Hypotéka na vypořádání dědictví – banky jsou na ni připraveny, stačí se domluvit s ostatními pozůstalými

Níže si řekneme, jak postupovat v případě, že v rámci dědického řízení nabydete nemovitost a zároveň i povinnost vyplatit ostatní pozůstalé. Pro účely tohoto článku si vyberme situaci, kdy nemovitost není zatížena zástavním právem a zároveň se jedná o nemovitost v osobním vlastnictví.

O hypotéku na vypořádání dědictví můžete požádat v době, kdy disponujete usnesením soudu o vypořádání dědictví s doložkou nabytí právní moci (pozn. do 14 dnů od usnesení se některá ze zúčastněných stran může odvolat, proto je možné o hypotéku požádat až po uplynutí této lhůty), ze kterého je patrné, že se stáváte majitelem nemovitosti s povinností vyplatit zbylé pozůstalé.

Co banky vyžadují pro schválení úvěru?

Hypotéka na vypořádání dědictví je standardní účelovou hypotékou, a kromě výše uvedeného usnesení, hypoteční banky po žadateli o hypotéku budou vyžadovat:

- odhad ceny nemovitosti (cena cca 3 000 v případě bytu, cca 4 500 v případě rodinného domu),

- potvrzení o příjmech,

- informace o výdajích (banky si výši pravidelných splátek úvěrových produktů zajišťují samy z bankovního registru klientských informací, případně nebankovních registrů klientských informací).

- žádost o hypotéku.

Čím je podmíněna výplata peněz ze schválené hypotéky?

Pokud má žadatel o hypotéku dostatečné příjmy, své dosavadní závazky splácel řádně a v čas (tj. nemá negativní záznamy v registrech klientských informací) a nemovitost určená k zástavě splňuje vše potřebné náležitosti (tj. nemovitost v osobním vlastnictví, v odpovídajícím technickém stavu, se zástavní hodnotou dostatečnou k poskytnutí úvěru), lze přistoupit k dalšímu kroku, kterým je schválení hypotéky a:

- zanesená návrhu na vklad zástavního práva do katastru nemovitosti,

- sjednání pojištění nemovitosti a jeho vinkulace ve prospěch banky.

Po dvou výše uvedených krocích je banka připravena uvolnit prostředky z hypotéky.

Dědictví a rekonstrukce? I to jde!

Banky umí financovat i situaci, kdy pozůstalý, který v rámci dědictví nabyl nemovitost, chce svůj majetek zrekonstruovat. V tomto případě bude účelem hypotéky vypořádání dědictví a rekonstrukce (na jejíž dokončení má žadatel až 24 měsíců). Kromě výše zmíněných dokumentů, banky v tomto případě budou vyžadovat rozpočet na práci a materiál potřebný k rekonstrukci.



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Hypotéky