Zálohy na PET lahve zatím nebudou. Plasty často končí ve spalovnách
Vláda opět nepodpořila plán na zavedení záloh na PET láhve a nepočítá s tím ani novela o odpadech. Povinné zavedení záloh by prý mohlo zničit malé prodejny. S tím nesouhlasí výrobci plastových lahví, kteří po podobném systému, jako je u skleněných lahví, volají už několik let. Plasty jsou podle odborníků cenná surovina, jenže podstatná část končí ve spalovnách a na skládkách.
Válka mezi státem a výrobci o zálohy na PET lahve – tak by se dala nazvat situace, která se teď odehrává na trhu s nápojovými obaly. "Nechceme to hnát do povinného zálohování, to by mělo negativní efekty na menší prodejny," oznámil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).
Česko patří v třídění odpadu, a tedy i plastů, mezi evropskou špičku. Vláda proto k povinnému zavedení záloh na PET lahve nevidí důvod. Navíc nastavit zálohy prý zákon výrobcům umožňuje.
Dobrovolné zavedení záloh není podle výrobců vůbec reálné, ti tvrdí, že by se jim to z ekonomického hlediska nevyplatilo. Podobně uvažuje i vláda. Podle ní by povinné zavedení zálohování PET lahví přišlo státní pokladnu na několik miliard korun.
"Dobrovolné zálohy jednoho výrobce nedávají smysl. Ty podmínky jsou natolik omezující, že by toho výrobce zruinovaly," vysvětlila mluvčí Mattoni Andrea Brožová.
Například by musel zajistit sběrná místa po celé republice a svoz plastů, což by také přineslo velkou administrativní zátěž. Dobrovolně proto zálohovat plasty žádný z výrobců zatím nehodlá.
"Pokud se v nejbližších letech v České republice nepodaří podstatně navyšovat sběr a především recyklace, pak budeme aktivně prosazovat zálohový systém nejen na PET lahve, ale i na plechovky," uvedl mluvčí Coca-Coly Petr Jonák.
"Pokud nás projekt rozvoje stávajícího systému nepřesvědčí o reálnosti, jsme připraveni podpořit zálohový systém," sdělila mluvčí společnosti Kofola Jaroslava Musilová."Povinné zálohovými by narovnalo podmínky a bylo by i motivující, aby k tomu kroku mohlo dojít. Bez zavedení záloh navíc podle odborníků hrozí, že nedosáhneme dostatečné míry recyklace, jejíž limity stanovuje evropská unie," prohlásil ekonom Štěpán Křeček.
"Není pravdou, že Česká republika plní cíle. Jsme dobří ve třídění, ale nejsme dobří v recyklaci odpadu," řekla Soňa Jonášová z Institutu cirkulární ekonomiky.
"Zálohování PET lahví je běžná věc v okolních zemích, Česká republika by se měla ubírat stejným směrem," míní předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
Například v Praze se ze žlutých popelnic na plasty prý pouze necelá čtvrtina skutečně recykluje, zbytek končí v malešické spalovně.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tipy a triky
- Vlašák od Volaříka šampionem Salonu vín 2025 - dalším obrovským úspěchem i spolku Dunajovské kopce
- Rizikové období je tu: u odškodnění za srážky se zvěří hraje velkou roli připojištění
- Vitamíny a minerály lze získat i z běžných bylin. Jaké další benefity člověku přináší?
- Varné typy brambor: áčka do salátů nebo na loupačku, béčka jako příloha a céčka do těst a kaší (audio)
- Vodovodní škody: zrádný (nejen) zimní nepřítel
- Podpora bydlení v Česku nerozšiřuje nabídku. Potřebujeme nastartovat obecní bydlení, říká Prokop (audio)