Rakoviny a mrtvice se Češi bojí nejvíce, cukrovku považují za neškodnou
Největší obavy mají Češi z rakoviny a mrtvice. Naopak cukrovku vidí jako poměrně neškodnou nemoc a dokonce si velká část lidí myslí, že se dá léčit. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK, který zjišťoval znalosti Čechů o diabetu.
I když cukrovkou trpí v Česku více než 800 tisíc lidí, povědomí o této nemoci je velice nízké. Jednoznačnou obavu z diabetu vyjádřilo přibližně 40 % Čechů, zatímco u rakoviny to bylo přibližně 60 % a u mrtvice přibližně 50 %. Více než polovina Čechů si pak neuvědomuje, že nejvážnější přidruženou chorobou diabetu je onemocnění srdce a cév.
Každý čtvrtý se dokonce mylně domnívá, že cukrovka se dá vyléčit. Léčivé přípravky, které jsou v současné době na trhu, sice dokážou zvýšit kvalitu života a snížit riziko srdečních onemocnění, pacienti ale tyto léky musí užívat do konce života.
Léčení diabetici se dožívají v průměru o 6 let méně, a pokud mají diabetici ještě onemocnění srdce, dokonce o 12 let méně, než zdraví lidé. "Lidé cukrovku hodně podceňují a myslí si, že v nejhorším si stačí píchat inzulín a je vše vyřešené. Neuvědomují si přitom, že s cukrovka může vést k závažným komplikacím a předčasné smrti. Počet nemocných každým rokem roste o přibližně 10 tisíc nových případů, a brzy bychom tak v České republice mohli mít 1 milion pacientů s diabetem," komentuje výsledky průzkumu Martin Prázný ze 3. interní kliniky a Diabetologického centra Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tiskové zprávy
- Data za poslední měsíce loňského roku potvrdila výrazné zdražení starších bytů
- Stavebnictví v listopadu posilovalo. Ale jen díky tomu, že o rok dříve rekordně pršelo
- 10 realitních nej (nejen) roku 2024
- Vlastní bydlení? Pro většinu Pražanů nedostupné, nájmy nabízejí cenově výhodnější alternativu
- Co očekávají od roku 2025 majitelé a ředitelé firem napříč segmenty?
- Hypotéky vstoupily do nového roku mírným zlevněním, sazby přesto zůstávají nad pětiprocentní hranicí