dTest testuje: co vše (ne)zvládnou tyčové vysavače
Obliba tyčových modelů roste, v prvních třech měsících letošního roku tvořily celých 22 % vysavačů prodaných v ČR*. Přestože jejich průměrná pořizovací cena je zhruba o 1 000 Kč vyšší než u klasických podlahových vysavačů, mají v očích spotřebitelů své výhody. Jednou z nich je, že jsou tyčové vysavače dobíjecí, takže při úklidu nejsou zapojeny do elektrické zásuvky. Své limity však tito pomocníci mají.
Úklid na etapy
I když při pohybu mezi místnostmi nemusíte řešit délku kabelu, omezující je výdrž baterií tyčových vysavačů. „Rozhodně nemůžete počítat s tím, že s nimi bez dobíjení uklidíte celý byt. Jen tři modely zvládly na jedno dobití vysávat při maximálním výkonu déle než 30 minut. Největší výdrž z nich – 38 minut – měl model Rowenta RH 6751 WO. I na opačném konci výsledkové listiny však figuruje vysavač Rowenta, a to model 9472 WO s výdrží pouhých šesti minut,“ popisuje rozdíly ve výdrži baterií Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest. Úklid celé domácnosti je tak třeba rozdělit na etapy, protože dobíjení tyčových vysavačů trvá poměrně dlouho – od dvou do šesti hodin.
I prach může být problém
Nejdůležitějším parametrem pro hodnocení vysavačů jsou zkoušky vysávání. „Efektivitu vysávání jsme posuzovali pomocí přesného vážení nečistot. Na podlahu jsme rozsypali odměřené množství špíny a zvážili hmotnost sáčku nebo prachové nádoby vysavače. Sáček či nádobu jsme pak znovu zvážili po luxování, a to po jednom a třech tazích po znečištěné ploše,“ popisuje Hana Hoffmannová a upřesňuje: „Z koberce jsme postupně vysávali prach, syntetická vlákna a kukuřičné lupínky. Prach i drobky jsme vysávali také z hladké tvrdé podlahy, kde jsme se zaměřili i na čistotu v mezerách, spárech a rozích.“
Už obyčejný prach dokázal některé testované modely potrápit; pět z nich si za vysávání zaprášeného koberce vysloužilo pětku, čtyři modely čtyřku. Například Sencor SVC 7614 TQ nebo Black & Decker SVJ 520 BFSP dokázal při zkoušce odstranit stěží jen 20 % prachu v koberci. Těžkou zkouškou bylo i vysávání syntetických vláken, které v testu simulují zvířecí srst. Neobstálo v ní hned šest modelů a další dva skončily se čtyřkou.
Majitelům mazlíčků lze doporučit například modely Dirt Devil DD788-1 Blade 2 Max a Dyson V8 Absolute, které si dokázaly kromě zvířecí srsti poradit i s prachem, a to jak na koberci, tak na tvrdé podlaze a ve škvírách.Pozor na spáry i rohy
Pro naprostou většinu testovaných modelů však bylo vysátí prachu mezi škvírami na dřevěné podlaze nad jejich síly a hned 11 modelů si vysloužilo nedostatečnou. Výjimkou nebylo ani to, že vysavač i po třech přejetích ze spáry vysál jen 1 % prachu. Tyčové vysavače bývají díky své konstrukci považovány za ideálního pomocníka pro úklid špíny okolo gauče nebo skříní. Velmi dobrou známku však v této disciplíně obdržel pouze model Kärcher VC5 Premium, jinak padlo šest dostatečných a sedm nedostatečných. Ze 17 modelů tak jen čtyři vysály z rohů a blízkosti stěn více než 40 % nečistot. „Lepšího výsledku můžete při úklidu hůře dostupných míst dosáhnout jen tak, že sejmete kartáč a vysajete je pouze hubicí,“ radí Hana Hoffmannová.
Užitečné ruční vysavače
Reputaci si tyčové vysavače napravily při zkoušce s kukuřičnými lupínky. Pět z nich jich dokázalo z koberce vysát více než 80 % a dalším deseti se dařilo dobře nebo alespoň uspokojivě. Překvapivě dobré pak byly výsledky testu ručních vysavačů, jimiž bylo vybaveno 14 modelů. Čelily nepořádku z cereálií a papírových konfet rozsypaných na stole a hned šest vysavačů dokázalo v obou případech vysát naprostou většinu nepořádku a získat velmi dobrou známku. Jejich účinnost se pohybovala mezi 85 a 95 %. Neosvědčil se ruční vysavač tyčového modelu Black & Decker SVJ 520 BFSP, který v případě konfet i cereálií více foukal, než vysával. Rozsypané lupínky byly i nad síly ručního vysavače Severin HV 7165, který jich posbíral ani ne 40 %. Pak se ucpal a nebylo možné ho dál používat. Ještě hůře skončil ruční vysavač Leifheit Regulus PowerVac 11926, který se zanesl po vysátí pouhých 23 % rozsypaných cereálií.
Bezdrátové neznamená tiché
Pokud jde o hlučnost, jsou si tyčové a klasické vysavače celkem podobné. V praxi to tedy neznamená, že bezdrátové znamená i tiché. K nejtišším z testovaných modelů tyčových vysavačů patří Sencor SVC 7614 TQ a již zmiňovaný Kärcher. Nedostatečnou známku za hlučnost si odnesly Dirt Devil a Black & Decker.
Více informací o testu vysavačů najdete na www.dtest.cz/vysavače
*Podíl jednotlivých typů vysavačů na celkovém prodeji za leden až březen 2019 v kusech v ČR ve sledovaných odbytových cestách. Zdroj: GfK 2019.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Technika
- Jak zařídit fotovoltaiku nebo tepelné čerpadlo od A do Z?
- Poptávka po FVE výrazně roste především ve firmách. Kdy se vyplatí využít dotace?
- Televize slaví svůj světový den. Denně ji v Česku podle statistik sleduje průměrně každý člověk 3 a půl hodiny (video)
- Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
- Buďte v zisku. Využívejte řízení fotovoltaické elektrárny a tepelného čerpadla umělou inteligencí
- Uvažujete o tepelném čerpadle? Pozor na změny v dotacích