Jak mít zdravé vlasy a pokožku i v zimě
V zimě se často potýkáme se suchou kůží, zlámanými konečky vlasů či se suchými vlasy obecně. Změny teplot a sychravé počasí nám dvakrát nepřidávají a pokožka i vlasy jsou jimi velmi zatěžované. Suchý teplý vzduch ve vnitřních prostorách je také nadměrně vysouší. Čepice nás chrání před velkým chladem, avšak mají často za následek výskyt lupů, protože vlasové pokožce pokrývky hlavy nedělají dobře. Chladný suchý vzduch nesvědčí ani naší kůži. Můžete s tím však bojovat a zajistit si opět lesklé vlasy a hebkou pokožku. „Na naši kůži a vlasy má velký vliv také pestrá a kvalitní strava. Dostatečný příjem vitaminů nám může pomoci udržet si zdravé tělo, což se významně podílí i na kvalitě naší pokožky a vlasů,“ vysvětluje Ing. Bohumil Hlavatý, výkonný ředitel České asociace pro speciální potraviny.
1. Dostatečná hydratace
Ani v zimě nezapomínejte na dostatečný příjem vody. Nebojte se vypít dva litry čisté vody denně, pokud máte větší fyzický výdej, dopřejte si i více. Hydratace bude mít dobrý vliv i na vaši pokožku a vlasy, které budou pružnější a kvalitnější. Po teplé sprše si můžete dopřát i kvalitní krémy. Vlasy zbytečně nevysušujte fénem či je nevystavujte zbytečně příliš vysokým teplotám, pokud to není nutné.
2. Spánek
Kvalitní spánek prospěje našemu tělu jako máloco jiného. Tělo se potřebuje regenerovat a ocení to i vaše pokožka.
3. Dostatek vitaminů
V zimě často zapomínáme na dostatek vitaminů. Jejich dostatečný příjem je však zásadní nejen pro naše tělo, ale i kůži a vlasy. Z vitaminů se zaměřte zejména na A, E a C. Vitamin A je rozpustný v tucích a hodně ho najdete v mléku, mléčných tučných výrobcích či ve vaječném žloutku. Vitamin E je také rozpustný v tucích, a kromě přínosů pro vaše vlasy je také důležitým antioxidantem. Vyskytuje se zejména v oříškách, máslu, mléku či v rostlinných olejích. Vitamin C je důležitý i pro naši imunitu a pro jeho dostatečný příjem konzumujte dostatek ovoce a zeleniny. „Pokud si nejste jistí dostatečným příjmem vitaminů ve stravě, využijte doplňky stravy, které vám zajistí jejich optimální příjem,“ radí Ing. Bohumil Hlavatý.
4. Vyhněte se zlozvykům
Vaše pokožka významně ocení, pokud omezíte konzumaci alkoholu a cigaret. Zkuste se vyhnout nezdravým potravinám a chipsy nahraďte raději čerstvou zeleninou. Všechny tyto faktory se významně podílejí na kvalitě pokožky.
5. Dostatek minerálů
Stejně jako vitaminy i minerální látky se významně podílejí na kvalitě našich vlasů a pokožky. Pokožce prospívá zejména zinek, který mimo jiné podporuje i koncentraci a paměť. Mimoto ale přispívá i ke kvalitě naší plodnosti a reprodukce. Nejčastěji ho můžeme najít v mléku, vejcích, dýňových semínkách či luštěninách.
„Krásu vašich vlasů a pokožky podpoří také komplexní doplňky stravy, které obsahují potřebné vitaminy i minerály a výtažky z bylin. Ty zaručí dostatečný příjem potřebných látek pro zdraví vašich vlasů,“ radí Ing. Bohumil Hlavatý.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tipy a triky
- Vlašák od Volaříka šampionem Salonu vín 2025 - dalším obrovským úspěchem i spolku Dunajovské kopce
- Rizikové období je tu: u odškodnění za srážky se zvěří hraje velkou roli připojištění
- Vitamíny a minerály lze získat i z běžných bylin. Jaké další benefity člověku přináší?
- Varné typy brambor: áčka do salátů nebo na loupačku, béčka jako příloha a céčka do těst a kaší (audio)
- Vodovodní škody: zrádný (nejen) zimní nepřítel
- Podpora bydlení v Česku nerozšiřuje nabídku. Potřebujeme nastartovat obecní bydlení, říká Prokop (audio)