5 ano pro živý vánoční stromek

Živý vánoční stromek

Vánoční stromek je tradičním symbolem Vánoc, bez kterého si tyto svátky neumíme představit. Vytváří tu správnou atmosféru a domovu propůjčuje kouzelný třpyt. Otázkou už jen zůstává, či koupit živý anebo umělý. Přinášíme vám pět důvodů, proč tento rok říct „ano“ živému vánočnímu stromku.

1. Odpovídá vašim potřebám

Živé vánoční stromky se prodávají v různých velikostech. Každý rok si tak vyberete takový, aby vyhovoval vašim aktuálním potřebám. „V nabídce máme stromky od 110 cm až do 270 cm, ty nižšího vzrůstu najdou uplatnění v menších bytech, ty vyšší jsou ideální do prostorných interiérů, jako jsou například rodinné domy. Velké stromky mají v oblibě ti, kteří tráví Vánoce v širším kruhu rodiny,“ vysvětluje Daniel Brychta, odborník z oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach. „Podle výšky stromku se odvíjí jeho cena. Nejmenší 110 – 150 cm vysokou dánskou jedli NORDMANNgold pořídíte v Hornbachu už od 299 .“

2. Nezatěžuje přírodu

U živých vánočních stromků je důležité znát jejich původ. Vánoční stromky jsou pěstované ve speciálních lesních školkách, přičemž průměrný věk jednoho stromu je 10 až 15 let. Po vykácení se vždy vysází nové stromky, které nahradí ty původní. Důležitý je i přístup k samotným stromům. „Například producent jedlí NORDMANNgold garantuje, že při jejich pěstování nebyla použita žádné chemie zatěžující přírodu. Naopak, lesní plochy byly cíleně zachované pro další růst,“ říká Daniel Brychta z Hornbachu.

 

3. Vytváří přirozené vegetační prostředí

Ekologický přístup je důležitý i proto, že starší vánoční stromky vytvářejí uzavřený vegetační kryt. Kultury vánočních stromků nabízí různým druhům živočichů prostředí, jaké už ve vysokém lese nenajdou. Své domovy tam najdou například sýkorky, sojky a skřivani. Výzkum ze Sauerlandu ukázal, že až 80 % hnízdících párů skřivanů lesních hnízdí právě v kulturách vánočních stromků.

4. Nevytváří žádný emisní dluh

Na jednom hektaru půdy se vypěstuje přibližně 7 000 stromků. Toto množství naváže v průběhu desetiročního růstu až okolo 145 tun CO2 a za stejný čas vyprodukuje až 105 tun kyslíku.

5. Po svátcích ho můžete recyklovat

Zásadní otázkou zůstává, co se stromkem po Vánocích. „Můžete ho nařezat na menší kusy a použít do kompostu. Efektivnější ale je nasekat ho na drobné kusy, zpracovat v drtiči a rozsypat po zahradě. Další variantou recyklace je jeho spálení,“ radí Daniel Brychta z Hornbachu.

Zajímavosti ze světa vánočních stromků NORDMANNgold v Hornbachu:

  • Z jednoho kilogramu semen se vyprodukuje až 5 000 mladých rostlin.
  • Po dvou letech od zasazení jsou sazenice vysoké 6 až 8 cm.
  • Na jeden kamión se naloží v průměru 1 100 jedlí NORDMANNgold. Průměrná trasa jednoho kamionu je v průměru 600 km. Na jeden stromek tak připadá přibližně 0,55 km přepravní trasy.
  • Trvale udržitelné produkované vánoční stromky NORDMANNgold mají neutrální bilanci CO2. K zlepšení bilance přispěla i schopnost Hornbachu a jeho dodavatelů snížit potřebné množství obalového materiálu na polovinu.
  • Živý vánoční stromek si můžete objednat i online s doručením domů nebo do prodejny Hornbach dle vašeho výběru. Máte jistotu koupi zdravého zeleného stromku v praktickém ochranném balení a zároveň vám odpadne starost se složitou přepravou. Řezané vánoční stromky jsou v on-line prodeji už od konce listopadu, a za stejnou cenu jako v prodejnách. V ceně je navíc zahrnuto i frézování kmene pro jednodušší vložení do stojanu.

 

Jak pečovat o živý vánoční stromek, aby vydržel co nejdéle?

Vánoční stromek můžete koupit i měsíc před Vánocemi, ale aby vydržel, musíte vědět, jak ho uskladnit. Dřív než stromek postavíte, měl by být uložený v chladu a chráněný před slunečním světlem. Nikdy ho neskladujte ve vzduchotěsném obalu. Stromek doporučuji postavit půl dne předtím, než ho budete zdobit. Větvičky a jehličí budou mít čas se pěkně rozložit. V místnosti by nemělo být příliš teplo, pro umístění není ani vhodné místo u zapnutého radiátoru. Stejně tak mu nebude prospívat průvan. Stromek vydrží déle čerstvý, když ho budete pravidelně zalévat. Aby mohl přijímat vodu, odřežte kůru přibližně jeden až dva centimetry nad stojanem se zásobníkem vody. Před ozdobením ho můžete jemně pokropit vodou.

Hornbach

Společnost HORNBACH je nezávislá, rodinná společnost, založená v roce 1877 a jako jediná v segmentu stavebních marketů má za sebou historii sahající přes šest generací. Společnost v současné době provozuje 158 stavebních a zahradních marketů v devíti evropských zemích, z toho 10 v České republice.

Koncept prodeje a sortiment výrobků jsou plně orientovány na potřeby zákazníků, kteří realizují své projekty, a také na profesionály. HORNBACH svým zákazníkům zaručuje trvale nízké ceny a zajišťuje si tak prvenství ve svém oboru. Četné nezávislé testy a studie potvrzují vysokou kvalitu poskytovaného poradenství a také výborný servis.

Společnost Hornbach je průkopníkem v oboru, neboť právě ona otevřela první kombinovaný stavební a zahradní market (1968), první velkoplošný „stavební hobby market“ (1980) a první stavební market s integrovaným Drive-in centrem (2003). Těmito kroky opakovaně dokládá svou schopnost inovovat. HORNBACH je několik desítek let významným zaměstnavatelem, v současné době se na úspěchu firmy podílí přibližně 20 000 zaměstnanců, z toho více než 1 500 v České republice.

Více informací na: www.hornbach.cz



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Interiéry, nejlépe hodnocené fotografie



Články Interiéry