Novoroční předsevzetí: většině Čechů nevydrží, většinou se snaží napravit životní styl
Novoroční předsevzetí si podle průzkumu někdy dala více než polovina lidí, častěji ženy a mladší ročníky. Vedou vysokoškoláci. S rostoucím věkem pak důležitost přisuzovaná předsevzetím klesá. Třetina dotázaných je považuje za důležité pro realizaci svých plánů, pouze pětina dotázaných ho však dodrží. Nejdéle vydrží ty spojené s rodinou, nejrychleji pak lidé vzdávají přestat kouřit. Ženy svá novoroční předsevzetí vzdávají dříve než muži, téměř třetina během prvních pár dní.
Proč lidé často předsevzetí nedodrží, alespoň ty týkající se životního stylu? „Novoroční předsevzetí nevycházejí většinou proto, že je lidé neberou moc vážně. Je to už stereotyp. Důležité je mít silnou motivaci. Člověk by si neměl dávat nereálné cíle, např. zhubnu 10 kg za měsíc,“ míní Věra Burešová, hlavní výživová poradkyně NATURHOUSE s tím, že pomoci s motivací může třeba rodina a přátele.
Novoroční předsevzetí bývají obecně zaměřená na nápravu životního stylu
Jak průzkum odhalil, především ženy chtějí začít hubnout (74 %), zdravě jíst (62 %) a lépe dodržovat pitný režim (36 %). Muži se častěji zaměřují na omezení alkoholu (13 %) a kouření (32 %). Mladí do 29 let plánovali lépe dodržovat pitný režim (39 %), naučit se cizí jazyk (30 %) a více spát (23 %). Lidé mezi 30–44 lety se chtěli více věnovat rodině (22 %).
Začít hubnout bylo nejčastější předsevzetí mezi dotázanými obecně (61 %), následovalo zdravé stravování (53 %) a častější sportování (47 %).
Nejčastější novoroční předsevzetí, zdroj: STEM/MARK a Naturhouse-cz.cz
Předsevzetí se tedy obvykle týkají zdravějšího zdravotního stylu – převažuje touha začít hubnout a jíst zdravěji, to byla rovněž nejčastější předsevzetí pro rok 2017, ovšem předchozím rokům si pro rok 2017 předsevzetí plánovala dát pouze necelá třetina dotázaných.
Více než polovina lidí konzumuje během období Vánoc jídlo a pití ve zvýšeném množství
Dalším výsledkem, který zveřejnila síť výživových poraden NATURHOUSE na základě průzkumu, je potvrzení, že v období Vánoc více než polovina lidí konzumuje zvýšené množství jídla a pití. Častěji se jedná o vysokoškoláky. Nejméně často konzumují zvýšené množství jídla a pití lidé nad 45 let.
„Průměrně Češi přes Vánoce přiberou dvě až pět kilogramů a trvá pak i několik měsíců dostat se na původní váhu,“ potvrzuje Věra Burešová, hlavní výživová poradkyně z naturhouse-cz.cz.
Jak vytrvat?
Nesnažte
se o zázraky, buďte k sobě upřímní. Znáte své stinné stránky, své
hranice. Je lepší předsevzetí, které si dokážete lehce definovat, rozplánovat a
uvidíte tak i pokrok. To vás bude zároveň motivovat dále ve snažení. Právě
zmíněné slovo motivace je klíčové. „Když
je pro vás přitažlivý cíl, kterého chcete dosáhnout, je úspěch pravděpodobnější.
Představte si, jak bude vypadat ideální výsledek. Vizualizovat si vytoužený cíl
používají sportovci před vlastním výkonem, tak proč to nezkusit,“ dává tip
Olga Medlíková, lektorka, facilitátorka, autorka knih a e-booků olga-ebooky.cz.
Co také pomáhá, je říct o svém snažení ve svém okolí (rodině, přátelům, kolegům…) a poprosit je o podporu. Tím nad sebou budete mít určitou kontrolu a z předsevzetí se jednoduše nevymluvíte. Pokud je třeba, stanovte si určitý plán, kdy na cílech budete pracovat, kdy uvidíte první změnu. Můžete si pro sebe vymyslet i systém odměn za každý pokrok. „Stanovte si pravidla, která vám budou vyhovovat. Zkuste na to jít netradičně. Napřed zkouška, potom ostrý start. Není to úplně běžné, ale vyplatí se to. Když měsíc jíte zdravě a funguje to, teprve pak si stanovte delší časový úsek, po který budete pokračovat,“ navrhuje další možnou cestu Olga Medlíková. Dále to jsou maličkosti jako stanovení si pořádku. Vaše přání a cíle si sepište a dejte na viditelné místo. Tak budete mít cíle neustále na očích.
