali také studenti UMPRUM. Nová kolekce Trash Made bude k vidění v Openstudiu Průmyslového paláce pražského Výstaviště od čtvrtka 25. října do pondělí 29. října, vždy v časech 10:00 – 21:00.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tipy a triky
- Vodovodní škody: zrádný (nejen) zimní nepřítel
- Podpora bydlení v Česku nerozšiřuje nabídku. Potřebujeme nastartovat obecní bydlení, říká Prokop (audio)
- Budňanská skála v Karlštejně je geologický unikát. Nabízí pohled na hranici dvou vývojových období (Výlety) (audio)
- Petr Fischer: Může dětem vadit, že neumí ve škole držet tužku? (Názory a argumenty) (audio)
- Advent v Livignu: Tradiční oslavy a kouzlo Vánoc v srdci italských Alp
- I v českých hotelech by se během příštího roku mohla objevit robotická recepční (Věda Plus) (audio)