FOR PASIV 2019 poradí v únoru s dotacemi pro lepší bydlení
Sedmý ročník veletrhu nízkoenergetických, pasivních a nulových staveb FOR PASIV, který proběhne na výstavišti PVA EXPO PRAHA ve dnech 7. až 9. února 2019, nabídne návštěvníkům i kompletní přehled a poradenství v oblasti dotačních programů rezortu životního prostředí. Ty pomáhají domácnostem snížit provozní výdaje, zhodnotit jejich nemovitosti a zároveň přispívají ke zlepšení životního prostředí v Česku.
Nová zelená úsporám, Dešťovka a kotlíkové dotace patří v současnosti k nejznámějším dotačním programům Ministerstva životního prostředí. „Blížící se veletrh FOR PASIV představí návštěvníkům nejen novinky v oblasti technologií, materiálů, úspory energie a zmíněných dotací, ale formou seminářů a přednášek zájemcům poskytne hlavně přesné informace jak postupovat, aby právě požadovanou dotaci úspěšně získali,“ říká manažerka veletrhu Kateřina Maštalířová.
Nová zelená úsporám vychází vstříc žadatelům
Nová zelená úsporám je dotační program, který majitelům rodinných a bytových domů pomáhá se snižováním energetické náročnosti budov. U stávajících domů program podporuje zateplení stěn, stropů, podlah, střech a ostatních konstrukcí, výměnu oken a dveří či instalaci venkovní stínicí techniky. Na dotace nově dosáhnou i ti, kteří chtějí rekonstrukci domu provést svépomocí. Spektrum podporovaných opatření dále zahrnuje instalaci solárních termických a fotovoltaických systémů, výměnu zdrojů tepla či moderní technologie jako zelené střechy či řízené větrání s rekuperací. Nová zelená úsporám myslí i na novostavby. Příspěvek lze získat na stavbu nízkoenergetického domu či domu v pasivním standardu. Částka, kterou mohou žadatelé uspořit, se u zateplení pohybuje v průměru kolem 250 000 Kč, u výstavby nízkoenergetických a pasivních domů se může vyšplhat až na 450 tisíc.
Dešťovka ušetří nově i rekreačním domům
Cílem dotačního programu Dešťovka je podporovat lepší hospodaření se srážkovou a odpadní vodou v domácnostech i na zahradách. Program mohou využít majitelé obytných domů po celé ČR a nově i ti, kteří trvale žijí v rekreačních objektech. Dotace pokryje až polovinu výdajů na pořízení podporovaného systému na využívání dešťové vody nebo přečištěné odpadní vody z domácnosti, což je podle zvolené varianty až 105 tisíc Kč. Aktuálně je otevřena druhá dotační výzva, kde je k dispozici celkem 340 milionů Kč.
Kotlíkové dotace pro zdravější ovzduší
Dotační program známý jako kotlíkové dotace je celostátní program podporující výměnu starých, neekologických kotlů, které nejvíce škodí ovzduší a jejichž provoz bude počátkem září 2022 zakázán. Dotace je určena majitelům rodinných domů a její výše dosahuje podle typu kotle až 127 500 Kč. V současnosti se připravuje další dotační výzva, která prostřednictvím krajů nabídne domácnostem další 3 miliardy Kč.
„Snažíme se domácnosti motivovat, aby se na rekonstrukci či stavbu svých domovů dívali komplexně. To znamená, aby pro zateplení nebo výstavbu domů využili program Nová zelená úsporám, zalévali a splachovali dešťovkou a současně díky kotlíkovým dotacím vyměnili starý kotel za nový, ekologický. Nejenže se jim to vrátí v nižších platbách za energie a pitnou vodu, ale díky podpoře jim výrazně klesnou i pořizovací náklady,“ uvádí ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman, jehož úřad dotace proplácí. Podrobnosti o veletrhu FOR PASIV najdete na stránkách www.forpasiv.cz.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie Stavba, nejlépe hodnocené fotografie
Články Stavba
- Pasivní dům – investice, která se díky dotacím vyplatí
- Rodinný dům s důrazem na kvalitu materiálu a řemesla
- Plánujete novou střechu? Začněte s přípravou už teď
- Zavedení podrobnější evidence plastových obalů by významně usnadnilo jejich recyklaci
- Schlieger nabízí nové fotovoltaické panely AIKO přinášející více elektřiny a vyšší finanční zisk
- Vesnický dům jako z jiného století