Zjistit se toho dá dost: vlastnictví nemovitosti, velikost parcely, připojení na kanalizaci i vytápění...
Otázky vlastnictví nemovitostí, velikosti parcel, použitého stavebního materiálu, připojení na kanalizaci či druhu vytápění jsou stěžejní pro všechny zájemce o nové bydlení. Češi jsou ale zvídavý národ a touha zjistit si podrobné informace o vlastní ulici či rovnou celém městě tak nebude společná jen potenciálním kupcům pozemků, bytů a domů. A zjistit se toho dá z pohodlí obývacího pokoje skutečně dost.
Informace z katastru přímo na mapě
Aplikace Chytremapy.cz kombinuje kvalitní letecké snímky s přímým vstupem do katastru. Všichni uživatelé si tak snadno zjistí základní informace o dané nemovitosti. „Uživatelé mají díky tomu možnost snadno si buď přímo na mapě, nebo pomocí vyhledávání najít zvolenou adresu či parcelu a jednoduše se prokliknout přímo do katastru, kde se již dozvědí všechny podrobnosti,“ říká Drahomíra Zedníčková ze společnosti TopGis, která aplikaci vyvinula. Díky přímému prokliku tak odpadá nutnost hledat a zadávat parcelní číslo na webu katastru.
Způsob využití, počet podlaží i použitý stavební materiál
Stejně snadné je též zjistit si díky propojení s RÚIAN (Registr územní identifikace, adres a nemovitostí) o vybrané nemovitosti i další informace. Zvolením jednotlivých položek se lze podívat například na počet podlaží jednotlivých domů a bytovek, jejich využití k bydlení či jiným účelům, počet bytů v nich nebo materiál použitý na jejich výstavbu. Návštěvník se tak jednoduše dozví, zda byly ke stavbě použity cihly, moderní tvárnice, nebo třeba kámen. Stejně tak lze zjistit i to, zda je bytový dům například vybaven výtahem, nebo je nutné do patra šplhat po svých.
Napojení na kanalizaci, vodovod a způsob vytápění
Zájemci o nové bydlení, ale i další zvědaví návštěvníci ocení možnost podívat se detailněji také na napojení nemovitostí na vodovod či kanalizaci. Zejména u starších typů zástaveb v menších obcích může být tato volba velmi důležitá. „Podobně se lze podívat i na způsob vytápění dané nemovitosti, tedy zda je vytápěna centrálně, či jsou jednotlivé jednotky vytápěny lokálně pomocí kotlů,“ dodává Drahomíra Zedníčková.
Jaká je uliční šíře domu a jak je velký celý pozemek?
Přímo v aplikaci Chytremapy.cz si lze rovněž jednoduše ověřit nebo zjistit velikost jednotlivých parcel – jejich šířku, délku i plochu. Nástroj pro měření má tři užitečné funkce. Po kliknutí do mapy umí zobrazit zeměpisné souřadnice jednotlivých bodů, zároveň ale umožnuje i přesné měření. „Dvě funkce jsou určeny k měření délky. Tu lze měřit buď mezi dvěma body a ověřit si tak třeba uliční šíři domu, nebo mezi více body a změřit si tím obvod dané parcely, ať už se jedná o příjezdovou cestu, parkovací místo, nebo celou zahradu. Třetí funkce umožňuje měření plochy. Snadno si lze změřit plochu celé parcely, byť její hranice nejsou pravidelné, ale třeba i více parcel najednou,“ popisuje Drahomíra Zedníčková.
Procházka ulicí
Poslední zajímavou funkcí, která umožňuje lidem z pohodlí domova poznávat vzdálená místa naší země, je možnost přepnout se do panoramatického zobrazení. Potřebujete se podívat například na detail ulice ve městě, do něhož se vám nechce jezdit? Stačí kliknout na ikonu oka a spustí se takzvané street view, které využívá možností z Mapy.cz, jež mají pomocí vlastního mobilního mapování pokrytou celou Českou republiku. Nahlédnout tak lze i do menších uliček, pokryté jsou též některé polní cesty či chatové osady.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie Stavba, nejlépe hodnocené fotografie
Články Stavba
- Povolování staveb v Česku zkolabovalo. Doslova
- Pasivní dům – investice, která se díky dotacím vyplatí
- Rodinný dům s důrazem na kvalitu materiálu a řemesla
- Plánujete novou střechu? Začněte s přípravou už teď
- Zavedení podrobnější evidence plastových obalů by významně usnadnilo jejich recyklaci
- Schlieger nabízí nové fotovoltaické panely AIKO přinášející více elektřiny a vyšší finanční zisk