Zákon o regulaci makléřů nebude mít dostatečný efekt, chybí dozorový orgán
Chceš se živit jako makléř? Ano, tak splň podmínky – buď mít vysokoškolské vzdělání v oblasti práva, ekonomie nebo minimálně středoškolské vzdělání s maturitou. Dostatečná je také tříletá praxe. „Jenže v tom je právě problém, kdo bude praxi u současných makléřů kontrolovat? Ideální by bylo založit například obdobu oborové komory, která by byla pod záštitou státu. Například finanční poradce hlídá Česká národní banka. Dozorový orgán bohužel zákon vůbec neřeší,“ všimla si Andrea Daňhelová.
Aktuálně fungující makléři by tak s nově nastavenými podmínkami neměli mít problém. Buď prokáží své vzdělání, nebo doloží praxi, kterou nikdo pořádně nezkontroluje. „Efekt zredukovat realitní zprostředkovatele tak nebude zcela funkční. Spíše tím dáme překážku těm, kteří chtějí v tomto oboru začít pracovat. Nováčci budou muset složit zkoušku, ale z čeho přesně, to nám opět není zcela jasné ,“ upozornila Daňhelová.
Přitom regulace makléřů je potřeba, v České republice jich funguje 15 tisíc. „Pokud bychom to porovnali s Německem, kolik je tam makléřů na počet obyvatel, měli bychom mít v Česku kolem 5000 makléřů,“ propočítala Daňhelová, která základní směr zákona vítá . „Realitní zprostředkování je oproti finančnímu poradenství bez zákonného rámce, což znamenalo nejistotu pro spotřebitele. Stále se bohužel objevují makléři, kteří těm profesionálním nedělají dobré jméno.“
Pravidla pro úschovu se vyjasnila
Realitní zákon prošel začátkem listopadu Sněmovnou v posledním čtení a aktuálně Senátem, čeká se tak na podpis prezidenta. Návrh schválila vláda již začátkem roku. „Naštěstí zákon dostátá postupně lepší rámec,“ tvrdila Andrea Daňhelová, která narážela hlavně na nejasnost kolem poskytnutí úschovy finančních prostředků. Tu nesměly realitní kanceláře aktivně nabízet, zároveň ji zákon nezakazoval. „Jsem ráda, že v pozměňovacích návrzích byla akceptována možnost poskytnout úschovu a nastavila se jasná pravidla,“ dodala Daňhelová. Makléři jsou v nejistotě
V současné době jsou mají makléři ze zákona obavy, a to zejména z rychlosti předpokládané účinnosti a z nejasných pravidel. „Proto je nutné, aby byl zákon co nejdříve schválen, byly nastaveny metodické pokyny a výkladové ustanovení, aby se realitní kanceláře zvládly připravit. Makléři působící ve větších kancelářích budou mít rozhodně výhodu oproti freelancerům, kteří se se změnami budou muset vypořádat sami,“ prohlásila Daňehlová, která by doporučila, aby byla stanoveno minimálně půl roku mezi platností a účinnosti zákona.
Ve Fincentrum Reality se bude jednat spíše o kosmetické úpravy, které půjdou rychle procesovat. „Máme zabudovaný čtyřstupňový vzdělávací program, kterým musí projít každý realitní makléř v rámci půl ročního adaptačního procesu. Nesplnění znamená odchod z naší společnosti,“ dodala Daňhelová.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Bydlení rubrika
- Povolování staveb v Česku zkolabovalo. Doslova
- Proč energie v příštím roce nezdraží? Protože volby. ERÚ dnes přehodil nutné výrazné zdražení až na další vládu
- EIB poskytne skupině ČEZ úvěr ve výši 400 milionů eur na modernizaci elektrizační soustavy v Česku
- Energoslovník - Cenová rozhodnutí
- ERÚ zveřejnil regulované složky cen elektřiny a plynu na rok 2025
- Cenové rozhodnutí ERÚ - ceny za související službu v elektroenergetice odběratelům ze sítí nízkého napětí - Energetický regulační věstník 14/2024