Největší akvizice: obří areál ve Zličíně pro novou obytnou čtvrť
Central Group plánuje namísto nefunkčního továrního areálu vybudovat rezidenční čtvrť s komerčními prostory v přízemí bytových domů a bohatou občanskou vybaveností včetně několika mateřských školek a s případným podílem na vybudování školy. Velký prostor, který dnes odděluje původní starý Zličín od komerční a obytné zóny u stanice metra tak obě části oblíbené rezidenční městské čtvrti spojí. Pozemky přímo navazují na areál po bývalé Tatře Zličín, který je také v majetku Central Group a kde společnost plánuje zahájit výstavbu zhruba 500 bytů již v letošním roce.
Plánek areálu po bývalé továrně Siemens na Zličíně
„Areál na Zličíně je pro nás velkou výzvou. Jde o vůbec největší území, které budeme revitalizovat a které bychom chtěli změnit v živou rezidenční čtvrť se vším, co k tomu patří, tedy s množstvím obchodů, restaurací, služeb a s bohatou občanskou vybaveností,“ řekla výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková. „Tato oblíbená rezidenční lokalita si jistě zaslouží, aby dosluhující výrobní areál nahradilo funkční, živé město. Uvědomujeme si, že noví obyvatelé nechtějí v místě jen přespávat, ale potřebují veškeré služby a občanskou vybavenost, proto samozřejmě nyní s městskou částí jednáme o tom, jak by nové centrum na Zličíně mělo vypadat. Počítáme s vybudováním několika mateřských školek, náměstím s prostorem pro velkou školu a budovu nového úřadu. Středem lokality by měla vést tramvajová trať,“ dodala.
Urbanistickou studii k projektu, který vznikne na 360 tisících m2 plochy, hodlá společnost podobně jako v případě dalších svých velkých areálů zadat některému z předních českých architektonických ateliérů. Plocha pozemku dosahuje téměř 36 hektarů a je tak například třikrát větší než severní část Nákladového nádraží Žižkov, kde Central Group připravuje Parkovou čtvrť s velkým parkem a hodnotným veřejným prostorem pro zhruba 2100 až 2600 bytů.
V současnosti je pozemek na Zličíně využíván jako tovární areál s velkou výrobní halou. Po dobu přípravy budoucího projektu, tedy ještě mnoho následujících let, zůstane současné využití zachováno.
Jde o čtvrtou transakci podobného typu mezi PSN a společností Central Group v relativně krátké době. Central Group získal od PSN kromě areálu na Zličíně v posledních letech například pozemky pro výstavbu designového bytového domu Harfa Design Residence, areál v Krči naproti Thomayerově nemocnici a kancelářské budovy v Olšanské ulici na Žižkově.
„Na druhou stranu je třeba mít na zřeteli, že náklady na výstavbu jsou na brownfieldech vyšší než na zelené louce. Investor zde musí počítat s náklady na dekontaminaci a demolice, které jsou často velmi vysoké, v případě bývalé továrny Siemens půjde o stovky milionů korun,“ dodala Tomášková. Přesto je výstavba na podobných pozemcích pro Prahu velmi užitečná. Brownfieldy se totiž nacházejí v místech s již existující a obvykle i dostatečně kapacitní veřejnou dopravou, jsou také dobře napojeny na dopravní i technické sítě. Pro město, jako investora infrastruktury, je tak podpora soukromé výstavby na brownfieldech tím nejlepším řešením současné bytové krize. Odborníci se proto shodují na tom, že revitalizace velkých průmyslových areálů právě na rezidenční využití by měla být řešena přednostně v rámci změn územního plánu.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Reality
- Fond REALIA uzavřel úspěšný rok další akvizicí v Plzeňském kraji
- Inflace na konci roku vzrostla, průměr za celý loňský rok dosáhl 2,4 %, nejvíce přispěl růst cen spojených s bydlením
- Revitalizace městského brownfieldu v Pardubicích přešla do poslední fáze: Nová Tesla bude dokončena ještě letos
- Co musíme vědět do nového týdne!
- 10 realitních nej (nejen) roku 2024
- US - průměrné úročení hypoték v minulém týdnu nejvýše od loňského července a bylo těsně pod 7 %