Místo stříbrné lžičky dejte dítěti do vínku stavební spoření
V minulosti se dávala dětem do kolébky stříbrná lžička. Byl to symbol čistoty a bohatství. Dnes už se to moc nedělá. I kolébku vystřídaly pojízdné postýlky s různými vymoženostmi. Z hlediska spoření je lepší miminku místo stříbrné lžičky poskytnout jiné zabezpečení. Třeba mu v budoucnu ulehčit osamostatnění založením stavebního spoření.
Pořídit dítěti stavebko můžete kdykoli, ať už krátce po narození, k prvním narozeninám, nebo při nástupu na základní školu. Potřebujete k tomu jen jeho rodný list. Některé stavební spořitelny navíc nezletilcům poskytují výhodnější podmínky než u běžného stavebka. „Pokud zakládáte stavební spoření dítěti, je dobré projít si nabídky více stavebních spořitelen. Některé nabízejí zajímavé úročení či snížení poplatků,“ radí Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.
Stavební spoření je oblíbeným dárkem i od prarodičů. Ti sice mohou dítěti přispívat finančními prostředky, ale založit smlouvu musí zákonný zástupce.
„Klienti by si měli dát pozor na to, aby každoročně vložili 20 tisíc korun a dosáhli tak na nejvyšší státní podporu, která se jim připíše na účet,“ doporučuje Jiří Šedivý. Stavební spoření se uzavírá minimálně na šest let a za tu dobu může stát dítěti přispět až 12 tisíc korun.
Peníze, které rodiče či jiní příbuzní naspořili nezletilému, vždy patří jen jemu. V případě, že potomek při ukončení smlouvy ještě nedosáhl zletilosti, mohou uzavřít další stavebko a dál využívat jeho výhod.
„Naspořené prostředky ze stavebka patří podle zákona dítěti, a to bez ohledu na jeho věk,“ doplňuje Jiří Šedivý. V případě, že chce někdo z rodičů ukončit stavební spoření před uplynutím šestileté vázací lhůty, musí se na tom shodnout všichni zákonní zástupci. Složitější jednání se stavební spořitelnou čeká rodiče i ve chvíli, kdy se rozhodnou pro svého potomka využít jeden z benefitů stavebka, tedy úvěr na bytové potřeby.
Budete-li dítěti spořit od prvních týdnů jeho života až do 18 let, může si v dospělosti přijít na slušné peníze. V takovém případě lze totiž sjednat až tři po sobě jdoucí smlouvy. V případě, že po skončení smlouvy nepotřebujete peníze, můžete uzavřít novou smlouvu a starou ponechat do rezervy. V úvahu připadá i navýšení cílové částky a další varianty. To už záleží na aktuální tržní situaci. Na možnosti se je určitě dobré zeptat své stavební spořitelny, respektive jejího zástupce.
Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS) si klade za cíl společně se svými členy vytvářet spolehlivý, funkční a stabilní systém stavebního spoření a také upevňovat důvěru v tento produkt. Důraz klade na vytváření příznivých podmínek pro řešení bytových potřeb lidí žijících v České republice.
Asociace českých stavebních spořitelen vznikla v roce 2000 a v současnosti sdružuje všech pět stavebních spořitelen (Českomoravská stavební spořitelna, a. s., Stavební spořitelna České spořitelny, a. s., Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s., Raiffeisen stavební spořitelna a.s. a Wüstenrot – stavební spořitelna a.s.). AČSS udržuje kontakty s partnerskými organizacemi v Evropě a podílí se stejně jako všichni její členové na činnosti Evropského sdružení stavebních spořitelen.
Více informací na: www.acss.cz
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Bydlení rubrika
- Proč si pořídit parní generátor? Zvládnete s ním zdolat hory oblečení až dvakrát rychleji
- Data za poslední měsíce loňského roku potvrdila výrazné zdražení starších bytů
- Zprávy ze Zlínského kraje: Část nájemníků v městských bytech si od roku 2025 ve Zlínském kraji připlatí (audio)
- 10 realitních nej (nejen) roku 2024
- Vláda schválila návrh novely energetického zákona (9.1.2025)
- Pohonné hmoty zdražují, i kvůli obavě z americko-kanadské obchodní války. Letos ale budou spíše zlevňovat