U počítače pracujeme nezdravě: stůjme alespoň patnáct minut v hodině!

Sezení při práci má prokazatelně negativní vliv na fyzické zdraví člověka a snižuje jeho schopnost se plně soustředit. Moderní kanceláře jsou proto vybaveny výškově stavitelnými stoly a židlemi.

Vedlejším produktem práce v kanceláři je sezení, které je ze zdravotního hlediska horší než lecjaká manuální práce. Lidské tělo bylo vyvinuto k pohybu, který nám vynálezy jménem židle a stůl vzaly, a daly tím vzniknout obecnému pojmu sedavé zaměstnání. Náplní v kanceláři však nemá být sezení, proto se nebojme k práci postavit!

Při sedavém zaměstnání je doporučená změna

Zdroj: adron.cz

Nesprávnému chování lze zabránit aktivním střídáním poloh při práci, kdy odborníci doporučují půlhodinu sedět a zbylou půlhodinu stát. Nezbytným předpokladem je vybavení pracoviště výškově stavitelnými stoly a židlemi. Zatímco v Česku pomalu nenajdete v kancelářích polohovatelný stůl, například v Nizozemí je tomu právě naopak, “ říká hlavní architekt společnosti ADRON Michal Háp.

Investice do kvalitního a zdravého kancelářského nábytku se zaměstnavateli z dlouhodobého hlediska vyplatí. Vzroste produktivita práce a sníží se počet pracovníků, kteří v průběhu let budou muset  docházet k fyzioterapeutovi či případně čerpat neschopenku vlivem poškození zad nejčastěji v oblasti bederní a krční páteře, trnutí končetin, přetížených trapézových svalů či  bolestí hlavy.

Střídáním práce v poloze vsedě a vestoje omezíte:

1.  ochabnutí svalů

Při sezení se nezapojují svaly na nahou a neaktivní zůstává i velký sval hýžďový. Nejste schopni udržet přirozené prohnutí páteře a postupně se snižuje vaše schopnost sedět rovně.

2. zpomalené myšlení

Pokud setrváváte dlouho v jedné poloze, ovlivní to i proudění a okysličení krve, které je méně vydatné. Doslova tak seberete mozku jeho hnací motor a dojde ke zpomalení jeho funkce.

3. bolesti zad

Při sezení se zvyšuje zatížení páteře, to vede k bolestem v dolní části zad. Léta strávená na židli s ohnutými zády mají často za následek vysunutí plotének v bedrech.

4. špatný oběh

Následkem dlouhého sezení můžou být otékající kotníky nebo vznik křečových žil. Příčinou je omezení oběhu tkáňových tekutin. Voda se ve tkáních zadržuje a my pociťujeme oteklé končetiny.

5. srdeční riziko

Zatímco člověk sedí, svaly jsou méně aktivní, spalují méně tuku. Spolu s vyšším krevním tlakem a zvýšenou hladinou cholesterolu to zvyšuje riziko srdečních chorob.

Při sedavém zaměstnání odborníci doporučují, aby bylo sezení přerušováno každou hodinu na patnáct minut s postupným zvýšením na třicet minut za hodinu při běžné osmihodinové pracovní době.

 

 



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Interiéry, nejlépe hodnocené fotografie



Články Interiéry