Při snaze změnit svůj životní styl k lepšímu, nezapomínejte ani na svou rodinu, především děti. Kopírují vás, všechny vaše návyky a zlozvyky přejímají. Proto byste měli dbát i na jejich životosprávu a správné návyky, které mohou ovlivnit i jejich zdraví a nést si je s sebou mohou celý život. Největším zlem jsou pro děti sladkosti. Ke správným návykům patří stolování a momenty, které si děti s jídlem pojí. „Určitě je důležité, aby rodina vždy jedla společně u stolu. Tak můžete být svým dětem vzorem. Pravidelně podávané jídlo, které se jí beze spěchu v příjemné atmosféře, je neméně důležité. A určitě nevyužívejte jídlo, zejména sladkosti, k řešení problémů,“ doplňuje Tom Václavík, z projektu Skutečně zdravá škola na skutecnezdravaskola.cz.
Trest
nepomůže
Předsevzetí jsou jen vaše. Sami jste si je
vymysleli, sami s nimi bojujete. Není tedy důvod stavět se k nim negativně.
Být třeba naštvaní, že musíte jít cvičit, musíte se učit jazyk, dělat úkoly do
kurzu. Sami chcete být svou lepší verzí. Zatněte tedy zuby a ze změn se těšte.
Selžete? Nevadí. Je to jen vaše věc a nikdo vás trestat nebude. Rovnou
zapomeňte na hlášky, že teď už dieta nemá smysl, když jste si dali sušenku.
Proč? Jste jenom člověk a chybovat je lidské. Zítra si dáte v běhu
o pár metrů víc a bude to pár vašich nejlepších metrů!
„Na předsevzetí ovšem vyzrajete, jestliže si žádná nedáte. Taky cesta. Nemusíte si pak nadávat ani trapně vysvětlovat. Na druhou stranu je to škoda. Dodržením předsevzetí posilujeme svou vůli a člověk má pak ze sebe přirozeně radost. Rozhodně to je motivující. Tak to zvažte a předsevzetím zdar!,“ uzavírá Olga Medlíková, lektorka, facilitátorka, autorka knih a e-booků.
Jak to bylo s předsevzetími na rok 2017? Lidé plánovali svá předsevzetí vztahovat ke zdravému životnímu stylu
Mezi jednotlivými pohlavími ani věkovými kategoriemi nejsou téměř žádné signifikantní rozdíly – zdravější životní styl i na rok 2017 plánovali prakticky všichni.
Ženy chtěly v roce 2017 více začít hubnout (57 %), muži častěji plánovali omezit pití kávy (11 %). Třetina vysokoškolsky vzdělaných plánovala najít rovnováhu mezi prací a volným časem. 4 z 10 vyučených toužilo vydělat více peněz.Začít hubnout plánovalo na rok 2017 46 % z těch, kteří si předsevzetí dávají, 44 % chtělo zdravě jíst, 41 % pak více sportovat. I letos tak předsevzetí kopírovala s menšími odchylkami ty obecně zažité.
Cílem průzkumu NATURHOUSE bylo zjistit
odpovědi na téma novoroční průzkum pro přelom roku 2016/2017, dále zjistit
stravovací zvyklosti během Vánoc. Šetření STEM/MARK se účastnilo na internetu
500 lidí ve věku 15 až 59 let. Zadavatelem
byla síť výživových
poraden NATURHOUSE.
Tipy a rady výživových poradců, aneb jak letos vydržet?
Příchod nového roku je pro většinu z nás spjat s bilancováním roku předešlého. Co se nám podařilo, v čem jsme úspěšní či naopak, co nám v životě chybí na sobě samých vadí. Zkrátka co bychom mohli změnit v roce nadcházejícím. Není tedy divu, že právě milník mezi dvěma roky je příhodný k tomu, abychom si sepsali vše, čeho chceme dosáhnout, a stanovili si tak předsevzetí, kterých v nadcházejícím roku dosáhneme. Tedy alespoň snad.Tip 1: Seznamem to začíná
Jedna věc je sepsat si list věcí,
které na sobě samých zlepšíme. Druhá, ovšem o hodně těžší, vytrvat. Převážná většina lidí, kteří si dávají s novým
rokem nějaký cíl, že něco změní, u toho dlouho nevydrží. Pokud někdo chce
cokoliv změnit, má začít hned a nečekat až na Nový rok. Dá se říci, že Nový rok
je odrazový můstek pro ty se slabší vůlí. Člověk se silnou vůlí a velkou motivací
na svých cílech už dávno pracuje. Zhubnout, přestat kouřit, učit se cizí jazyk,
najít si hobby, s tím vším můžete přece začít kdykoli.
