Češi doma zimou netrpí, v Bulharsku si dostatečně nezatopí třetina domácností
Vytápět své obydlí na vyhovující teplotu si nemůže dovolit asi 120 tisíc českých domácností. To odpovídá pouhým 2,7 % z jejich celkového počtu. Sami Češi v tomto ohledu hodnotí své životní podmínky lépe než většina ostatních evropských národů, jak vyplývá z každoročního šetření evropských statistických úřadů EU-SILC. Méně si loni na nemožnost „pořádně zatopit“ stěžovali jen v šesti dalších zemích EU. Konkrétně v Rakousku (1,6 %), Finsku (1,7 %), Lucembursku (2,1 %), Nizozemsku (2,2 %), Estonsku (2,3 %) a Švédsku (2,3 %).
S nedostatkem tepla se často potýkají samoživitelé
V Česku žijí v nedostatečně vytápěných obydlích nejčastěji samoživitelky a samoživitelé s příjmy pod 60 % mediánu. „Tento druh energetické chudoby se dotýká 9,2 % z nich, jsou na tom ale lépe než jinde v Evropě. I v rámci této skupiny se totiž Česko loni umístilo na sedmé příčce,” říká Jan Krupička z analytického projektu Evropa v datech. U všech českých samoživitelů jako celku se tento problém týká 5,3 % z nich.
Vedle zmíněného Rakouska se vysoko v žebříčku dostatečného vytápění domácností umisťuje i Německo. Avšak s výjimkou právě u chudších samoživitelů s nižšími příjmy, které nepřesahují 60 % mediánu. Nemožnost dostatečně vytopit svůj domov loni uvádělo 12,5 % z nich. V Polsku tento podíl dosáhl dokonce 23 %. Naopak velmi dobře jsou na tom v porovnání se svými protějšky z jiných zemí nízkopříjmové polské rodiny s oběma rodiči a dvěma dětmi (5,3 %).
Zimou doma nejvíce trpí Bulhaři
Vůbec nejhůře si mezi unijními státy vede Bulharsko. „Loni v Bulharsku nemohlo dostatečně vytápět své obydlí 33,7 % domácností. Umisťuje se tak na nejhorších příčkách napříč různými typy domácností a příjmových skupin ,“ říká Jan Krupička z Evropy v datech. Jako další v nepříznivém žebříčku figuruje Litva (27,9 %), za kterou se řadí Řecko (22,7 %), Kypr (21,9 %), Portugalsko (19,4 %) a Itálie (14,1 %). Jedná se přitom o země, které leží v teplejším podnebí. Důvodem tepelné nepohody v chladnějších měsících totiž mohou být i zcela chybějící zdroje vytápění. Nedostatkem tepla ale mohou domácnosti obecně trpět z různých důvodů. Patří mezi ně vysoké ceny energií a nízké příjmy, špatně zateplené domy, ale i zastaralé systémy vytápění, které plýtvají energií.
Senioři mají nejlepší tepelnou pohodu ve Finsku
U nízkopříjmových skupin obyvatel se na prvních příčkách celoevropského srovnání objevuje Finsko, které je v tomto směru nejvíce rovnostářské. Například osaměle žijící senioři se tam s nedostatkem tepla potýkají jen v 1,6 % případů, což je nejlepší výsledek v celé EU. Energetickou chudobu Finsko řeší v rámci sociální politiky, tedy podobně, jako je tomu v České republice. Ke zlepšování situace ale přispívají také energeticky šetrné renovace domů nebo systémů pro dálkové vytápění.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tiskové zprávy
- Komentář: Trendy v energetice – firmy nejčastěji energie fixují na 2 roky, smlouvu jich na příští rok nemá 30 procent
- Luxusní nemovitosti nejsou jen pro zahraniční investory – Češi tvoří většinu vlastníků
- PSN dokončila projekt Ahoj Vanguard v pražských Modřanech, který je téměř vyprodaný
- ANB: Počet neplatičů nájemného v ČR přes prázdniny stoupl, atakuje tři procenta všech nájemníků
- Jak re-commerce usnadňuje udržitelné nakupování v Česku
- Téměř 37 % Čechů kvůli cenám energií snižuje teplotu v domácnosti. 11 % z nich dokonce o 3 až 4 stupně