Češi by uvítali státní podporu bydlení. Třeba zvýhodněnými úvěry.
Stát by měl v současné bytové krizi pomáhat s bydlením, vyplynulo z aktuálního průzkumu společnosti Wüstenrot. Zvýšenou potřebu podpory Češi nejcitlivěji vnímají u mladých rodin, seniorů a sociálně slabých. V případě, že by stát nabízel podporu bydlení, využilo by ji 66 % Čechů. Pomoc by si představovali ve formě zvýhodněných hypotečních úvěrů i v dostupnějším sociálním bydlení.
Nemůžou si dovolit vlastní bydlení, přesto po něm 76 % Čechů touží. Zhruba 60 % Čechů si však neplánuje vzít hypotéku, často protože se nechtějí finančně vázat. „Hypotéka je obecně jakýmsi strašákem. Kromě třetiny Čechů, kteří se nechtějí na roky upsat, nemá pětina z nich dostatečné úspory. Spořit zkrátka úplně neumíme. Přitom na trhu je řada možností, třeba stavební spoření, kam můžou už od narození dětem přispívat rodiče i prarodiče, a kde lze navíc získat státní podporu až 2 tisíce korun ročně,“ upřesňuje Marian Holub, produktový manažer Wüstenrot.
Pomozte znevýhodněným
Podporu státu v oblasti bydlení by uvítalo 66 % Čechů. Nejvíce by se přitom hodila těm, kteří plánují v následujících pěti letech koupit nebo stavět nemovitost, a to 79 % z nich.
Co se týká směřování podpory, preferovali by cílenou pomoc znevýhodněným skupinám. Podle průzkumu společnosti Wüstenrot zhruba 90 % Čechů souhlasí s podporou seniorů a obdobné procento by podpořilo i mladé lidi. Na 81 % dotázaných je pak pro pomoc sociálně slabším. „Mladé páry, které dosud bydlely v malém bytě či u rodičů, jsou po založení rodiny vystaveny nepříjemné situaci – nemají dostatečný a vyhovující prostor. Hledání ideálního bydlení jim ale komplikuje nedostatek financí i vhodných bytů,“ vysvětluje produktový manažer Wüstenrot Jiří Procházka.
Čechům nejen chybí peníze, byty ani nejsou
Státní podpora bydlení by měla mít v první řadě podobu zvýhodněných hypotečních úvěrů na bydlení, jak soudí 59 % Čechů, kteří by o ni měli zájem. „Z existujících státních podpor dobře funguje například možnost daňového odpočtu zaplacených úroků z hypotéky od základu daně z příjmů, naproti tomu třeba současnou podobu státních půjček na bydlení pro mladé nepovažuji za příliš zdařilou“ hodnotí Marian Holub a dodává: „Přitom nejpalčivější se skutečně jeví situace mladých lidí a rodin, které by jmenovitě podpořilo 58 % Čechů.“ Češi by zároveň ocenili i nefinanční pomoc ve formě dostupného sociálního bydlení, které by si přálo 29 % z nich. K odborné pomoci ohledně bydlení, která by měla podobu konzultací, by se přiklánělo 16 % Čechů.
O průzkumu:
Průzkum Bydlení a finance realizovala pro společnost Wüstenrot nezávislá výzkumná agentura Ipsos. Sběr dat proběhl on-line v listopadu a prosinci 2019 a zúčastnilo se ho 1 000 respondentů ve věku 18-99 let v reprezentativním zastoupení podle pohlaví, věku, místa a velikosti bydliště a vzdělání.
Wüstenrot
Finanční skupina Wüstenrot se zaměřuje na tvorbu finančních rezerv a financování bydlení. Její portfolio zahrnuje stavební spoření, úvěry a hypotéky a depozitní produkty. Se svými produkty Půjčka ProBydlení (překlenovací úvěr) a Kamarád+ (stavební spoření pro děti) si finanční skupina vybojovala pevnou pozici na trhu stavebního spoření. Zaměřuje se také na poskytování hypotečních úvěrů na bydlení a vydávání hypotečních zástavních listů. Na přelomu let 2010/2011 rozšířila svou nabídku o spořicí a běžné účty a termínované vklady.
Více informací na: https://www.wustenrot.cz/
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Bydlení rubrika
- Povolování staveb v Česku zkolabovalo. Doslova
- Proč energie v příštím roce nezdraží? Protože volby. ERÚ dnes přehodil nutné výrazné zdražení až na další vládu
- Energoslovník - Cenová rozhodnutí
- ERÚ zveřejnil regulované složky cen elektřiny a plynu na rok 2025
- Domácnosti v příštím roce ušetří celkově za plyn i elektřinu běžně až 8 000 Kč, obecná inflace i díky tomu zůstane v blízkosti úrovně cenové stability
- Pětina Čechů vnímá náklady na byt jako velkou zátěž