Češi zpravidla přetápí, kolik je stojí nadstandardní teplotní komfort?
V rámci pohodlí však Češi často zapomínají, že každý stupeň navíc se citelně promítne do rodinného rozpočtu. Snížení nákladů za vytápění se tedy pokoušejí dosáhnout alespoň samoregulačním zařízením na topení. Na druhou stranu pouze 16 % z nich dodržuje pravidlo nevětrat při zapnutém topení. Ušetřit za teplo lze ovšem také lepším zateplením bytu, a především změnou dodavatele energie.
Blíží se konec topné sezóny a s ním i vyúčtování ročních nákladů na vytápění, ze kterého mnoho lidí doslova polije horko. Češi totiž milují teplo domova, ať už bydlí v rekonstruovaném zatepleném domě, v bytě v paneláku nebo ve starším domě bez zateplení. Podle průzkumu, který provedl srovnávací portál Ušetřeno.cz u 542 respondentů napříč republikou, 68 % dotázaných udržuje doma přes den teplotu mezi 21 °C a 25 °C. 30 % oslovených pak preferuje 15 °C až 20 °C, což je také rozmezí, ve kterém většina Čechů v noci spí (73 %). Pouze 16 % „otužilců“ snižuje na noc teplotu na 10 °C až 15 °C. Všeobecně doporučované teploty v topné sezóně jsou přitom 20 °C až 21 °C přes den a 15 °C až 17 °C v noci.
„Mít doma pořád teplo je sice příjemné, ale je dobré brát v potaz, že částka za topení představuje v rodinném rozpočtu dost významnou položku. Například u rodinných domů topících plynem se běžně pohybuje okolo 27 000 korun za jednu sezónu. Nastavení teploty tedy hraje zásadní roli. Každé zvýšení termostatu o 1 °C navýší spotřebu energie o 5 až 6 %, což zhruba odpovídá částce 2 700 Kč navíc,“ říká Markéta Witoszová, specialistka na energetiku z portálu Ušetřeno.cz
Snížit účet za vytápění se Češi, kteří si doma oproti jiným národům rádi přetápí, obvykle snaží nainstalováním samoregulačního zařízení přímo na topení (více než polovina respondentů). Náklady se snaží držet na uzdě i tím, že v noci nechávají topení zapnuté na minimum, či ho vypínají úplně (čtvrtina respondentů). Málokdo si však hlídá, aby při větrání neměl zbytečně zapnuté topení (jen 16 % dotázaných).
Výrazně ušetřit za teplo lze také změnou dodavatele energie. Z průzkumu vyplynulo, že Češi jsou v tomto ohledu poněkud opatrní, pro změnu se rozhodnou obvykle jednou za pět let (41 % respondentů). Markéta Witoszová uvádí důvody odchodu k jinému dodavateli: „Nejčastěji lidé mění dodavatele plynu nebo elektřiny kvůli zdražení služeb stávajícího dodavatele. Dalším důvodem bývá to, že jim vypršela smlouva a mají chuť zkusit jiného dodavatele s lepšími podmínkami, což se jim ve většině případů také vyplatí.“ Čtvrtina dotázaných pak o změně dodavatele nerozhoduje, nicméně dodává, že důvody ke změně nevidí, neboť je se stávajícím dodavatelem dlouhodobě spokojená.
Snadných způsobů ke snížení spotřeby tepla je celá řada. Základem je naučit se topit méně. Je také vhodné mít v každém pokoji jinou teplotu – v obývacím a dětském pokoji vyšší, v ložnici nižší. Větrat se v zimě doporučuje vždy s vypnutým topením, a to intenzivně dvakrát denně po dobu 10 minut. Velkým nešvarem českých domácností jsou také zavzdušněné radiátory, které navíc ještě bývají zakryté těžkými závěsy. Na vině bývají i špatně utěsněná okna a dveře, pod kterými teplo uniká ven.
Průzkum byl proveden v období 17. 4. – 6. 5. 2019 na vzorku 542 respondentů z celé České republiky.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tipy a triky
- Vlašák od Volaříka šampionem Salonu vín 2025 - dalším obrovským úspěchem i spolku Dunajovské kopce
- Rizikové období je tu: u odškodnění za srážky se zvěří hraje velkou roli připojištění
- Vitamíny a minerály lze získat i z běžných bylin. Jaké další benefity člověku přináší?
- Varné typy brambor: áčka do salátů nebo na loupačku, béčka jako příloha a céčka do těst a kaší (audio)
- Vodovodní škody: zrádný (nejen) zimní nepřítel
- Podpora bydlení v Česku nerozšiřuje nabídku. Potřebujeme nastartovat obecní bydlení, říká Prokop (audio)