Pasivní rodinné domy jako developerský projekt
V Říčanech u Brna se právě dostavují rodinné domy, kombinující střízlivý funkcionalismus s nízkoenergetickým bydlením. Základem pasivních domů je kvalitní zateplení, které v létě chrání před přehříváním a v zimě před únikem tepla.
V domech Alea se nevětrá okny, ale rekuperací, která v zimě dokáže nově přivedený vzduch do místnosti ohřát na pokojovou teplotu a šetří tak energii, potřebnou pro ohřev studeného vzduchu. Domy mají podlahové topení se separátním nastavováním teploty v každé místnosti a led světla s téměř nulovou spotřebou. Na střeše najdete fotovoltaické panely, se kterými přes den, i při minimálním slunečním svitu, perete a myjete de facto zdarma. Zelenou „vychytávkou“, která bude stále více aktuální kvůli nedostatku vody, jsou podzemní retenční nádrže na zahradě, které zachycují dešťovou vodu.
Fotovoltaické panely
Rozhodnete-li se dát
Co všechno je potřeba k instalaci a jak to vlastně funguje?
V prvé řadě potřebujete dostatečně velkou plochu pro instalaci panelů, která je správně orientovaná ke slunci, to znamená ideálně na jih, případně východ či západ. Nedílnou součástí fotovoltaiky je i řešení ukládání vyrobené energie. Přes den, kdy svítí slunce a vy jste většinou v práci, je spotřeba energie nižší, než v odpoledních či večerních hodinách, kdy jsou všichni doma. Nejběžnější způsob ukládání energie je ohřev vody v akumulační nádrži, doporučoval bych i elektrické podlahové topení, při kterém se teplo akumuluje do podlahové konstrukce. Další možností jsou baterie a v létě je výhodné chladit dům průběžně přes celý den klimatizací, kterou můžete v zimě, pokud je vybavena reverzním chodem, výhodně přitápět.
Jaký typ fotovoltaiky zvolit a na co si při jejím výběru dát pozor?
Typů
panelů a systémů je mnoho a každý návrh je potřeba „ušít na míru“ konkrétnímu
projektu. Proto je dobré využít firmu, která má dobré reference, a to i
v oblasti servisu, který poskytuje. Instalace solárních panelů má delší dobu
návratnosti, proto byste měli mít k dispozici solidní servis
s dostupnými náhradními díly. Pokud pro financování fotovoltaiky zažádáte
o dotaci, je potřeba, aby byl dodavatel registrovaný v seznamu
kvalifikovaných dodavatelů pro dotace.
Vyrobí panely elektřinu i v zimě?
Vyrobí, ale počítejte s tím, že v našich klimatických podmínkách je v zimě slunečního svitu méně než v létě, a má menší intenzitu. Přibližný výkon v zimním období vám dokáže kvalifikovaná firma vypočítat.
Podlahové vytápění
Elektrické podlahové topení je nejkomfortnější zdroj tepla, který je navíc úsporný. Díky velké vytápěné ploše a nízké povrchové teplotě se do tepelné pohody dostanete při nižší teplotě prostoru, než u běžných topení. Neškodí zdraví, nevíří prach a hodí se proto i pro alergiky. Instalace je přitom jednoduchá, zvládnete ji za asistence elektrikáře i sami a samotný provoz je pak absolutně bezúdržbový. Výhodou podlahového vytápění je přesná regulace v každé místnosti, kdy na jednotlivých termostatech nastavíte požadovanou teplotu. Když jste v práci, můžete pouze temperovat a na dobu návratu si nastavíte teplotu vyšší. Podlahové topení má životnost několik desítek let a u nízkoenergetických domů je z hlediska poměru investice a následného provozu optimální.
V čem spočívá úspora energie?
Především v dokonalé regulaci. Jakmile se podlaha a vzduch místnosti vytopí na požadovanou teplotu, kabely už topí pouze v krátkých intervalech a teplotu udržují, spotřeba elektřiny je potom velmi nízká. Podlahové topení je také příjemnější, vytváří člověku lepší tepelný komfort. Když kolem sebe máte teplé plochy, cítíte se příjemněji a nepotřebujete kolem sebe teplý vzduch, což je nejen úsporné, ale zdravé.
Jaké jsou náklady na údržbu a jaká je životnost podlahového vytápění?
