Hypoteční trh narazil na své dno, v říjnu už počet hypoték vzrostl. Stále je ale o třetinu níže než loni

Hypoteční trh, který se celý rok potýká s přísnými restrikcemi České národní banky (ČNB), nejspíš našel své dno. Počet sjednaných hypoték totiž v říjnu v porovnání se zářím podle ukazatele Fincetrum Hypoindex vzrostl o 668 na 7027 sjednaných hypoték. Oproti loňskému říjnu však jde o pokles o třetinu (33 procent). Loňský říjen byl ovlivněn vyšším zájmem klientů o uzavření smlouvy na hypoteční úvěr, protože šlo o poslední měsíc s mírnějšími požadavky na žadatele. Celý trh se od té doby propadl až o třetinu, hypotéku letos nezískaly tisíce domácností. Nic na tom nemění ani snižování průměrné úrokové hypoteční sazby, která se v říjnu dostala už na 2,36 procenta.

Zásadní dopad nekoncepčních zásahů centrálních bankéřů do hypotečního trhu dokládají údaje Fincentrum Hypoindexu poměrně jasně. Letošní říjen je teprve druhým měsícem v roce, kdy počet sjednaných hypoték přesáhl sedmitisícovou hranici. V loňském roce přitom padla ve všech měsících roku s výjimkou tradičně slabšího prosince. Celkem si letos pro hypotéku přišlo 63 028 lidí, což je v porovnání s loňským rokem o 21 267 zájemců méně. Více než 21 tisíc domácností tak centrální bankéři připravili o možnost vlastního bydlení.

ČNB při zavádění tvrdších pravidel argumentovala údajným přehřátím trhu a vybájenou nemovitostní bublinou. Podle toho by pád hypotečního trhu měl následovat pokles cen nemovitostí. To se ale zcela očekávatelně nestalo, naopak cena nových bytů růst nepřestala. Nedostupnost bydlení totiž nezpůsobila vysoká poptávka, ale výrazně nízká nabídka. Zastaralé územní plány velkých měst a zaseknutý proces povolování nových staveb způsobily, že se staví výrazně méně bytů, než kolik by jich bylo potřeba. Na realitním trhu tak chybí desítky tisíc nových bytů, což žene ceny těch pár dostupných neustále vzhůru. Bez ohledu na nekoncepční a v konečném důsledku spíše kontraproduktivní zásahy centrálních bankéřů.

Toto jejich další selhání, po neúměrně dlouhém oslabování české koruny, je jen argumentem proti opakované snaze ČNB získat zákonné pravomoci určovat komerčním bankám jejich hypoteční a úvěrovou politiku. To je naprosto zbytečné, protože to zvládnou samy velmi dobře. Což mimo jiné dokazuje to, že podíl úvěrů v selhání je v ČR jeden z nejnižších v rámci celé Evropy. Centrální bankéři by měli zůstat u svým makroekonomických prognóz a modelů a vývoj hypotečního trhu nechat na něm.

RNDr. Evžen Korec, CSc., Generální ředitel a předseda představenstva, EKOSPOL a. s.



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Bydlení rubrika