Údržbu nemovitostí zvládnou Češi z velké části svépomocí, utratí do 10 000 ročně
Právě začíná sezóna menších prací na domě, v bytě i na zahradě. Mnoho Čechů těmto pracím věnuje kromě financí spoustu vlastního času i energie. Na méně odborné práce si totiž odborníky zve jen menšina dotázaných. Třeba údržbu zahrady zvládne samostatně 92 % lidí a vymalovat byt 83 %. Vyplývá to z aktuálního průzkumu NMS Market Research pro Raiffeisen stavební spořitelnu.
„Potvrzuje se, že napříč generacemi jsou Češi stále národem kutilů. Samozřejmostí je pro nás běžná údržba bydlení, jako je sestavení nábytku nebo zapojení domácích spotřebičů. Většina by si troufla i na výměnu zámku či zbourání příčky,“ říká Lenka Molnárová, tisková mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny.
Odborníky si na pomoc zveme teprve až na náročnější činnosti jako je stavba příčky nebo oprava domácích spotřebičů. Do zateplení domu svépomocí by se pustil jen každý pátý dotázaný a do pokládky dlažby každý třetí.
Schopnost ušetřit na práci řemeslníků se projevuje i na poměrně nízkých výdajích na pravidelnou údržbu nemovitostí, utratíme za ně v průměru 20 000 Kč ročně. Více než třetina lidí (36 %) za rok dokonce vynaloží částku nižší než 5 000 Kč.
„I když si dokážeme mnohé práce udělat sami, je potřeba počítat s tím, že zhruba jednou za deset let nás v souvislosti s bydlením čekají větší výdaje. Ať už kvůli životnosti stavebních materiálů nebo třeba proto, že potřebujeme nový pokoj pro děti. Je důležité začít si včas odkládat peníze stranou, například formou stavebního spoření, které se právě na rekonstrukci a větší údržbu domu či bytu dá dobře využít,“ uzavírá Lenka Molnárová.
Kolik ročně utratíte za pravidelnou údržbu svého bydlení?
Zdroj dat: NMS Market Research, vzorek 1 002 respondentů.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tiskové zprávy
- Průzkum: Většina Čechů se s dárky vejde do deseti tisíc. Největší radost pod stromečkem udělá nový telefon
- Zbavit se problémového nájemníka je snazší. Soud vrátil do hry doložky umožňující rychlejší vystěhování
- YIT ještě letos spustí v Kladně jeden ze svých prvních mimopražských projektů
- Jakými zdroji se v Česku topí? Nejpopulárnější jsou plynové kotle, fosilní tuhá paliva topí nejvíce v Libereckém kraji
- KRIZE BYDLENÍ: České rodinné domy chátrají, hrozí „bungalizace“ venkova, nejvíce v Královéhradeckém a Plzeňském kraji
- V první polovině roku 2024 se v práci zranilo 22 741 osob, mají nárok na odškodnění