Odemykáte dveře elektronickým čipem? Dejte si pozor na vetřelce!
Cílem není strašit uživatele, podobná rizika hrozí i u mechanických klíčů. Důležité je znát možná rizika a zvolit kvalitní zabezpečení zamykání.
Běžně rozšířené LF čipy používající rádiový signál s nízkou frekvencí se dnes dají zkopírovat na zařízení, které stojí zhruba sedm tisíc korun – samotný „žeton“, na který se původní čip překopíruje, vyjde na pár korun. „Zkopírovat kryptovaný čip používající vysokou frekvenci je mnohem složitější, v současnosti to pořád ještě zabere několik hodin,“ říká Tomáš Kaltmeyer, majitel stejnojmenné firmy zabývající se zabezpečovacími systémy. V praxi podle něho představují HF čipy zatím přijatelné riziko.
Podobně jako u klíčů platí i u čipů, že patent představuje určitou technickou a právní ochranu. Také u vysokofrekvenčních čipů ovšem časem dochází k prolomení ochrany, jako je tomu například u značky Mifare Classic, která představuje zhruba 50 % světového trhu.
„Dali jsme dohromady osmero potenciálních rizik, která představují snadno kopírovatelné čipy. Myslím, že většině domácností používajících zastaralou technologii hrozí minimálně polovina z nich,“ dodává Tomáš Kaltmeyer.
- Ovládání vchodových dveří z bytu („bzučák“) bylo z bezpečnostních důvodů zrušeno. Abychom nemuseli chodit často otevírat, rozdáváme častějším návštěvníkům čipy. Po domě se tak pohybují cizí lidé.
- Dítě ztratí čip, rodič vyrobí kopii, ale správci nic nehlásí. Riziko zneužití roste v případě ztráty poblíž domu, kdy vetřelec může porovnat označení výrobce na přívěsku čipu a na čtečce na vstupních dveří.
- Majitel bytu si přidělá další kopie čipů pro příbuzné, přátele, řemeslníky… O desítky procent roste počet těch, kdo mohou nekontrolovaně vstupovat do domu.
- Opraváři a služby jako poštovní doručovatel, řemeslníci zajišťující rekonstrukci bytu, pečovatelky, výtaháři a jiní disponují dalšími kopiemi klíčů, o kterých nemíváme přehled.
- Spolužáci ze základní, střední i vysoké školy patří vlastně do první skupiny – jsou ale v rizikovém věku 13-20 let, kdy podle statistik páchají nejvíce přestupků a trestných činů.
- Pronajatý byt se stává noclehárnou. Čip sice poskytnete konkrétnímu nájemníkovi, ten ale může obratem vybavit kopiemi další nelegální nájemníky.
- Nelegální čip změní sklepy a další zákoutí domu v noclehárnu bezdomovců.
- Výrobci drog nebo prostitutky mohou pořídit kopie čipů pro svoje „obchodní partnery“.
Často se také zapomíná, že při výměně nájemníka by čipy původního bydlícího měly být zrušeny a nový nájemník by měl dostat nové.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Technika
- Čas se krátí: Využijte dotace na ekologické topení, dokud jsou
- Je tepelné čerpadlo ekologičtější než plynový kotel? Optikou celkového dopadu na životní prostředí to tak být nemusí
- Obavy ze zvyšování cen bytů kvůli novým ekologickým pravidlům jsou přehnané. Investice do moderních technologií se může z dlouhodobého hlediska naopak výrazně vyplatit - Komentář Marka Bláhy
- Častý mýtus: zima je nepřítel fotovoltaických elektráren. Proč s investicí do ní nečekat až na jaro či léto?
- I přes zákaz je v provozu stále téměř 100 tisíc nevyhovujících kotlů, které slouží jako hlavní zdroj tepla
- Jak zařídit fotovoltaiku nebo tepelné čerpadlo od A do Z?