Jak sehnat nejvýhodnější letenky na letní sezónu a na co si dát pozor?
Sezóna letních dovolených je za dveřmi a s ní aktuálně přichází i období shánění letenek. Ty se díky vysoké poptávce po letním termínech často vyšplhají až na dvojnásobné ceny oproti zbytku roku. Pokud tedy přemýšlíte o cestě do zahraničí, je ten správný čas na hledání těch nejvýhodnějších. Tady jsou rady, jak ušetřit a na co si dát pozor.
„Výhodné letenky doporučujeme hledat s předstihem, a to v řádech měsíců. Klasické letenky zpravidla kolem tří měsíců, nízkonákladové klidně i více jak šesti. O ceně také rozhoduje, kolik času jste ochotni trávit v letadle a na letišti při přestupech. Zpravidla se dá říct, že čím více přestupů a čím delší jsou, tím se můžete dostat na nižší cenu. Dalším tipem je sledovat okolní letiště, kde společnosti mohou zrovna nabízet výrazně výhodnější letenky,“ říká Josef Trejbal, ředitel společnosti Letuška.cz.
Pokud máte vybranou konkrétní destinaci, kde byste rádi strávili dovolenou, sledujte i akční nabídky prodejců letenek. Ty snižují cenu letenek například v případě, že do destinace zavádějí nové spoje či linky. Ušetřit řádově i několik tisíc lze také, když si pořídíte výhodnější letenku do vedlejší destinace a následně do té cílové dojedete vlakem či autobusem.
Sehnat letenku za skvělou cenu je velké lákadlo. Než se však začnete radovat ze super levné letenky, nejdřív si ověřte, co všechno je v ceně zahrnuto. „Pokud jde o Evropu, většinou je nízká cena letenky na úkor povolené velikosti zavazadel. U nejlevnějších letenek vám bude chybět i občerstvení zdarma. Zavazadla k odbavení či jídlo na palubě se dají dokoupit na letišti či palubě, ovšem vyjde to podstatně dráž. Někdy je proto výhodnější rovnou zvolit vyšší tarif, ve kterém jsou tyto atributy již zahrnuty,“ radí Trejbal.
V souvislosti s levnými letenkami se také často skloňují takzvané error fares neboli špatně nahrané tarify. Ty se dají dobře odhalit především na dálkových trasách, kdy je letenka třeba o 50 % levnější než druhá nejlevnější v pořadí, nebo u vyšších tříd, kdy třeba Business letenka na Havaj stojí jen 15 tisíc korun. Podle Trejbala se ale chybové tarify objevují čím dál tím méně. Cestující se navíc z podobných objevů neradují příliš dlouho, protože je letecké společnosti většinou ruší a vrací za ně peníze.
V případě, že si koupíte letenku a následně najdete jinou za výhodnější cenu, dvakrát si rozmyslete, zda tu původní stornovat. Stále více letenek je tzv. nerefundovatelných. To v praxi znamená, že cestující může přijít i o tisíce korun, nebo dokonce o plnou cenu letenky. Před zakoupením si proto vždy pečlivě přečtěte podmínky letenky, ve kterých je vše podrobně popsané.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tipy a triky
- Proč si pořídit parní generátor? Zvládnete s ním zdolat hory oblečení až dvakrát rychleji
- Výlety: Ze dvou nepotřebných telekomunikačních věží vznikla nad Městem Albrechtice originální rozhledna (audio)
- Zprávy ČRo Olomouc: Radní Olomouce chtějí zvýšit počet obyvatel s trvalým bydlištěm a snížit rozpočtové ztráty (audio)
- Zahrádkářské tipy: Semena můžeme uchovávat v mrazničce roky (audio)
- Jaké se nabízejí možnosti, když si chcete vydělat více peněz? Co pomůže pro zvýšení výplaty? A kdy práci úplně změnit?
- Čistý vzduch, půl zdraví: 7 zajímavostí, které byste měli vědět, než si pořídíte čističku vzduchu