5 praktických tipů, jak připravit dům na letní sezónu
Zkontrolujte stav střechy
Před zimou a na jaře byste vždy měli zkontrolovat střechu. Většinou stačí zvednout oči vzhůru nebo vylézt na žebřík a podívat se, jak na tom střešní krytina a okapy jsou. U krytiny hledejte různé praskliny nebo špatné uložení tašek na střešní lati. Pokud je to možné, zkontrolujte střechu také z interiéru podkroví a poškozené části krytiny vyměňte nebo opravte. U okapových žlabů a dalších klempířských prvků hledejte známky koroze, u žlabů pak případné ucpání. Rizikové jsou poškozené průniky konstrukcí – například plech okolo komínů.
Pozor na různá poškození domu
Nejde však jen o střechu. Pečlivě zkontrolujte i okna, dveře, balkony či terasu a další části domu, které jsou vystaveny zimním větrům. Pozor na uvolněná zábradlí nebo jejich části. Jakmile to počasí a teplota dovolí, všechny vady postupně opravte. Pokud budete spravovat omítku či zdění, je potřeba, aby venkovní teplota neklesala pod pět stupňů Celsia.
Objednejte si revizi kotle a komína
Jarní období je ideálním časem pro revizi kotle. V létě a hlavně na podzim už totiž nemusí být servisní technik snadno k zastižení, protože po opravách a revizích kotlů je v této době největší poptávka. „Každoroční revize plynových kotlů nejsou pro domácnosti povinné, ale odborníci je pro bezpečný a bezporuchový provoz doporučují. Každá porucha kotle během topné sezóny je totiž velmi nepříjemná,“ uvádí Michal Doležel z webu E.ON Rádce, který domácnostem pomáhá s úsporami energií.
Každý rok musíte provést kontrolu komína. I tu je dobré absolvovat na jaře, kdy jsou služby kominíků nejsnáze dostupné. Kominík zkontroluje spalinové cesty, komín kompletně prohlédne, opraví drobné závady a případně vás upozorní na podstatnější problémy a navrhne jejich řešení. Zprávu o kontrole a čištění spalinové cesty může vydat pouze odborně způsobilá osoba nebo firma s živnostenským oprávněním „kominík“.
Vyměňte filtry ve větracím systému
Pokud máte ve svém domě instalovaný aktivní větrací systém s rekuperací tepla, vyměňte prachové filtry. Díky včasné výměně bude váš větrací systém připraven na jarní a letní pylovou sezónu. Výměna filtrů je zpravidla velmi jednoduchá. „Postupujte při ní podle pokynů výrobce nebo dodavatele vašeho větracího systému. Nezapomeňte také zkontrolovat funkčnost čidel vlhkosti a koncentrace CO2, na něž bývají tyto systémy obvykle napojeny,“ uvádí navíc energetický poradce Karel Murtinger.
Proveďte jarní úklid
Na jaře se také hodí provést velký úklid domu. V teplejším období se lépe umývají okna, optimistická nálada pak prospívá úvahám, co všechno vyhodit a co v domě ponechat. Zkuste letos něco nového a do jarního gruntování zapojte specializovanou úklidovou firmu. Za takový úklid sice něco zaplatíte, ale vše proběhne rychleji a bez vašeho velkého fyzického a psychického úsilí.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tipy a triky
- Host Dopoledne pod Ještědem: Zázrak jménem vodík. Působí protizánětlivě a podporuje regeneraci organismu (audio)
- Vesele a zdravě s Kateřinou Cajthamlovou: Zubní protéza nesedí? V některých případech ji lze reklamovat (audio)
- Proč si pořídit parní generátor? Zvládnete s ním zdolat hory oblečení až dvakrát rychleji
- Výlety: Ze dvou nepotřebných telekomunikačních věží vznikla nad Městem Albrechtice originální rozhledna (audio)
- Zprávy ČRo Olomouc: Radní Olomouce chtějí zvýšit počet obyvatel s trvalým bydlištěm a snížit rozpočtové ztráty (audio)
- Zahrádkářské tipy: Semena můžeme uchovávat v mrazničce roky (audio)