S čím rozhodně počítat v době, kdy chcete žádat o hypotéku
Povinné platby nad rámec splátky hypotéky
Získání hypotéky je podmíněno sjednáním pojištěním nemovitosti, k tomu si (už dobrovolně) pravděpodobně budete chtít sjednat pojištění domácnosti, případně pojištění schopnosti splácet hypotéku. Platby za tyto finanční produkty se snadno přehoupnou do řádu tisíců korun a dále tak napnou rodinný rozpočet.
Energie, opravy a další platby spojené s bydlením
Zejména mladí lidé, kteří si prostřednictvím hypotéky realizují svoji první zkušenost bydlení bez rodičů, často přehlížejí, že vlastní bydlení není jen hypotéka, ale také platby za energie, příspěvky do fondu oprav apod. Zároveň, i relativně nová nemovitost bude pravděpodobně vyžadovat dílčí úpravy. I sem může každý rok „zapadnout“ řádově několik desítek tisíc korun ročně, s nimiž původní kalkulace nepočítaly.
V případě oprav je vhodné je „podchytit“ hned na začátku tj. o jejich cenu navýšit hypoteční úvěr a zároveň, o jejich cenu si nechat navýšit zástavní hodnotu nemovitosti. Vyhnete se pak situacím, kdy:
- na opravy nemáte peníze a tak je nerealizujete,
- na opravy čerpáte drahé spotřebitelské úvěry,
- opravy financujete s drahého překlenovacího úvěru ze stavebního spoření,
- si na opravy půjčujete u rodičů, známých apod.
Vybavení
Opravdu důkladně si promyslete a spočítejte, jaké vybavení (resp. v jaké ceně) si do nového domova budete pořizovat. Zvažte pak, jestli si nevzít o pár desítek tisíc vyšší hypotéku a nevydávat se tak z části úspor, které pak můžete použít právě na nákup elektroniky. V opačném případě riskujete, že v době, kdy jste Vaše volné finanční prostředky využili k spolufinancování hypotéky, si elektroniku či nábytek budete kupovat na splátky, už ovšem s úrokovou sazbou kolem 10 %.
Úspory
Hypotéka je velký závazek a jeho splácení by Vám nemělo zabránit odkládat si peníze stranou, zejména, pokud jste se vydali ze svých úspor. I při splácení hypotéky byste měli být schopni odložit si (ideálně) 5 % - 10 % Vaší čisté mzdy. Dostatečný finanční polštář je nezbytný proto, abyste byli schopni bez větší úhony překlenout období např. ztráty zaměstnání, nemoci, odchodu jednoho z partnerů na rodičovskou dovolenou apod.
Pokud nebudete mít dostatečně velkou finanční rezervu, riskujete, že si v době výpadku či snížení příjmů budete muset začít půjčovat prostřednictvím drahých spotřebitelských úvěrů (čímž jen oddalujete „tragédii“), v extrémním případě pak nemovitost se ztrátou prodat.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Hypotéky
- Vápník v bojleru může zvýšit energetickou náročnost až o 10 %. Jak snížit náklady na ohřev vody?
- ČEZ spustil první ultrarychlou veřejnou dobíjecí stanici s integrovanou akumulací v ČR
- Stačí průměrná mzda na průměrné bydlení?
- Interview Plus: Hrnčíř: Energie nám uměle zdražuje Evropská unie (audio)
- Centrální banka ponechala základní úrokové sazby beze změn, hypoteční trh to nijak neovlivní
- Je tepelné čerpadlo ekologičtější než plynový kotel? Optikou celkového dopadu na životní prostředí to tak být nemusí