Elektrické podlahové topení je téměř bezúdržbové, jediné, co je třeba udržovat, jsou termostaty. Životnost je dána především uložením kabelů v podlaze a správnou regulací. Výrobci udávají 30 až 50 let, a odborníci říkají, že při správném provedení je životnost stejná, jako konstrukce, do které je topení zabudováno.
Rekuperace
Čerstvý
vzduch potřebujeme všichni. Větráním sice přivádíme do domu dostatek vzduchu,
ale uniká při něm teplo, což může pořádně zahýbat s účtem za energie.
Řešením může být rekuperace, která odstraní i vlhkost v bytě. Tento systém větrání zajišťuje optimální
výměnu vzduchu a zároveň minimalizuje tepelné ztráty při větrání. Rekuperace za
vás větrá automaticky, i v době, kdy nikdo není doma. Díky dostatečné
výměně vzduchu v bytě nehrozí problémy s vlhkostí, s koncentrací CO
V čem při rekuperaci spočívá úspora energie?
V předání tepla z odpadního vzduchu do čerstvého, který přichází do domu. Potom je pouze potřeba dohřát rozdíl teplot, daný účinností rekuperační jednotky, které jsou v dnešní době již běžně nad 90 %. Topení tedy ani nemusí mít takový výkon, v pokojích můžete instalovat méně topidel s menšími rozměry, případně můžete využívat výhodné nízkoteplotní podlahové topení. Tím ušetříte nejen za protopenou energii, ale na pořizovacích nákladech i za celý topný systém.
Jaký další přínos rekuperace kromě úspory energie přináší? Co třeba kvalita a čistota vzduchu?
Máte pravdu, finanční úspora není jediným plusem. Výhodou je určitě především neustálá výměna vzduchu, takže se v místnostech nehromadí oxid uhličitý, který může způsobovat bolesti hlavy a zdravotní problémy, odvádí se také vzdušná vlhkost a pachy. Uživatelé si pochvalují, že se v místnostech usazuje méně prachu, takže nemusí tak často vysávat. Do rekuperace také můžete použít speciální filtry pro vstupní vzduch, a tím minimalizovat pyly, alergeny a zápach z venku. Rekuperace je proto mimořádně vhodná například v případě, kdy bydlíte u frekventované silnice - omezíte hluk tím, že nemusíte větrat okny a zároveň si dovnitř nebudete pouštět špinavý vzduch.
Dokáže rekuperace zbavit dům vlhkosti a plísní?
Do velké míry ano, ale rozhodně nelze obecně říci, že pokud máte rekuperaci, nemáte plísně, to samozřejmě záleží na kvalitě celé stavby.
Retenční nádrž
Při stavbě nebo rekonstrukci rodinného domu si majitelé často kladou otázku, co s dešťovou vodu, tekoucí ze střechy. Retenční nádrže slouží právě pro sběr dešťovky a její následné využití. Dešťovou vodu můžete využít na zavlažování pozemku, případně po přečištění i jako užitkovou vodu na splachování, praní prádla a podobně, ušetříte tím pitnou vodu. Nádrž zadrží určité množství vody a chrání kanalizační systém nebo vodní tok před zahlcením srážkovou vodou z přívalových dešťů. Dešťová voda je považována za velmi kvalitní typ vody. Všeobecně platí, že voda uskladněná v podzemní retenční nádrži se díky minimálnímu přístupu vzduchu a absence slunečního svitu kazí mnohem méně, než voda v nadzemní nádrži.
Výhodou pasivního domu je, že šetří zdroje a energii. Rodinné domy Alea mají energetickou náročnost A a v porovnání s podobnými stavbami zhruba třetinovou spotřebu energie. Hodí se především pro rodiny s dětmi, kolem je klidné prostředí, plná občanská vybavenost a dobrá dostupnost do Brna.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie Stavba, nejlépe hodnocené fotografie
Články Stavba
- Pasivní dům – investice, která se díky dotacím vyplatí
- Rodinný dům s důrazem na kvalitu materiálu a řemesla
- Plánujete novou střechu? Začněte s přípravou už teď
- Zavedení podrobnější evidence plastových obalů by významně usnadnilo jejich recyklaci
- Schlieger nabízí nové fotovoltaické panely AIKO přinášející více elektřiny a vyšší finanční zisk
- Vesnický dům jako z jiného století