Do Česka se vrací vymýcené nemoci, černý kašel, příušnice i tuberkulóza
Snadné cestování po celém světě, podceňování očkování a schopnost virů mutovat a přizpůsobovat se novým podmínkám. To jsou důvody, proč se nejen v Evropě, ale i v České republice objevují infekční nemoci, které už byly téměř vymizelé.
Když před čtyřmi lety onemocnělo černým kašlem u nás dva a půl tisíce lidí, bylo jasné, že nemoc je zpátky. A to i přes povinné očkování. "Může to mít skutečně dramatický průběh, včetně třeba zvracení, dávení, zánětu spojivek," popsala lékařka Eva Beranová. Každoročně se ve světě černým kašlem nakazí až 60 milionů lidí. 350 tisíc, převážně dětí, zemře.
Pro spalničky je typická zarudlá vyrážka. Na přelomu tisíciletí už ve vyspělých státech spalničky téměř nebyly. Před 13 lety byla v Evropě proočkovanost na 95 procentech a u nás ještě o 2 procenta vyšší. Jenže když tu nemoc nebyla, lidé s očkováním začali váhat.
"Jeden z klíčových faktorů je klesající proočkovanost, pak čelíme epidemiím, poslední rok to bylo 600 případů," řekl předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula. Kvůli epidemii vloni Světová zdravotnická organizace Česko vyřadila ze seznamu zemí, kde je nemoc vymýcená.
Tuberkulózou se v Česku nakazí asi 500 lidí ročně. Třetina jsou cizinci, kteří přijeli za prací. "Celkově by danému systému určitě pomohlo zpřísnění a zprůhlednění zdravotních prohlídek u zaměstnanců," sdělil Jiří Kos z Krajské hygienické stanice Vysočina. Jenže takový test za 400 korun se zaměstnavatelům příliš platit nechce.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tiskové zprávy
- Data za poslední měsíce loňského roku potvrdila výrazné zdražení starších bytů
- Stavebnictví v listopadu posilovalo. Ale jen díky tomu, že o rok dříve rekordně pršelo
- 10 realitních nej (nejen) roku 2024
- Vlastní bydlení? Pro většinu Pražanů nedostupné, nájmy nabízejí cenově výhodnější alternativu
- Co očekávají od roku 2025 majitelé a ředitelé firem napříč segmenty?
- Hypotéky vstoupily do nového roku mírným zlevněním, sazby přesto zůstávají nad pětiprocentní hranicí