Svět se mění: větrné vodní čerpadlo, šperky ze smogu a robotické včely

S dobrými nápady, které chrání přírodu, šetří cenné suroviny nebo přispívají ke zlepšení života na zemi, přicházejí firmy i jednotlivci z celého světa. Podívejte se na tři zajímavé produkty, které mění svět k lepšímu.

1. Vodní čerpadla poháněná větrem

Pokaždé, když otočíme kohoutkem a začne téct pitná voda, si jen málokdo z nás uvědomí, jaký je to dar. Zejména v rozvojových zemích najdete řadu oblastí, ve kterých jsou povrchové zdroje vody znečištěné natolik, že je nelze bezpečně využít ani k napájení zvířat či zavlažování. Často jsou znečištěné i studny, jež čerpají podzemní vodu. Původně kutilský projekt větrného vodního čerpadla Pavla Floriše dnes pomáhá získat čistou vodu ze studní v řadě afrických a asijských zemí. Jeho čerpadlo pohání energie získaná z větru a dokáže čerpat vodu až ze 100metrové hloubky. Elektrické čerpadlo umí odstranit z vody hrubé nečistoty a poté v systému vodu desinfikovat a odstranit z ní 99,9 % škodlivých bakterií a virů. Na systém lze napojit i zásobník vody, který dodává čistou vodu do napajedel na pastvinách. Pavel Floriš se svým vynálezem získal v roce 2015 prestižní ekologické ocenění E.ON Energy Globe.

2. Šperky ze smogu

Smog dnes sužuje každé větší město. Kromě regulace dopravy a omezování výroby v průmyslových zónách je jednou z cest k čistšímu ovzduší instalace speciálních věžových čističek vzduchu. Zajímavým projektem je SMOG FREE TOWER, za nímž stojí nizozemský designér Daan Roosegaarde. Jeho sedmimetrová věž pročistí 30 tisíc kubíků vzduchu za hodinu a využívá k tomu jen malé množství zelené elektřiny. Věž nejenže pročistí městský vzduch, ale také zužitkuje zachycené smogové částice. Ty jsou stlačeny do podoby malých krychliček a slouží jako ozdoba do prstenů a dalších šperků, jejichž nákupem mohou lidé projekt čističek vzduchu finančně podpořit. Každý černý „kamínek“ reprezentuje tisíc kubíků vyčištěného vzduchu. V roce 2017 představil Daan Roosegaarde další zajímavý projekt, a to SMOG FREE BICYCLE. Inovativní kolo nasává znečištěný vzduch z ulic, pročistí jej a vypustí zpět.

3. Robotické včely v zahradách

„Pokud by ze země zmizely včely, zbývají lidem jen čtyři roky života,“ prohlásil kdysi údajně Albert Einstein. Včely sehrávají v ekosystému důležitou roli, a to nejen proto, že produkují biologicky cenné a našemu zdraví prospěšné látky, jako je med, pyl, mateří kašička, vosk či včelí jed, ale především zabezpečují opylení plodin a volně rostoucí vegetace. Včely jsou zkrátka nepostradatelné, ačkoliv si to většina lidí příliš neuvědomuje. Jejich největším nepřítelem jsou pesticidy, následované včelím morem a varroázou. Ve světle možného zániku včel i světa se nelze divit tomu, že vědci hledají alternativu v podobě robotických včel. Například výzkumný tým z Varšavské technické univerzity sestrojil létající robotickou včelu B-Droid, která zvládá opylení rostlin. Jedná se o kvadrokoptéru, jež je řízena ze země. Elektronika včely umožňuje analyzovat a přenášet data. Například snímky z kamer slouží k naplánování cesty ke květům. Na masové nasazení robotických včel si ale pravděpodobně ještě několik let počkáme. Vědci totiž připouštějí, že navigování prvních prototypů je stále poměrně náročné a baterie vystačí jen na pár minut letu.

České produkty, které chrání přírodu a životní prostředí, teď soutěží o ekologickou cenu E.ON Energy Globe. Odborná porota vybírá ze stovek přihlášených projektů dva nejlepší v každé kategorii. O vítězi rozhodne veřejnost v on-line hlasování na webových stránkách www.energyglobe.cz.

 




Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Technika