5 nejnovějších trendů v oblasti městské zeleně
Zeleň ve městě plní důležitou a nezastupitelnou roli. Společným jmenovatelem projektování zeleně ve městech a její následné údržby je v posledních letech důraz především na maximální jednoduchost údržby a stylový minimalismus. Jaké jsou další aktuální trendy?
Zelené střechy
Zelená střecha je termín pro částečně nebo zcela pokrytou střechu vegetací a půdou. Obliba zelených střech stále roste, a to i ve městech. Stále více lidí si totiž uvědomuje, že fungují jako přirozené klimatizace. Dle odborníků dokážou totiž snížit teplotu v městské zástavbě až o více než 8 °C. Princip fungování je přitom jednoduchý. Aby se voda, která je obsažená v zelené střeše odpařila, musí z okolí odebrat teplo. A tím jej okolí zbavuje a ochlazuje jej.
Zelené fasády, vertikální zahrady
Na podobném principu jako zelené střechy fungují i zelené fasády. Důležitým funkčním fenoménem totiž také je, že živá zelená plocha absorbuje mnohem méně slunečních paprsků než klasické fasádní materiály.
Zelené fasády jsou spolu se zelenými střechami cestou proti vzniku tepelných ostrovů, kdy horký vzduch stoupající z rozehřátých betonových ploch nad město znemožňuje kondenzaci vzdušné vlhkosti. Mraky jsou pak následně vytěsňovány do míst, kde je teplota nižší, a teprve tam se pak tvoří srážky. Nepřirozeně vysoké teploty přitom zhoršují kvalitu životního prostředí, a navíc ovlivňují i psychiku a produktivitu člověka.
Odpočinkové zelené niky
Zeleň je ve městech nedostatkovým zbožím. Mnoho odpočinkových míst ji však nabízí, a to jak na ulicích, v parcích, ve vnitroblocích obytných domů, tak i v kancelářských budovách. Tam stále častěji vznikají ve venkovním prostředí či na terasách zelené relaxační niky. „Takové relaxační zóny si získaly velkou oblibu mezi zaměstnanci, kteří sem přicházejí rychle nabrat síly během pracovního dne. Firmy se proto v období obrovské konkurence a boje o zaměstnance v těchto „zelených benefitech“ doslova předhánějí,“ říká Michal Novák z pracovního portálu Profesia.cz.
Přirozené světlo v interiéru
Pokud chcete mít svěží zeleň i v interiéru, musíte jí zajistit i dostatečný přísun světla, což může někdy být problém tam, kde nejsou okna. Ale i pro místa zcela nebo téměř bez oken existuje elegantní řešení - světlovod. „Princip světlovodů je v zásadě velmi jednoduchý. Světlovody sbírají denní světlo na střeše, fasádě, terase nebo třeba na chodníku či zelené střeše a následně jej vedou do interiéru speciálním vysoce reflexním tubusem. Stěny tubusu tvoří výkonná zrcadla s maximální odrazivostí. Tubus vyúsťuje na stropě nebo stěně místnosti, do které potřebujeme přirozené světlo přivést,“ říká Jakub Brandalík ze společnosti Lightway.
Jednoduchost údržby
Hlavní myšlenkou při projektování městských zelených ploch bývá především minimalismus a důraz na snadnost údržby. Tomu je podřízen zejména výběr nenáročných rostlin, které ideálně nevyžadují pravidelnou či složitou péči.
„Stále populárnější zelené střechy nemusí být nijak náročné na péči, ale vyžadují samozřejmě odborné zacházení. Jedná se zejména o dosev, zavlažování v případě dlouhého sucha, občasné sečení některých druhů střech a další péči,“ říká Branislav Janoščík ze společnosti SSI Group. A dodává: „Městská zeleň obecně, včetně té v kancelářských budovách, vyžaduje pravidelnou a odbornou péči. Protože i když je od počátku projektována jako co nejméně údržbová, ve městě bude přeci jenom vždy ohroženým druhem.“
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie Zahrada, nejlépe hodnocené fotografie
Články Zahrada
- Rostliny na některých místech Moravy jsou stále aktivní (video)
- Zelené světy: Hortenzie pěstované v nádobách si u Čechů získávají stále větší oblibu (audio)
- Zahrádkářské tipy: Co bude výsadba vánočního stromku z kontejneru znamenat pro naši zahradu? (audio)
- Sklízíte poškozené brambory, mrkev nebo řepu? Povíme, se kterými škůdci se dělíte o úrodu (Zahrádkářské tipy) (audio)
- Z řepkového pole vytvořili udržitelnou zahradu: Inspirujte se příběhem Zahrady Panorama
- Mají papriky ještě šanci dozrát? Mají, musíte jim ale trochu pomoci (Radioporadna) (audio)