Tip 2: Vzdáváme se jednoduše
Ať se snažíme sebevíc, někdy to prostě nevydržíme a polevíme. Až to jednoduše vzdáme. Většinou proto, že lidé svá předsevzetí ani neberou moc vážně. Je to už takový stereotyp, že když začíná nový rok, tak cítíme potřebu změnit to a ono. „Člověk hlavně musí mít silnou motivaci, důvod, proč chce něco změnit. Bez silné motivace se pak chuť a energie do změn ztrácí. Často odradí i první nezdary a že změna nejde podle plánu. To je spojené s tím, že by si člověk neměl dávat nereálné cíle např. zhubnu 10 kg za měsíc, to se mu nemusí zdravým způsobem povést. A to ho pak odradí,“ říká Věra Burešová, hlavní výživová poradkyně NATURHOUSE.
Tip 3: Jak vytrvat?
Každá velká změna je krokem dopředu. Musíte opustit svou komfortní zónu a pustit se na cestu nepohodlí, pevných nervů, odhodlání a sebekázně. Klíč k úspěchu zní jednoduše – najít si silnou motivaci a dávat si reálné cíle. Raději, než na seznam několika cílů se zaměřte na jeden či dva velké. Tak do nich můžete soustředit co nejvíce energie. Zároveň se budete soustředit pouze na jednu věc a nebudou vás stresovat jiná případná selhání a resty.
Nesnažte se o zázraky, buďte k sobě upřímní. Znáte se stinné stránky, své hranice. Raději si zatím dejte menší cíle, kterými si budujete cestu k těm těžším. Je lepší předsevzetí, které si dokážete lehce definovat, rozplánovat, a uvidíte tak i pokrok. To vás bude zároveň motivovat dále ve snažení.
Co také pomáhá, je říct o svém snažení ve svém okolí (rodině, přátelům, kolegům…) a poprosit je o podporu. Tím nad sebou budete mít určitou kontrolu a z předsevzetí se jednoduše nevymluvíte. Zároveň vás okolí nebude svádět. Když například hubnete, kolegové v práci vám nebudou nabízet zákusky. Pokud je třeba, stanovte si určitý plán, kdy na cílech budete pracovat, kdy uvidíte první změnu. Můžete si pro sebe vymyslet i systém odměn za každý pokrok.
Dále to jsou maličkosti jako stanovení si pořádku. Vaše přání a cíle si sepište a dejte na viditelné místo. Tak budete mít cíle neustále na očích.
Tip 4: Ve dvou se to lépe táhne
Na změnu nejste nikdy sami. Někomu vyhovuje samostatnost, ale kolikrát je lepší, když maté „parťáka“ v boji se společným nepřítelem. Obzvlášť při hubnutí a změně životního stylu, což jsou nejčastější předsevzetí, která si dáváme, jak vyplývá z průzkumu výživových poraden NATURHOUSE. „Chceme být hubenější, zdravější, více se o sebe starat. S těmito přáními dochází klienti právě za námi. A má to svůj důvod. Mají každý týden podporu ze strany výživového poradce, mohou se s ním podělit o své úspěchy a pokroky, stejně tak své obavy. Hubnutí je běh na dlouhou trať a neustálá podpora a motivace je mnohdy to nejdůležitější. Navíc se klienti naučí spoustě zajímavých receptů a své nové stravovací návyky si ponesou po zbytek života, čímž se vyhnou jo-jo efektu,“ popisuje celý proces hlavní výživová poradkyně NATURHOUSE.
Tip 5: Trest nepomůže
Předsevzetí jsou jen vaše. Sami jste si je vymysleli, sami s nimi bojujete. Není tedy důvod stavět se k nim negativně. Být třeba naštvaní, že musíte jít cvičit, musíte se učit jazyk, dělat úkoly do kurzu. Sami chcete být svou lepší verzí. Zatněte tedy zuby a ze změn se těšte. Selžete? Nevadí. Je to jen vaše věc a nikdo vás trestat nebude. Rovnou zapomeňte na hlášky, že teď už dieta nemá smysl, když jste si dali sušenku. Proč? Jste jenom člověk a chybovat je lidské. Zítra si dáte v běhu o pár metrů víc a bude to pár vašich nejlepších metrů.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tipy a triky
- Vodovodní škody: zrádný (nejen) zimní nepřítel
- Podpora bydlení v Česku nerozšiřuje nabídku. Potřebujeme nastartovat obecní bydlení, říká Prokop (audio)
- Budňanská skála v Karlštejně je geologický unikát. Nabízí pohled na hranici dvou vývojových období (Výlety) (audio)
- Petr Fischer: Může dětem vadit, že neumí ve škole držet tužku? (Názory a argumenty) (audio)
- Advent v Livignu: Tradiční oslavy a kouzlo Vánoc v srdci italských Alp
- I v českých hotelech by se během příštího roku mohla objevit robotická recepční (Věda Plus) (audio)