Zmatená příroda: mloci mají spát, mírná zima a hlad je ale táhne ven
Nad letošní mírnou zimu nehořekují jen lyžaři. Že s teplotami není něco v pořádku, dává jasně najevo i příroda. V Ústí nad Labem se dokonce podařilo naší čtenářce Romaně natočit mloka. Ten by měl být ale v tuto část roku neaktivní.
Mloci skvrnití se sice neukládají přímo k zimnímu spánku, jako jiné živočišné druhy, v průběhu října či listopadu se ale stahují do různých jeskyní a štol, případně i sklepů lidských příbytků, kde mrazivé měsíce přečkávají.
Zdá se ale, že mírné teploty a absence sněhu nesvědčí ani těmto zvířatům a ruší jejich zimní odpočinek. Ústecký mlok se vydal ven na obhlídku, v blízkosti vody zřejmě hledal nějakou potravu. Mloci se totiž živí převážně drobnými vodními živočichy, chutnají jim ale i žížaly, slimáci a měkčí hmyz. Běžné je možné mloka v přírodě vídat od března do října, nejpozději do listopadu, častěji v noci nebo po dešti, kdy vyráží za potravou.
Varovné žlutočerné zabarvení nemá mlok pro nic za nic, z kůže dokáže vylučovat jedovatý sekret, který sice člověka neotráví, je však nepříjemný, pokud si po dotyku například promnete oči. Pro menší živočichy může být sekret dokonce jedovatý, způsobuje křeče, dušení i smrt, hlídejte si při procházkách raději i svého pejska.
K nejznámějším zimním spáčům patří medvědi, ti se ale v naší přírodě již běžně nevyskytují. V zimě byste ale neměli narazit na celou řadu dalších živočichů, třeba na jezevce, sysly, netopýry, bobry, veverky či rejsky. V zimní krajině chybí i drobnější živočichové, jako hadi, žáby, čolci a ještěrky. Znovu se mají objevit až na jaře, jak připomíná i známá pranostika "na svatého Jiří vylézají hadi a štíři". Pokud jsou ale teploty tak mírné, jako nyní, může to jejich zimní spánek narušit a mohou se ven vydat na procházku či za potravou.
Zkuste si také prohlédnout zvířecí domečky. Čím vyšší mraveniště v létě mravenci nakupili, tím krutější zima nás postihne. Také včely napoví, pokud si vchod do úlu utěsnily větší zátkou z propolisu, než obvykle, bude mrazivá zima. Jestliže vám na zahrádce zbyl krtinec po krtkovi, napoví i ten. Nízký hlásá mírnou zimu, čím vyšší, tím mrazivěji bude.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tipy a triky
- Radioporadna: Bezpečné otužování. Jděte pěkně postupně krok za krokem, začít můžete odolností u studené sprchy (audio)
- Vápník v bojleru může zvýšit energetickou náročnost až o 10 %. Jak snížit náklady na ohřev vody?
- Online Plus: Je potřeba na internetu ověřovat věk? (audio)
- Zahrádkářské tipy: Někdo mu říká amarylis, ale je to hvězdník (audio)
- Vánoce v zoo: Štědrý den za korunu i soutěž
- Když Ježíšek potřebuje dodávku: jak na vánoční dárky, které kurýr nezvládne