Jak nainstalovat a pečovat o nadzemní bazén
Toužíte mít v létě alespoň malý prostor, kde se můžete zchladit? Poohlédněte se po nadzemním bazénu. Příjemně osvěží a děti si v něm užijí spoustu zábavy. Nechte se inspirovat tipy odborníků z Hornbachu, jak se o nadzemní bazén správně starat, aby vydržel dlouhá léta.
Trh nabízí poměrně široký výběr nadzemních bazénů. „Hlavními výhodami jsou nízká pořizovací cena a pohodlná skladnost. Vybírat můžete z bazénů s rámovou konstrukcí nebo nafukovacích, ty nemají žádné kovové části, proto jsou bezpečné i pro děti. Při stavbě stačí pouze nafouknout horní límec a stoupající vodní sloup bazén postaví,“ popisuje David Benda, odborník z oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach. S nadzemními bazény je také snadná manipulace a rychlé zazimování, po skončení sezóny je stačí vyčistit, vypustit a uklidit na suché, nemrznoucí místo. „Mezi nejpopulárnější nadzemní bazény v Česku patří Marimex Tampa, které nabízíme i v Hornbachu, bazén o průměru 3,66 m a výšce 91 cm pořídíte za 2 290 Kč. Podobně velký bazén s rámovou konstrukcí, o průměru 3,66 m a výšce 99 cm, se dá v Hornbachu pořídit za 4 990 Kč,“ doplňuje odborník.
Mezi
nevýhody nadzemních bazénů patří péče o bazén, která vyžaduje nákup dodatečných
komponentů, jako jsou filtrace, chemie a kovové schůdky. Navíc nafukovací
bazény jsou náchylné k mechanickému poškození, přestože jsou boční stěny z odolného,
třívrstvého PVC a polyesteru. V zimních měsících je potřeba jejich
demontáž, kdy tráva pod a v okolí bazénu zůstává zničená.
Tipy
pro montáž nadzemního bazénu
Pro
nadzemní bazény je vhodný jakýkoliv rovný podklad. „Nedoporučuji ale podklad
z písku, bazén na něm nebude pevně stát a mohl by se poškodit. Pro
vyrovnání použijte raději kompaktní zeminu,“ radí David Benda z Hornbachu.
Mezi bazén a zeminu se vkládá plachta, aby se jeho spodní část nepoškodila. Při
montáži nezapomeňte na provozní prostor, který je kolem bazénu třeba ponechat.
Oceníte ho během čištění.
Nafukovací bazén má ideální hustotu nafouknutí ve chvíli, kdy je pevný, ale stále má lehkou vůli. Zabráníte tak prasknutí nebo poškození švů. „Bazén napusťte vodou maximálně do 80 % jeho objemu. Pravidelně vyměňujte vodu a zakrývejte ho vždy, když ho nepoužíváte. Déle čistou vodu pomůže udržet bazénová chemie,“ říká David Benda z Hornbachu a dodává: „bazén demontujte a vysušený pečlivě zazimujte, jakmile teplota klesne pod 8 °C.“
K nadzemním
bazénům se hodí kartušové filtrace. Jejich přednost je především v ceně a
snadnosti instalace. Filtraci stačí jen napojit k bazénu pomocí hadic a
vložit filtrační kartušovou vložku, kterou je potřeba čas od času vyčistit. „Filtrační
kartušové zařízení Marimex M1 za hodinu pročistí vodu o objemu 2,2 m3, balení
obsahuje i kartušovou vložku, hadice a průchody stěnou bazénu, můžete ji tak
rovnou připojit k nadzemnímu bazénu,“ radí David Benda z Hornbachu.
Bazénové příslušenství, které se bude hodit
- Bazénové hadice a spojky potřebujete na propojení bazénu s filtrací, ohřevem, UV lampou a dalším příslušenstvím. Při výběru dbejte na správný průměr a délku hadice.
- Vždy, když bazén nepoužíváte, přikryjte ho krycí plachtou. Ochráníte ho tak před poškozením a voda vydrží déle čistá. „Plachet na trhu je velké množství, vyzkoušejte například solární plachtu, která ohřívá vodu, nebo elegantní zastřešení, které dodá pocit soukromí,“ doporučuje David Benda z Hornbachu.
- U vyšších bazénů oceníte bazénové schůdky. Usnadní vstup do bazénu.
- Teplotu vody překontrolujete pomocí bazénových teploměrů. Ty se připevňují na boční stranu bazénu nebo je necháte plout po hladině.
- Vhodným pomocníkem je i bazénový alarm. Zaznamenává pohyb vodní hladiny a při velkých vlnách spustí sirénu. Upozorní tak například na pád dítěte do vody.
- Něco se porouchalo? Využijte sadu na opravu bazénu. Zachrání od nákupu nového bazénu.
- Pokud jste si pořídili větší nafukovací bazén, na jehož údržbu lidská síla nestačí, poohlédněte se po pomocnících v bazénové technice. Čerpadlo, vysavač nebo solární ohřev ušetří čas a vy se můžete věnovat rodině a odpočinku. ¨
Hornbach
Společnost HORNBACH je nezávislá, rodinná společnost, založená v roce 1877 a jako jediná v segmentu stavebních marketů má za sebou historii sahající přes pět generací. Společnost v současné době provozuje 154 stavebních a zahradních marketů v devíti evropských zemích, z toho 10 v České republice.
Koncept prodeje a sortiment výrobků jsou plně orientovány na potřeby zákazníků, kteří realizují své projekty, a také na profesionály. HORNBACH svým zákazníkům zaručuje trvale nízké ceny a zajišťuje si tak prvenství ve svém oboru. Četné nezávislé testy a studie potvrzují vysokou kvalitu poskytovaného poradenství a také výborný servis.
Společnost Hornbach je průkopníkem v oboru, neboť právě ona otevřela první kombinovaný stavební a zahradní market (1968), první velkoplošný „stavební hobby market“ (1980) a první stavební market s integrovaným Drive-in centrem (2003). Těmito kroky opakovaně dokládá svou schopnost inovovat. HORNBACH je několik desítek let významným zaměstnavatelem, v současné době se na úspěchu firmy podílí přibližně 16 500 zaměstnanců, z toho přibližně 1 430 v České republice.
Více informací na: www.hornbach.cz
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie Zahrada, nejlépe hodnocené fotografie
Články Zahrada
- Rostliny na některých místech Moravy jsou stále aktivní (video)
- Zelené světy: Hortenzie pěstované v nádobách si u Čechů získávají stále větší oblibu (audio)
- Zahrádkářské tipy: Co bude výsadba vánočního stromku z kontejneru znamenat pro naši zahradu? (audio)
- Sklízíte poškozené brambory, mrkev nebo řepu? Povíme, se kterými škůdci se dělíte o úrodu (Zahrádkářské tipy) (audio)
- Z řepkového pole vytvořili udržitelnou zahradu: Inspirujte se příběhem Zahrady Panorama
- Mají papriky ještě šanci dozrát? Mají, musíte jim ale trochu pomoci (Radioporadna) (audio)