Proč skladujeme staré mobily? Důvodů máme více
Podle počtu
aktivních SIM karet je u nás aktuálně v provozu kolem 15 miliónů mobilních
telefonů.
Mobil se vlastně někdy bojíme vyhodit
Odborníci na lidskou psychiku vidí v neschopnosti vyhodit starý mobil mnohdy i hlubší význam. Propojují jej například se současnou společenskou diskusí o nomofobii, což je novodobé označení pro závislost na mobilním telefonu či smartphonu. „Čím dál více se setkáváme s lidskou obavou, že pokud nebudeme mít u sebe zapnutý mobilní telefon, o něco přijdeme, dojde ke ztrátě. Lze tedy říci, že v individuálních případech informační technologie tak trochu přetočily spokojenost lidí i směrem ke strachu. V nejvyhrocenějších situacích mluvíme dokonce o závislosti na možnosti přijímat informace,“ vysvětluje Andrea Dutková, psychiatrička a psychoterapeutka z pražské EUC Kliniky Praha – Opatovská. Vychází z toho, že ačkoliv je procento lidí ohrožených nomofobií stále poměrně nízké, může mít podstata onemocnění hypoteticky vliv i na motivaci telefon vyhodit a zrecyklovat. Což v praxi znamená, že když máme nefunkční mobil, nevyhodíme ho z důvodu obavy, že ztratíme kontrolu nad situací. „Když vyjdete ze znalostí o nomofobii, lze jimi ve vybraných případech odůvodnit to, že není možné zahodit starý telefon. Protože byl zdrojem strachu a ten potřebujete mít pod kontrolou, je to biologická danost. To, že je nefunkční, si mozek uvědomuje, ale amygdala, tedy část mozku, která významně ovlivňuje naše chování při strachu a radosti, se jen tak lehko nevzdává. Je to však hodně individuální, nejde to generalizovat,“ dodává Dutková.
Roli hrají i vzpomínky a český pragmatismus
Důvodem pro skladování starých zařízení je samozřejmě i česká povaha a v některých případech je motivace spíše pragmatická – co kdyby se nějaký komponent z mobilu mohl ještě do budoucna hodit. Spousta rodičů a prarodičů si taky přístroje schovává jako hračky pro děti a vnoučata. V neposlední řadě mají svůj důležitý význam lidské vzpomínky, emoce a osobní přínos mobilu pro každého z nás. Mobilní technologie nás totiž mohou propojit s lidmi na druhém konci světa, jsou dnes nedílnou součástí sledování našeho zdraví nebo trávení volného času. V leckterých případech nám pomáhají zprostředkovat kontakt, který bychom jinak nemohli mít. „S našimi přenosnými telefony jsme mnohdy strávili mnohem více hezkých chvilek než se spoustou bližních a kamarádů. Telefony jsme měli, na rozdíl od rodiny a přátel, stále u sebe. Velmi rádi se pak vracíme k uloženým textovým zprávám nebo dalším osobním datům, které jsou v přístroji pečlivě uschovány. A i když se už k žádným datům nedostaneme a mobil je nefunkční, už jen při jeho uchopení do rukou si vybavujeme krásné chvíle, které jsme jeho prostřednictvím zažili, když nám umožnil například zavolat si v nouzi s blízkým přítelem,“ doplňuje psycholog Petr Šmolka z Poradny pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy.
Recyklace mobilu generuje nový materiál
Mobilní telefon používá jeho vlastník v průměru 3 – 4 roky, pak ho většinou vymění za nový. „Doba užití jednoho přístroje se postupně krátí. I když uživatelé stále upotřebí možnost dokoupení nových komponent, mezi něž patří nejčastěji výměna baterie za novější, mobil už dnes není produktem, který bychom si pořídili na více než 5 let,“ zdůrazňuje Radim Tlapák z internetového obchodu BatteryShop.cz, kde nabízí sortiment baterií do mobilních přístrojů. Poměr navrácených telefonů a těch, které jsou zakoupeny, je však dlouhodobě poměrně nízký. „Od roku 2004 jsme v České republice zrecyklovali přes 80 000 starých telefonů. To je ale v ohledu na počet, který skladujeme bez využití doma, velmi neuspokojivé malé číslo“, říká Adriana Dergam ze společnosti Vodafone. Protože jsou mobily cenným artiklem a recyklací z nich lze získat zdroje pro další využití, snaží se prodejci i kolektivní systémy Čechy k jejich odevzdání motivovat. Zmíněný Rema Systém například umožnuje využít bezplatné služby a poslat drobný vyřazený elektroodpad zdarma poštovním balíkem, Vodafone zase vzbuzuje zájem tím, že peníze z recyklace investuje směrem k projektům chránícím životní prostředí. „Lidé by měli přispívat k odpovědné spotřebě a recyklovat mobily stejně jako například plasty nebo staré ledničky. A uvědomit si, že při výrobě těchto přístrojů vznikají uhlíkové emise, nemluvě o rostoucí poptávce po vzácných minerálech. Na každé prodejně má proto Vodafone buď nádobu na staré telefony, nebo je kdokoli může odevzdat přímo prodejci“, dodává Dergam.
•••
*Podle výroční zprávy Českého telekomunikačního úřadu za rok 2017 činil dle aktuálního odhadu ČTÚ počet aktivních SIM karet k 31. prosinci 2017 mírně přes 14,6 milionu kusů.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Technika
- Čas se krátí: Využijte dotace na ekologické topení, dokud jsou
- Je tepelné čerpadlo ekologičtější než plynový kotel? Optikou celkového dopadu na životní prostředí to tak být nemusí
- Obavy ze zvyšování cen bytů kvůli novým ekologickým pravidlům jsou přehnané. Investice do moderních technologií se může z dlouhodobého hlediska naopak výrazně vyplatit - Komentář Marka Bláhy
- Častý mýtus: zima je nepřítel fotovoltaických elektráren. Proč s investicí do ní nečekat až na jaro či léto?
- I přes zákaz je v provozu stále téměř 100 tisíc nevyhovujících kotlů, které slouží jako hlavní zdroj tepla
- Jak zařídit fotovoltaiku nebo tepelné čerpadlo od A do Z?