Revize v bytovém domě: co je nutné kontrolovat
Včasná revize zařízení v bytových domech vám může ušetřit velkou spoustu starostí. Doslova. Provedete-li revizi včas a s dostatečnou pečlivostí, můžete se vyhnout vysokým pokutám za porušení platné legislativy, nebo i sporům s pojišťovnou v případě nehody. Na co je tedy potřeba dát pozor a co musíte (nebo byste alespoň měli) pravidelně kontrolovat?
Ať už ve vašem bytovém domě vypukne požár, zkratuje elektrické vedení, nebo jen dorazí kontrola z úřadu, vždy je potřeba mít dobře provedenou revizi příslušenství. Na co se tedy zaměřit? Není toho zrovna málo, majitel bytového domu nebo ústřední orgán bytového družstva (případně jimi zmocněný technik nebo odborník) je povinen kontrolovat a revidovat všechno od elektrických zařízení, přes požární bezpečnost, až po zdvihací zařízení.
Elektrická zařízení
České technické normy (ČSN) nařizují vlastníkům bytových domů a družstvům provádět pravidelnou revizi elektroinstalací nejméně jednou za dobu pěti let. Současně je třeba jednou za dva roky provést kontrolu hromosvodu (stačí vizuálně) a jednou za čtyři roky (případně jednou za pět let, pokud byl hromosvod instalován před rokem 2006) provést jeho revizi. Dávejte ovšem dobrý pozor, lhůty těchto pravidelných prohlídek se mohou výrazně lišit podle prostředí, ve kterém se elektrotechnika nachází. Například v domě, který je důsledkem deště nebo blízkosti vody často mokrý a hrozí extrémní korodování, je potřeba provádět kontrolu každý rok. Na staveništích a v prozatímních výstavbách musí být navíc kontrola prováděna každého půl roku.
V tomto ohledu opravdu není radno cokoli zanedbávat. Jen v uplynulém roce technické závady dle statistik Hasičských záchranných sborů způsobily více než 4 000 požárů – mezi zjištěné příčiny patřila právě i nesprávná údržba a instalace, či výboje statické elektřiny. Poctivá kontrola elektrických zařízení vám tedy může zachránit nejen majetek, ale především život.
Požární bezpečnost a plynová zařízení
U požárů a statistik ještě na okamžik zůstaneme. Nedbalost, včetně zanedbání bezpečnostních předpisů a nesprávné obsluhy, zapříčinila v roce 2018 přes šest tisíc požárů. Zásadní je proto bedlivě revidovat i příslušenství spojené s požární bezpečností.
Ze zákona je majitel bytového domu (případně jiná způsobilá a oprávněná osoba) povinen kontrolovat jednou ročně provozuschopnost hasicích přístrojů, hydrantů, elektrické požární signalizace, nouzového osvětlení, větrání únikových cest, požární větrání a zařízení pro odvod kouře a tepla.
Svaz českých a moravských bytových družstev zároveň upozorňuje, že nedílnou součástí bezpečnosti je i pravidelná kontrola plynových zařízení, a to především plynových kotlů a spotřebičů. Revize zde musí probíhat pravidelně každý rok – dochází k přezkoušení ovladatelnosti armatur, ověření správnosti orientačních a označovacích tabulek a kontrola přístupu k hlavním uzávěrům plynu (HUP) a plynoměru. Kontrolu pak v tomto případě provádí pracovník pověřený provozovatelem plynového zařízení.
Výtahy, komíny a tlaková zařízení
Neméně významné jsou pak i tlaková zařízení, kam spadají například expanzní nádoby. Revizní technik s oprávněním Technické inspekce ČR za vás v tomto případě zkontroluje, zda tlaková zařízení netrpí nějakými nedostatky a zda případné závady nezabraňují jejich bezpečnému užívání. Provozní revizi je třeba provádět jednou za rok, vnitřní pak jednou za pět let.
Vynechat z pravidelných kontrol nesmíme ani komíny. Ty legislativa nařizuje kontrolovat a čistit jednou do roka. Zdvihací zařízení, tedy především výtahy, musí procházet jednou za čtrnáct dní provozní prohlídkou, jednou za kvartál odbornou prohlídkou, jednou za tři roky odbornou zkouškou a jednou za šest let inspekční prohlídkou.
„U všech zařízení samozřejmě platí, že termíny stanovené normou jsou maximální termíny, které musí být dodrženy. Tyto termíny mohou být ovšem revizním technikem zkráceny dle technické kondice zařízení, stanoveného prostředí a podobně,“ zakončuje Martin Hanák, ředitel metodického odboru Svazu českých a moravských bytových družstev.
Kdo má kontrolu na starost?
Z výše uvedeného je už velice dobře patrné, že většinu těchto kontrol zaštiťuje majitel bytového domu či řídící orgán bytového družstva. Přesto každý nájemník i majitel družstevního bytu musí dbát na revize a kontroly dle technických norem. Do jeho kompetence spadá specificky revize elektroinstalace v bytech, již je potřeba provádět jednou za pět let, a také pravidelná roční kontrola spotřebního rozvodu plynu a plynových spotřebičů v užívání.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tiskové zprávy
- Střední a východní Evropa zaznamenává výrazný nárůst přeshraniční expanze maloobchodních značek
- Velikost obce hraje klíčovou roli v kvalitě bydlení domácností
- Crestyl odstartoval brněnský projekt Dornych. Nabídne obří kliniku, hotel, coworking i desítky restaurací, barů a kaváren
- V Plzeňském kraji došlo k oživení bytové výstavby
- Realitní fond CB Property Investors spouští výstavbu rezidenčního projektu v Liberci
- Stavíte rodinný dům? Letos zaplatíte o milion korun více než před třemi roky