Nová pravidla: pračky či sušičky musí být opravitelné za pomoci domácího nářadí
Sušička, pračka, myčka nádobí - u všech těchto spotřebičů se lidé během krátké doby dočkají při koupi výrazných změn. Končící Evropská komise totiž přišla s novými pravidly pro jejich provoz a služby zákazníkům.
Maximální množství vody na jedno praní i oplachování. To vše chce Evropská komise sledovat. Podle ní s novým balíčkem úspor ušetříme. Má to ale i svá úskalí. Elektrospotřebiče navíc budou muset být opravitelné za pomoci nářadí, které máte doma, jako šroubovák nebo kladívko.
"Sama bych to určitě nezvládla, zavolala bych opraváře, pokud by to nestálo hodně peněz, ale potom bych si pořídila novou," vysvětlila divačka TV Nova. "Takové věci by měli dělat odborníci," stěžovali si další.
Kromě opravitelnosti spotřebičů například ledniček, elektrických displejů či elektromotorů, jsou i nové požadavky na jejich životnost a snadnější opravitelnost. Náhradní díly by výrobci měli skladovat ještě sedm let po koupi výrobku.
"Spíše bývá problém s cenou, ty náhradní díly stojí 50 procent, což je šílenství to měnit a čekat, že se to dál nepokazí. Zákazníkovi se nevyplatí ty díly ani kupovat, radši si pak koupí nový výrobek," vysvětlil opravář.
Oprava je totiž mnohdy dražší, než koupě nového zařízení spotřebiče. Měnit se mají i energetické štítky, do budoucna žádné A plus nenajdete, budou na nich jen písmena od A po G
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Technika
- USB-C: Povinný standard pro udržitelnější Evropu. Co vedlo k této změně?
- Čas se krátí: Využijte dotace na ekologické topení, dokud jsou
- Je tepelné čerpadlo ekologičtější než plynový kotel? Optikou celkového dopadu na životní prostředí to tak být nemusí
- Obavy ze zvyšování cen bytů kvůli novým ekologickým pravidlům jsou přehnané. Investice do moderních technologií se může z dlouhodobého hlediska naopak výrazně vyplatit - Komentář Marka Bláhy
- Častý mýtus: zima je nepřítel fotovoltaických elektráren. Proč s investicí do ní nečekat až na jaro či léto?
- I přes zákaz je v provozu stále téměř 100 tisíc nevyhovujících kotlů, které slouží jako hlavní zdroj tepla