Tři otázky i odpovědi na téma: jak hospodařit s teplem
Odpovídá Jan Kovalský z Energie ČS
Jak neplýtvat teplem v době, kdy jsem v práci nebo když jedeme na víkend pryč?
Jedním z jednoduchých řešení jsou speciální regulátory určené přímo na kohouty topení v jednotlivých místnostech. Lze je pohodlně nastavit na optimální teplotu, kterou si zvolíte, a náklady vám tak zůstanou pod kontrolou. Inteligentní termostatické hlavice u radiátorů můžete regulovat podle aktuální potřeby i na dálku, například přes bluetooth nebo wifi v aplikaci v telefonu. Teplotu lze tak o pár stupňů snížit například v době, kdy jste v práci, nebo naopak zvýšit, když se blížíte z víkendového výletu či zimní dovolené. Nedoporučuje se však vypínat topení úplně, pokud nejste doma. Protože znovu vytápění celého bytu či domu je daleko méně hospodárné než udržování teploty okolo 15-16 stupňů.
Jaká je ideální teplota v bytě a jak velký má vliv nastavení teploty na spotřebu?
Vliv na spotřebu energií využitých na topení má i teplota nastavená v bytě a způsob, jak s ní nakládáte. V praxi to pak znamená, že spotřebu ovlivňuje nejen to, jak vysokou teplotu máte nastavenou, ale také intenzita větrání a další tepelné ztráty. Obecně se doporučuje udržovat v bytě průměrnou teplotu okolo 20 až 21 stupňů Celsia, v obývacím pokoji nebo v koupelně pak většinou o něco vyšší než v ložnici na spaní. Ovšem každý stupeň, který máte v místnosti navíc, může znamenat nárůst nákladů až o 6 %.
Kde v bytě vznikají největší tepelné ztráty, ovlivňuje spotřebu energií i větrání?
Na spotřebu energií může mít vliv také větrání. Pokud vyvětráte rychle a intenzivně, vymění se pouze vzduch v místnosti, pokud necháváte okna například na větračku, postupně byt prochladne – tedy i nábytek a zdi, a musí se poté znovu ohřát. Nepodceňujte ani tepelné ztráty vznikající v okolí starších oken nebo dveří. Pokud nechcete investovat do nových, s utěsněním mohou pomoci například tzv. průvaníky.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Technika
- Čas se krátí: Využijte dotace na ekologické topení, dokud jsou
- Je tepelné čerpadlo ekologičtější než plynový kotel? Optikou celkového dopadu na životní prostředí to tak být nemusí
- Obavy ze zvyšování cen bytů kvůli novým ekologickým pravidlům jsou přehnané. Investice do moderních technologií se může z dlouhodobého hlediska naopak výrazně vyplatit - Komentář Marka Bláhy
- Častý mýtus: zima je nepřítel fotovoltaických elektráren. Proč s investicí do ní nečekat až na jaro či léto?
- I přes zákaz je v provozu stále téměř 100 tisíc nevyhovujících kotlů, které slouží jako hlavní zdroj tepla
- Jak zařídit fotovoltaiku nebo tepelné čerpadlo od A do Z?