Chlazení se solárním pohonem i uhlíkobeton: nejlepší ekologické projekty na světě
V Africe se nachází největší podíl obyvatel trpících nedostatkem jídla. Klimatické podmínky nejenže omezují produkci zemědělství, kvůli horku a absenci chladicích zařízení navíc farmáři ztrácejí až 45 % sklizené úrody. Tento problém pomáhá řešit projekt společnosti Solar Freeze, který zvítězil v kategorii Oheň. Projekt z Keni poskytuje tamějším zemědělcům mobilní chladicí zařízení se solárním pohonem, díky nimž snižují ztrátu po sklizni o 90 %. Společnost Solar Freeze navíc zaškoluje mladé ženy, které chladicí zařízení instalují.
V kategorii Země si ocenění odnesl německý projekt s názvem Carbon concrete. Ten se zabývá výrobou betonu za pomoci uhlíku. Uhlíkobeton narozdíl od železobetonu nemůže korodovat a jeho životnost je tedy mnohem delší. Vzhledem k tomu, že nedochází ke korozi, může být tloušťka betonu mnohem menší, čímž se ušetří až 80 % výrobního materiálu (cementu a písku).
První místo v kategorii Voda obsadil počin, který efektivně obnovuje vyschlé studny v Indii. Technologie implementovaná v tomto řešení nejen zlepšuje životy zemědělců a dalších lidí v městské a venkovské Indii, ale je také cenově dostupná. Vyžaduje 3–5krát méně investic než výstavba nového vrtu a pomáhá zemědělcům zvýšit využití zemědělské plochy ze 40 na 100 %.
V kategorii Vzduch poté porota ocenila projekt, jenž pomocí solární technologie vyrábí cenově dostupné produkty pro úsporu energie ve venkovských horských oblastech Afghánistánu. Domácnosti využívají například tepelnou izolaci střech, solární sporáky a mnoho dalších produktů vyrobených z místních materiálů, jako je dřevo, kov, plast nebo PVC.
Dva mladí sourozenci z Ameriky úspěšně spustili kampaň s názvem OneLessStraw s cílem upozornit studenty a jejich rodiny po celém světě na problém používání jednorázových plastových brček. Od začátku kampaně se více než 5 000 lidí zavázalo k tomu, že minimálně měsíc nebudou plastová brčka používat. Do kampaně se rovněž zapojilo téměř 800 firem po celém světě. Za tento počin sourozenci získali první místo v kategorii Mládež.
„Projekty z celého světa, které podporují ekologii, jsou velkou motivací též pro české soutěžící. Do tuzemské soutěže E.ON Energy Globe se každým rokem hlásí víc a víc projektů a mnoho z nich má velký úspěch i v zahraničí,“ popisuje Vladimíra Glaserová z organizačního týmu soutěže E.ON Energy Globe.
Odborná porota uděluje mezinárodní cenu od roku 1999. Soutěže se účastní více než 178 zemí. Každá přichází s inspirativními projekty, jež si kladou za cíl lépe využívat energie a šetřit přírodu. Mezi soutěžícími se pravidelně objevují i české projekty, a to díky tuzemské verzi soutěže, která má pod taktovkou společnosti E.ON již desetiletou tradici.
•••
O soutěži E.ON Energy Globe
Soutěž E.ON Energy Globe
je nejvýznamnější české ocenění v oblasti ekologie. Jedná se o mezinárodní
soutěž (Energy Globe Award),
kterou v České republice již od roku 2008 pořádá energetická společnost E.ON. V rámci soutěže jsou
oceňovány projekty a inovativní nápady v oblasti životního prostředí a úspor
energií. Za dobu své existence soutěž přilákala přes 2 300 projektů. Řada
z nich přitom ovlivnila životy stovek tisíc obyvatel České republiky: do
iniciativy Ukliďme Česko se zapojují stovky tisíc lidí, ekologické programy
TEREZA zase každoročně pomáhají vzdělávat přes 90 000 dětí.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tiskové zprávy
- Rezidenční nemovitosti: Poptávka v Praze láme rekordy
- Analýza hypotečního trhu - objemy hypoték, aktuální úvěrové sazby a komentář
- Komentář: Trendy v energetice – firmy nejčastěji energie fixují na 2 roky, smlouvu jich na příští rok nemá 30 procent
- Luxusní nemovitosti nejsou jen pro zahraniční investory – Češi tvoří většinu vlastníků
- PSN dokončila projekt Ahoj Vanguard v pražských Modřanech, který je téměř vyprodaný
- ANB: Počet neplatičů nájemného v ČR přes prázdniny stoupl, atakuje tři procenta všech nájemníků