Dostupnost internetu ukazuje bohatství krajů a nerovnoměrné pokrytí

Internetové pokrytí českých domácností se významně liší podle bohatství jednotlivých krajů. Zatímco v Praze je připojeno více než 83 % domácností, v Olomouckém a Libereckém kraji jich není ani 73 %. Analýza Expobank CZ vycházející z údajů Českého statistického úřadu ukázala, že horší přístup k internetu mají lidé v krajích s nejnižším HDP na obyvatele. Pro Českou republiku pozitivně nevyznívá ani mezievropské srovnání. Průměrná vybavenost domácností připojením k internetu je v EU významně vyšší – na úrovni 87 %. Rozdílná dostupnost internetového připojení škodí všeobecnému trendu rozšiřování digitálních služeb u nás, a to včetně bankovnictví. Zatímco v dalších vyspělých zemích trend digitalizace sílí, Česká republika za jejími lídry zaostává kvůli místy nedostatečné dostupnosti internetu.

Podle dat Českého statistického úřadu bylo v roce 2017 připojeno k internetu 77,9 % domácností. Pro většinu obyvatel České republiky je tak internet běžnou součástí života. Ještě v roce 2007 mělo přitom připojení k internetu pouze 35 % domácností, za sledovaných deset let se tak tento podíl více než zdvojnásobil. Stále se však značně liší podíl domácností s připojením k internetu při srovnání jednotlivých krajů.

Čím chudší kraj, tím nižší dostupnost internetu

Expobank CZ díky své analýze zjistila, že nejvíce domácností je k internetu připojeno v regionech, které zároveň vykazují nejvyšší HDP na obyvatele. „Existuje korelace mezi mírou domácností připojených k internetu a bohatstvím krajů vyjádřeným podílem HDP na jednoho obyvatele. V Praze, Středočeském, Jihomoravském a Plzeňském kraji se podíl domácností připojených k internetu pohybuje okolo 80 %. Nejlépe je na tom hlavní město s 83,2 % připojených domácností,“ uvádí Kateřina Petko, ředitelka marketingu a komunikace, tisková mluvčí Expobank CZ s tím, že to platí také obráceně. Tři ze čtyř nejchudších krajů, tedy Ústecký, Liberecký a Olomoucký, jsou na tom s internetovým připojením nejhůře. Dostupnost internetu se v těchto krajích pohybuje pod úrovní 73 %. „Výjimkou je kraj Karlovarský. Přestože vykazuje nejnižší podíl HDP, pokrytí tamních domácností internetem je páté nejlepší u nás, a to těsně pod hranicí 80 %,“ odhaluje překvapivý poznatek Kateřina Petko, a upozorňuje, že rozdíl mezi pokrytím v Praze a Olomouckém kraji je více než 11 %.

Nedostupnost internetu brání rozvoji digitalizace

Ve vyspělých zemích probíhá silná vlna digitalizace, která zasahuje i do oblasti bankovnictví. Tento trend je typický například pro Skandinávii, kde je podle dat Eurostatu vybaveno internetovým připojením více než 94 % domácností. Fenomén digitalizace se přesto snaží následovat také Česká republika, která má nejlepší dostupnost internetu v rámci zemí Varšavské skupiny. Rezervy spojené s nerovnoměrným přístupem k internetu jsou ale stále jednou z největších překážek. „Výraznějšímu rozvoji digitálního bankovnictví v České republice brání několik faktorů. Rozdílná dostupnost internetu v domácnostech napříč kraji je jedním z nich,“ říká Kateřina Petko z Expobank CZ, která patří k nejaktivnějším hráčům na poli digitálního bankovnictví u nás. Vývoji nepomáhá ani všeobecně známá situace s drahými mobilními daty. „Pro plnohodnotné využití digitálních platforem, mezi které se řadí například i NEO účet, je dostupné internetové připojení bez zásadnějších rozdílů základním předpokladem. Bankovní služby se budou stále více digitálně transformovat, aby mohly lépe reagovat na měnící se požadavky klientů. Ať už jde o správu financí z jednoho místa, přehled o investicích, anebo spoření,“ uzavírá Kateřina Petko.

  



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Technika