České stavebnictví směřuje k digitalizaci hodně pomalu
Podle Jiřího Nouzy, prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví je metoda BIM zatím využívána minoritně, konkrétněji jde o jednotky procent případů. Stavaři mají dle Nouzy metodu BIM spojenou nikoliv s ušetřením materiálů a pracovní síly, ale naopak se zvýšenými náklady, které BIM vyžaduje v rámci investic do IT vybavení.
Podle Jiřího Nouzy zatím stavebníci metodu BIM využívají zatím především na státní zakázky, konkrétně ve výstavbě infrastruktury. „Za implementaci metody je odpovědné Ministerstvo průmyslu a obchodu, se kterým Svaz podnikatelů ve stavebnictví úzce spolupracuje. Velmi aktivní je v tomto procesu resort Ministerstva dopravy jako největší veřejný zadavatel (ŘSD a SŽDC), neboť výstavba dopravní infrastruktury má v porovnání s pozemním stavitelstvím určitá specifika. Aktuálně se metoda BIM a metodiky určené k jejímu využití v rámci resortu dopravy testují u pilotních projektů dvou výše zmíněných zadavatelů. V procesu je 10 staveb v různém stupni přípravy,“ říká Nouza.
Oproti segmentům, jako je například výrobní průmysl, je tedy stavebnictví v digitálních technologiích poněkud pozadu. Staré postupy při realizaci staveb, nedokáží často efektivně reagovat na všechny změny, s nimiž se může jejich projekt setkat. BIM by však měl dokázat naplánovat stavbu mnohem precizněji, což by mohlo umožnit těmto problémům předcházet. Zvláště v době, kdy má na náklady na stavbu velký vliv nízká nezaměstnanost, a tedy nedostatek pracovní síly.
BIM rovněž napomáhá snadněji dostát legislativním požadavkům na konstrukce budov. Stavebniny DEK, které v digitálních technologiích v českém stavebnictví stojí v pozici lídra, mají například vlastní digitální banku produktů a konstrukcí včetně katalogu již v systému BIM. „Stavební knihovna DEK obsahuje velké množství konstrukcí nebo jejich funkčních částí s deklarovanými vlastnostmi a parametry. To výrazně urychluje a zpřesňuje tvorbu konstrukčního řešení a usnadňuje splnění požadavků legislativy, kladených na tyto konstrukce. V současné době již jsou ve Stavební knihovně DEK pokryty všechny části staveb, takže lze s její podporou navrhnout drtivou většinu konstrukcí běžného domu,“ říká Luboš Káně, technický ředitel Atelieru DEK.
Obavy ze ztrát dat
Ve stavebnictví je důležitá vzájemná spolupráce ať už spolupracovníků z oboru nebo mezioborových. Tuto spolupráci ovlivňují informace o projektu a snadný přístup k nim. „Aktuálně je spolupráce při projektování stavby ze strany projektantů, architektů, developera nebo investora minimální. Lze říci, že se s ní v praxi ve své podstatě nesetkáváme. Z důvodu využití BIM v oblasti facility managementu by měla být běžnou praxí spolupráce investora, architekta, projektanta a zástupce budoucí správy budovy či objektu, kde by byly projednány typy technologických zařízení v návaznosti na následnou správu a údržbu,“ říká Kadlec, ředitele divize Facility management společnosti M2C.
Podle Luboše Káně z Atelieru DEK si dnes stále velké množství projektantů nedovede představit, že by umístili data svého projektu na úložiště mimo svoji kancelář. „Mnozí se samozřejmě obávají ztráty dat a výpadků techniky. Pro masové uplatnění digitalizace stavebnictví je tedy nezbytné vytvoření bezpečných datových úložišť a dostatečně rychlých přístupů do nich za rozumné ceny a získání důvěry v bezpečnost a spolehlivost těchto úložišť,“ říká Káně.
Kromě přesného plánování, úspory materiálu a pracovní síly by mohlo digitální projektování v budoucnu usnadnit i nechvalně známé martyrium na úřadech. Novela stavebního zákona, která směřuje k centralizaci a digitalizaci stavebního řízení, s těmito metodami počítá. „Zásadní přínosy digitalizace ve stavebnictví vidíme zejména v zavedení určité přehlednosti a jednoduchého přístupu k dokumentům předkládaným úřadům, jakož i ve vytvoření jedné platformy, kterou budou moci stavebníci využívat pro kompletaci dokumentace nezbytné k získání příslušných povolení a zároveň žádat nejen o příslušná povolení (např. územní rozhodnutí či stavební povolení), ale také o související závazná stanoviska. Velmi pozitivní by mělo být též urychlení komunikace s úřady. Informační systém by měl též usnadnit přístup k dokumentaci osobám zúčastněným na řízení, jako jsou dotčené osoby nebo veřejnost,“ říká Jana Matisková, advokátka na pozici Counsel z advokátní kanceláře Dentons.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie Stavba, nejlépe hodnocené fotografie
Články Stavba
- Pasivní dům – investice, která se díky dotacím vyplatí
- Rodinný dům s důrazem na kvalitu materiálu a řemesla
- Plánujete novou střechu? Začněte s přípravou už teď
- Zavedení podrobnější evidence plastových obalů by významně usnadnilo jejich recyklaci
- Schlieger nabízí nové fotovoltaické panely AIKO přinášející více elektřiny a vyšší finanční zisk
- Vesnický dům jako z jiného století