Vánoční večírky a úrazy: nepřežeňte to, odškodnění nebývá

Nastává doba vánočních večírků. Kombinace neformální atmosféry a alkoholu ovšem nahrává nepříjemnostem v podobě úrazů. Jak je to s jejich odškodněním? Jiná situace než u večírků nastává, pokud se zaměstnanec zraní při výkonu práce mimo kancelář. Zde má nárok na odškodnění, ačkoliv si úraz způsobil třeba na horské túře či na golfu, uvedla společnost Vindicia.

Na přelomu listopadu a prosince se ve firmách tradičně chystají vánoční večírky. Jde o vítanou příležitost skončit v práci o něco dříve, hezky se obléci a neformálně se pobavit s kolegy i vedením společnosti. Uvolněná atmosféra ale nahrává problémům – jak se řeší situace, kdy se například v restauraci někdo zraní?Zaměstnavatelé úrazy z vánočních večírků jako pracovní většinou neuznávají. Pokud navíc hrál jakoukoliv roli alkohol, situace je zcela jasná. Pojišťovna v takovém případě plnění ze zákonného pojištění zaměstnanců odmítá,“ říká Tomáš Beck, odborník na odškodnění ve společnosti Vindicia. Doporučuje, aby to zaměstnanci na firemní party nepřehnali – následky mohou být horší než kocovina a rýpavé poznámky kolegů.

Přesto existují výjimky z pravidla. Zaměstnavatel může jako pracovní uznat úraz, který si pracovník způsobí například jako host vánočního večírku důležitého klienta. V takovém případě byl na akci vyslán pracovně a jedná se o náplň jeho zaměstnání. Ovšem i zde je zásadní, aby ve vzniku úrazu nehrál roli alkohol.

Když se průšvih stane v kanceláři

Jestliže k úrazu došlo v restauraci či vinárně a roli zde hrálo i několik skleniček, je situace poměrně jasná. Ovšem existuje nárok na odškodnění, pokud k úrazu dojde na večírku, který firma pořádá ve svých prostorách? Zcela zásadní je přístup firmy. Jestliže úraz uzná jako pracovní, není s odškodněním problém. Pokud se zaměstnanec zranil například při hře, kterou společnost jako součást večírku pořádala ještě v pracovní době, odškodnění také může být přiznáno. Tato situace je podobná klasickému teambuildingu, kde se zranění prakticky vždy dá hodnotit jako pracovní úraz.

Za úraz na večírku nic, za úraz na sjezdovce statisíce

Jiná situace nastává, když k úrazu dojde mimo pracoviště, ale během výkonu zaměstnání. Ne všichni zaměstnanci totiž pracují v provozu či v kanceláři. Především v oblasti obchodu je klíčové budovat dobré vztahy se zákazníky a firmy se o ně snaží i aktivitami nad rámec oficiálních obědů. Manažeři tak s klienty vyrazí třeba na golf či na sjezdovku, kde pravděpodobnost úrazu roste. „V takové situaci je klíčové, jak je sepsaná smlouva. Pokud je v ní uvedeno, že práce zahrnuje i tyto typicky volnočasové aktivity, šance na odškodnění výrazně roste,“ vysvětluje Beck. I zde však platí zásadní pravidlo: aby byla žádost o odškodnění úspěšná, pracovník se nesmí zranit pod vlivem alkoholu či jiné omamné látky.

Vindicia přidává příklad z praxe, kdy obchodní zástupce pozval významného klienta na lyže. Na sjezdovce se ale sám vážně zranil. „Zaměstnanec skončil se zlomenou páteří. Protože měl ale podobné akce přímo v pracovní smlouvě, odškodnění za pracovní úraz bylo zcela na místě. V tomto konkrétním případě klient získal odškodnění přes 700 tisíc korun,“ říká Beck.



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Tiskové zprávy