EKOSPOL: 94 894 Kč nyní stojí metr nového bytu v Praze. Cenový růst ještě neskončil
Růst cen nových bytů na pražském rezidenčním trhu neskončil ani o letních prázdninách, průměrná cena nových bytů v nabídkách developerů od začátku roku vzrostla už o 11 procent na 94 894 korun za metr čtvereční. Naopak rozloha průměrného nabízeného bytu se opět o něco zmenšila a dosahuje 64,43 metru čtverečního. Za průměrný byt tak zájemce musí zaplatit 6,1 milionu korun. Ještě na začátku roku by za stejný byt zaplatil 5,5 milionu korun. Vyplývá to z podrobných statistik společnosti EKOSPOL, která pražský rezidenční trh monitoruje už jedenáct let.
„Na začátku letošního roku dosahovala průměrná cena nových bytů
v nabídkách pražských developerů 85 653 korun za metr čtvereční. O
čtvrt roku později průměrná cena vzrostla na 91 897 korun za metr
čtvereční a v polovině roku se zvedla na 92 917 korun za metr
čtvereční. Nyní jsme se dostali už na průměrných 94 894 korun za metr
čtvereční,“ shrnuje hlavní výsledky analýzy generální ředitel a předseda
představenstva developerské společnosti EKOSPOL Evžen Korec.
Nejvyšší ceny zůstávají tradičně v nejužším centru, kde cena za metr čtvereční významně překračuje stotisícovou hranici. „Konkrétně v Praze 1 se nové byty nabízí za průměrných 175 968 korun za metr čtvereční a Praze 2 za 169 033 korun za metr čtvereční. V obou těchto lokalitách došlo oproti předchozímu čtvrtletí k nárůstu o několik tisíc. Ceny se nad stotisícovou hranici dostaly také v Praze 8 (106 081 korun za metr čtvereční), Praze 6 (100 580 korun za metr čtvereční) a Praze 5 (100 049 korun za metr čtvereční). Šestka a pětka stotisícovou hranici překonaly vůbec poprvé,“ přibližuje nabídkové ceny ve vybraných městských částech Korec. Tyto ceny přitom nezahrnují příplatky za sklep a garážová či parkovací stání, které developeři často kvůli optickému snížení ceny evidují zvlášť.
Naopak cenově nejdostupnější byty jsou v okrajovějších částech Praha 10 (78 486 korun za metr čtvereční), Praha 9 (86 862 korun za metr čtvereční), Praha 12 (88 651 korun za metr čtvereční) a Praha 4 (89 339 korun za metr čtvereční). I zde však, s výjimkou Prahy 10, ceny v porovnání s předchozím čtvrtletím výrazně vzrostly.
Cenový růst sice v minulých měsících o něco polevil, v absolutních číslech přesto nové byty stále zdražují o stovky tisíc korun. „Růst cen způsobuje extrémní nedostatek nových bytů na trhu, který bude bohužel přetrvávat i v příštích měsících. Dá se sice očekávat, že kvůli nesystémovým zásahům centrálních bankéřů do hypotečního trhu, kdy od října platí další zpřísnění pro poskytování hypoték, dojde k mírnému snížení poptávky po vlastním bydlení. Situace se tím ale příliš nevyřeší. Vždyť nyní připadají na jeden byt dva i více zájemců,“ říká Korec.
Podle něj by mohly nové byty v Praze do konce roku zdražit o několik dalších procent. „Spoléhat na to, že budou nové byty na konci roku levnější, nelze. Ceny neklesnou, spíše naopak se ještě o něco zvýší. Byť nejspíš půjde o nárůst v jednotkách procent, v cenovém vyčíslení to může znamenat až stovky tisíc korun. Otálet s koupí nového bytu je proto zbytečné a k úsporám nepovede,“ tvrdí Korec.
Z nedávno
zveřejněné statistiky EKOSPOLU
vyplynulo, že se v Praze během třetího čtvrtletí letošního roku prodalo nejméně
bytů za posledních šest let, celkem jen 1035 nových bytů za 6,43 miliardy
korun. Z hlediska počtu jde o meziroční pokles o 17,4 procenta.
Zdroj: TZ EKOSPOL
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Hypotéky
- Češi mění přístup k bydlení: Institucionální nájemní bydlení na vzestupu
- Pohonné hmoty zmírní tempo svého zdražování. Uklidňuje se situace na Blízkém východě a Trump slibuje vyšší těžbu ropy
- Zbavit se problémového nájemníka je snazší. Soud vrátil do hry doložky umožňující rychlejší vystěhování
- Podpora bydlení v Česku nerozšiřuje nabídku. Potřebujeme nastartovat obecní bydlení, říká Prokop (audio)
- US - zájem o hypotéky v uplynulém týdnu rostl, průměrné úročení pokleslo
- Jakými zdroji se v Česku topí? Nejpopulárnější jsou plynové kotle, fosilní tuhá paliva topí nejvíce v Libereckém kraji