Solární elektrárny: technologický pokrok postupuje
Zatímco dříve byla cena solárních technologií velmi vysoká a jejich ekonomická návratnost sporná, dnes je všechno jinak. Ceny fotovoltaických panelů klesají a malou domácí solární elektrárnu si může dovolit stále více českých domácností. Podle předpovědi energetické konzultační firmy EGÚ by měla cena solárních technologií klesnout do roku 2030 o zhruba 20 procent a za dalších deset let o čtvrtinu. Jedna kilowatthodina z malé domácí elektrárny by pak mohla stát přibližně 2,70 Kč. „Ceny elektřiny porostou a levná vlastní elektřina z fotovoltaiky na střeše domu je nejdostupnějším řešením, které pomůže se zajistit proti zvyšujícím se výdajům za energie. Očekáváme, že zájem o solární technologie bude dál posilovat,“ popisuje trend Veronika Hamáčková, ředitelka Solární asociace.
Roste však i účinnost samotných solárních panelů, a na střechu se tedy vejdou stále silnější elektrárny. „Zatímco dříve jsme montovali solární panely o výkonu 210 Wp, dnes již v domácích solárních instalacích běžně využíváme panely o výkonech 280 až 300 Wp. To je třetinový nárůst,“ říká Luboš Vrbata, vedoucí prodeje energeticky efektivních řešení společnosti E.ON. Roste počet zákazníků, kteří požadují nejmodernější panely i bez ohledu na jejich vyšší cenu, není proto výjimkou elektrárna s panely s výkonem 330 Wp. Na trhu se navíc objevují také fotovoltaické panely se špičkovým výkonem 360 Wp i vyšším a lze očekávat, že účinnost fotovoltaiky bude dále narůstat.
Elektřinu skladujeme v bateriích
Stále více domácností instaluje některou z technologií akumulace elektřiny. Akumulátor totiž umožňuje využívat elektřinu ze solární elektrárny v době, kdy nesvítí slunce. Běžnou součástí domácí solární elektrárny se proto stává například li-ion baterie s kapacitou několika kWh elektrické energie. Levnějším řešením jsou pak baterie virtuální, které fungují podobně, ale jako „akumulátor“ zde slouží celá elektrická distribuční síť. „Naše služba Virtuální baterie umožňuje s velmi nízkými vstupními náklady zvýšit využití domácí solární elektrárny na 100 procent. Uživatelé mají navíc díky možnosti sledování stavu Virtuální baterie na webových stránkách velmi dobrý přehled o tom, kolik energie mají uloženo na pozdější využití zdarma,“ popisuje princip a výhody tohoto způsobu akumulace elektřiny Luboš Vrbata ze společnosti E.ON.
Odborníci očekávají, že trh s elektrickými akumulátory pro domácí použití poroste. Bude to dáno také přebytkem vysloužilých baterií z elektromobilů, které již pro provoz elektroauta nebudou stačit, ale v domácnostech budou moci ještě řadu let fungovat. „Tyto baterie mají natolik vysokou kapacitu, že i po snížení na – řekněme – 60 procent, což už bude pro použití v autě zcela nedostatečná hodnota, je bude možné bez problémů používat v domech,“ uvádí energetický poradce Karel Murtinger.
Řízení spotřeby v domě i dálkový monitoring
Mezi další technologie, které se v domácích solárních elektrárnách začínají uplatňovat, jsou systémy pro řízení spotřeby elektřiny v domě. Řídicí jednotka sleduje výrobu elektřiny a podle ní automaticky reguluje provoz různých domácích spotřebičů, jako je klimatizace, větrání nebo zařízení pro ohřev vody tak, aby v místě vyrobenou elektřinu co nejvíce využily. Tím se minimalizují energeticky i ekonomicky neefektivní přetoky doma vyrobené elektřiny do distribuční sítě. Mnoho dodavatelů také začíná standardně nabízet i funkce pro dálkový monitoring a řízení solární elektrárny. V praxi tak ihned vidíte, kolik elektřiny jste již vyrobili, kde se spotřebovala, případně kolik se jí uložilo do Virtuální baterie nebo do baterií běžných.
Počet solárních elektráren v Česku roste
Podle statistik Energetického regulačního úřadu činil v březnu tohoto roku celkový instalovaný výkon malých solárních elektráren 88,5 MW. Jde ale pouze o systémy, které jsou připojeny do elektrické distribuční sítě. Podle údajů z programu Nová zelená úsporám, v jehož rámci lze na pořízení domácí solární elektrárny získat státní podporu, bylo loni realizováno celkem 1500 projektů domácích solárních elektráren o celkovém výkonu 6 MW.
Podíl solární energetiky ve světě rychle roste. Loni se podle zprávy evropské fotovoltaické asociace Solar Power Europe počet solárních instalací meziročně zvýšil o 25 procent. Největším tahounem tohoto trendu je přitom Evropa s 80procentním nárůstem instalovaného solárního výkonu. Na současném boomu by se přitom měly podílet nejen etablované země jako Německo, Francie či Itálie, ale třeba i Ukrajina.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Technika
- Jak zařídit fotovoltaiku nebo tepelné čerpadlo od A do Z?
- Poptávka po FVE výrazně roste především ve firmách. Kdy se vyplatí využít dotace?
- Televize slaví svůj světový den. Denně ji v Česku podle statistik sleduje průměrně každý člověk 3 a půl hodiny (video)
- Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
- Buďte v zisku. Využívejte řízení fotovoltaické elektrárny a tepelného čerpadla umělou inteligencí
- Uvažujete o tepelném čerpadle? Pozor na změny v dotacích