Objevily se další problémy na stavbě dálnice D3, je nestabilní podloží
Výstavba jihočeské dálnice D3 má další problém. Objevily se komplikace v podobně nestabilního podloží. Stavbu bude nutné přeprojektovat. V budoucnu by s totiž hrozil sesuv půdy. Taková situace nastala před šesti lety, kdy sesuv zasypal dálnici D8 mezi Lovosicemi a Ústím nad Labem.
Stavba přes 12 kilometrů dlouhého úseku dálnice D3 mezi Hodějovice a Třebonínem začala loni v březnu. V létě stavbu opustila italská firma a na dokončení dálnice pracují už jen slovenští stavbaři. Teď přichází další problém, který může dokončení dálnice ohrozit - nestabilní podloží a hrozící sesuv půdy.
Problém vznikl v úseku mezi Roudným a Kamenným Újezdem. Kvůli provádění geologického průzkumu se tak v místě zatím stavba dálnice zastavila.
"Probíhá nyní velmi intenzivní doplňkový geotechnický průzkum, na základě jeho závěrů bude zpracována projektová dokumentace případných doplňkových technických zajištění proti sesuvu," vysvětlil mluvčí Ředitelství silnic a dálnic ČR Jan Rýdl.
Ředitelství silnic a dálnic tím chce předejít problémům, které se před šesti lety objevily na dálnici D8. Na rozestavěnou část se tehdy sesunulo obrovské množství zeminy. Otevření dálnice to odložilo o několik let. Problémy se stále nepodařilo úplně vyřešit. Loni v létě bylo nutné mosty opravit.
"My jsme tady řešili dodatečné kotvící a stabilizační prvky, které vyšly na více než 200 milionů korun," doplnil Rýdl. Jestli se prodraží i stavba jihočeské D3, není jasné. Nový úsek dálnice má byt hotový v roce 2022. Jestli bude nutné tento termín změnit, ukáže až výsledek geotechnického průzkumu letos v březnu.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tiskové zprávy
- Pětina Čechů vnímá náklady na byt jako velkou zátěž
- Průzkum: Většina Čechů se s dárky vejde do deseti tisíc. Největší radost pod stromečkem udělá nový telefon
- Zbavit se problémového nájemníka je snazší. Soud vrátil do hry doložky umožňující rychlejší vystěhování
- YIT ještě letos spustí v Kladně jeden ze svých prvních mimopražských projektů
- Jakými zdroji se v Česku topí? Nejpopulárnější jsou plynové kotle, fosilní tuhá paliva topí nejvíce v Libereckém kraji
- KRIZE BYDLENÍ: České rodinné domy chátrají, hrozí „bungalizace“ venkova, nejvíce v Královéhradeckém a Plzeňském kraji